Národná cena za dizajn 2023

Slovenské centrum dizajnu v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR vyhlasujú nový, v poradí už 20. ročník súťaže Národná cena za dizajn, ktorý bude tento rok oceňovať najlepší produktový dizajn a zároveň oslávi svoje 30. výročie.

Kedy a ako sa môžem prihlásiť? 

Registrácia prebieha od 31. 03. do 15. 05. 2023 prostredníctvom registračného formulára. Do súťaže je možné prihlásiť aj viac prác (samostatne). Po vyplnení prihlášky je potrebné do 3 pracovných dní uhradiť jednorazový súťažný poplatok, a to vo výške 50 EUR. Výnimku majú študentské práce, ktorých prihlasovanie je bezplatné. Inštrukcie pre platbu vám prídu do mailu.

Aké diela patria do súťaže?

Prihlásiť môžete diela produktového dizajnu v rôznych podobách a formách dizajnérskych projektov (materializované, digitálne, multimediálne, konceptuálne, výskumné…), vytvorené v období od 01. 01. 2021 do 15. 05. 2023.

V akých kategóriách je možné prihlasovať diela?

Tento ročník ponúka na výber osem súťažných kategórií, ktoré naznačujú, že skutočná kvalita dizajnu sa prejavuje v jeho pozitívnom vplyve na jednotlivé oblasti života človeka, na celú spoločnosť a životné prostredie. Od kategórie, ktorá reflektuje ľudskú individualitu a identitu (Móda & Módne doplnky), cez oblasť voľnočasových aktivít (Šport & Voľný čas), zlepšovanie kvality života v rámci človekom „obývaného“ priestoru (Domov & Verejný priestor), budovanie podnetného pracovného prostredia a bezpečnej dopravy z bodu A do bodu B (Práca & Mobilita), vzťah človeka k spoločnosti a životnému prostrediu (Spoločnosť & Životné prostredie), rešpektuje úctu k tradícii a odvahu prestupovať hranice disciplíny (Umenie & Dizajn & Remeslo), nazerá za horizont bežného uvažovania (Nové horizonty) a dáva priestor budúcej generácii profesionálnych dizajnérok a dizajnérov (Študentský dizajn). Podrobnejšie informácie o jednotlivých kategóriách nájdete v Súťažných podmienkach.

Čo je tento rok nové?

NCD23 oslávi svoje 30. výročie, čomu zodpovedá aj nový víťazný grafický vizuál. Ideový koncept „Všetko najlepšie k 30. narodeninám, vážená a milá Národná cena za dizajn!“ vytvorila trojica autorov Aurélia Garová, Tereza Maco a Jozef Sklenka.

Národná cena za dizajn oslavuje 30-te výročie svojho vzniku. Našou ideou v návrhu je osláviť dizajn, dizajnérky a dizajnérov. Tento rok si predstavujeme cenu ako narodeninovú párty.

Ústredným prvkom identity, ktorý vo vizuály využívame, je priemyselný spojovací materiál PUR-pena a funguje tu ako paralela na šľahačkové zdobenie. Zaujala nás vzájomná podobnosť a vlastnosti oboch materiálov. V identite kombinujeme prvky spájania, vytvárame neočakávané priestorové objekty a živorodé plošné tvary. Fotografické stafáže, ktoré v kampani používame predstavujú nás (dizajnéra a dizajnérky) v polohe performatívnych gratulantov.

Realizačný tím 
Koordinátorka NCD: Zuzana Böhmerová
Riaditeľ SCD, odborná spolupráca: Maroš Schmidt
Kurátor: Michal Staško
Grafický dizajn: Aurélia Garová, Tereza Maco, Jozef Sklenka
Architektonický návrh a realizácia výstavy: Peter Liška
Produkcia výstavy a programov pre verejnosť: Gabika Rybáriková
Vedúca SMD, odborná spolupráca: Silvia Kružliaková
PR, kontakt pre médiá: Barbora Káňová
Technická podpora pre prihlasovanie: Barbora Káňová / +421 915 697 581 / barbora.kanova@scd.sk

Partneri
Vyhlasovatelia súťaže: Ministerstvo kultúry SR, Slovenské centrum dizajnu
Generálny reklamný partner SCD: J&T BANKA
Hlavný partner SCD: Antalis
Hlavný mediálny partner SCD: Designum
Generálny mediálny partner NCD: RTVS
Hlavní partneri NCD: Repairably, Slovak Fashion Council
Produktový partner NCD: Budiš

Mediálni partneri NCD
Aktuality.sk
Archinfo
Čerstvé ovocie
Denník N
DeTePe
In.ba
Interez
Protisedi.cz
Rádio FM
Refresher

Termíny

31. 03. - 15. 05. 2023: Registrácia online prihlášok a dokumentácie
23. 05. - 05. 06. 2023: 1. online kolo hodnotenia prác porotou
15. 06. - 16. 06. 2023 a 19. 06. – 20. 06. 2023: Zber prác postúpených do 2. kola
04. 07. - 05. 07. 2023: 2. kolo hodnotenia prác porotou, zasadnutie poroty / Nominácie
október - december 2023: Výstava NCD23
október 2023: Galavečer spojený s vyhlásením ocenených

Registrovať sa