Designum 1/2019

Vydavateľstvo
Slovenské centrum dizajnu, 2019

Diskurz dizajnu

Rok 2019 prináša časopisu Designum dôvod na oslavu – pripomína si 25. výročie svojho vzniku. Designum je po celý čas platformou pre informácie o dizajne a priestorom pre diskusiu. Chcem poďakovať všetkým redaktorkám, členom redakčnej rady a prispievateľom za ich prácu. Patrí im uznanie za vytváranie seriózneho média, ktoré sa oplatí archivovať pre budúcnosť. Časopis nezostal „na papieri“, už niekoľko rokov publikujeme staršie ročníky na webe a prednedávnom sme spustili online súrodenca tlačenej verzie, zine e-Designum.

Tento rok patrí aj ďalšej oslave – 100. výročiu vzniku Bauhausu. My sme už výročie začali pripomínať na konci roka 2018 otvorením výstavy o Škole umeleckých remesiel v Bratislave pod názvom Nebáť sa moderny! Výstava na Bratislavskom hrade potrvá do konca septembra 2019, kedy privítame odborníkov z viacerých krajín na sympóziu k téme ŠUR spolu s partnermi v Goetheho inštitúte. Vzdelávacia práca pre verejnosť má v SCD každý rok významnejšie miesto. Rôzne programy si nájdu všetky generácie nielen k výstave Nebáť sa moderny!, ale celoročne i v našej expozícii 100 rokov dizajnu, počas výstavy Národná cena za dizajn aj na výstavách v Galérii dizajnu Satelit.

Tretím výročím, ktoré spomeniem, je 30. výročie od Nežnej revolúcie. Pre londýnske veľvyslanectvo pripravujeme v spolupráci s MK SR výstavu Velvet Generation predstavujúcu dizajnérov generácie, ktorým rok 1989 priniesol štúdium v rodiacej sa demokracii. Doba okolo prelomového roka sa zdá byť už taká vzdialená, že si niekedy neuvedomujeme možnosti, ktoré nám zmena systému priniesla. Aktuálny projekt, ktorý realizujeme s partnermi z Rakúska – Dizajn a inovácie, Spolupráca inštitúcií dizajnu v digitálnej dobe, podporený programom Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko 2014 – 2020, je jedným z príkladov, ako sa postupne budujú siete vzťahov i dôvera potrebná na profesionálnu prácu. Inštitúcie ako MAK – Múzeum úžitkového umenia, Akadémia výtvarných umení, Centrum architektúry či Kunsthalle z Viedne spolu s nami a partnermi zo Slovenska (VŠVU, Nová Cvernovka, BSK a MK SR) skúmajú témy ako sú zodpovednosť a možnosti riešenia aktuálnych problémov v spolupráci inštitúcií zo sféry dizajnu i politiky.

Diskurz dizajnu, v ktorom pôsobíme, sa tak rozširuje a verím, že naša práca v roku 2019 bude naďalej zmysluplná a prospešná.

Písmenká mi boli veľmi blízke. Rozhovor s Johannou Biľak / Peter Biľak
Kvalita knižného dizajnu je ukrytá v detaile. Rozhovor s Petrom Gálom / Ján Kralovič
Ema má tablet. Školské písmo v digitálnej ére / Martina Rozinajová, Ján Filípek
Funkcia prenasleduje formu / Maroš Schmidt
Krásná izba od funkcionalizmu po organický štýl / Lada Hubatová Vacková
Česká móda v Umeleckopriemyselnom múzeu / Lenore Jurkyová
O modernosti modernistického dizajnu / Silvia Seneši Lutherová
Predstava dizajnu, ktorý nehrá divadlo, je číra fantázia / Silvia Bárdová
Dizajn, zánik obchodov, umelá inteligencia / Eduard Toran
Písmo čísla / Samuel Čarnoký

Viac o dizajnéroch v publikácii