Designum 2/2021

Vydavateľstvo
Slovenské centrum dizajnu, 2021

Online: Designum 2/2021

Aktuálne číslo Designumu prináša príspevky predovšetkým z domácej dizajnérskej scény. Ľubica Segečová získala spolu s Ivanou Čobejovou v NCD 2020 – Komunikačný dizajn Špeciálnu cenu za inovatívny dizajn za edukačné noviny Priestor. Rozhovor s ňou pripravila Zuzana Uhalová. Združenie Spolka je platforma na rozmýšľanie a rozprávanie o meste a potrebách jeho obyvateľov. Vo svojom príspevku Spolku prezentuje Roman Novotný.

Pri príležitosti akvizície rúrkového nábytku do zbierky Slovenského múzea dizajnu SCD Katarína Hubová rozplieta príbeh zrodu a vývoja kovového nábytku. Simona Janišová pripravila pre bratislavskú Galériu dizajnu Satelit výstavu 2x Polonský. Podnietila ju k tomu, aby sa zamyslela nad významom tvorby Mariána a Ivana Polonských, ale aj nad perspektívami jej ďalšieho bádateľského smerovania. Trojica autorov Dušan Kočlík, Michal Hronský, Katarína Morávková hodnotí výsledky výskumného projektu Interiér na Slovensku (INSK), ktorý sa zaoberá základným výskumom vývoja a smerovania slovenskej interiérovej tvorby prevažne druhej polovice 20. storočia.

Enzo Mari patrí medzi významné osobnosti talianskeho dizajnu. Žiaľ, derniéry svojej monografickej výstavy v rámci Triennale Milano a Museo del Design Italiano sa už nedožil, zomrel na jeseň pár dní po jej otvorení na COVID-19. O živote a tvorbe tohto významného dizajnéra píše Jana Oravcová. To, akú zodpovednú úlohu má v súčasnosti udržateľný dizajn, netreba obzvlášť pripomínať. Súvisia s ním aj pojmy, ako je upcyklácia, recyklácia či downcyklácia. Dôležitosť týchto procesov udržateľnosti pripomína rozhovor Evy Gartnerovej s Janom Veselským, zakladateľom platformy Upstart.

Odbornej literatúry na poli dizajnu nie je nikdy dosť. Knihy Jana Michla Co Bauhaus dal – A CO VZAL a DESIGN teória a metodológia od Ľudovíta Petránskeho a Eleny Farkašovej recenzuje Zdeno Kolesár.

Pri príležitosti Roku slovenského dizajnu sme pripravili výber mimoriadnych písiem spolu s ich príbehmi, ktoré navrhli slovenskí dizajnéri alebo vznikli na Slovensku od počiatku digitálnej tvorby písma. V tomto čísle predstavujeme prvú trojicu písiem od Petra Biľaka (Greta), Mareka Chmiela (Veselica) a Ondreja Jóba (Klimax).

Ľubica Segečová: úlohou dizajnu je aj primať diváka rozmýšlať, čudovať sa, objavovať / Zuzana Uhalová
Urbanizmus medzi angažovanou utópiou a situovaným poznaním: Spolka oslavuje päť rokov / Roman Novotný
Keramika bratov Mariána a Ivana Polonských / Simona Janišová
Začiatky nábytku z ohýbaných kovových rúrok / Katarína Hubová
Interiér na Slovensku – unikátne dedičstvo / Dušan Kočlík, Michal Hronský, Katarína Morávková
Enzo Mari: označovaný za rebela pre posadnutosť tvarom / Jana Oravcová
Rola dizajnu v procese upcyklácie / Eva Gartnerová
Ojedinelý počin v oblasti teórie dizajnu / Zdeno Kolesár
Čo modernizmus dal – A ČO VZAL? / Zdeno Kolesár
Písma čísla / Samuel Čarnoký, Michal Tornyai, Palo Bálik

Viac o dizajnéroch v publikácii