Nebáť sa sprievodcu

Vydavateľstvo
Slovenské centrum dizajnu, 2018

Publikácia k výstave Slovenského múzea dizajnu SCD “ Nebáť sa moderny!“ 90. výročie založenia školy umeleckých remesiel v Bratislave.

Škola umeleckých remesiel v Bratislave (ŠUR alebo ŠUR-ka) patrí ku kľúčovým témam moderných dejín Slovenska. Jej význam presahuje náš lokálny priestor, keďže vo svojej dobe patrila medzi najpokrokovejšie umelecké školy v Európe a bola prirovnávaná k nemeckému Bauhausu. Výstava predstavuje prostredníctvom originálov, replík, dobových dokumentov a ich interpretácií jednotlivé oddelenia ŠUR a jej pedagógov (Ľudovít Fulla, Mikuláš Galanda, Zdeněk Rossmann, Julie Horová, František Tröster, Jaromír Funke a ďalší), no aj kontext doby prvej republiky a bratislavskej moderny. Výstavu by mal vidieť každý, kto sa zaujíma o identitu Slovenska a jeho miesto v medzinárodnom kontexte; vzťahy kultúry a ekonomiky v medzivojnovej republike; základy viacerých tvorivých disciplín (grafický dizajn, scénografia, reklama); dejiny školstva a špeciálne umeleckého vzdelávania; osobnosti umenia, dizajnu, priemyslu, vzdelávania a vedy, ktoré ovplyvnili intelektuálne prostredie 20. storočia; diela a objekty, ktorých estetika stále pôsobí pozitívne na vkus súčasného človeka.

Hlavní partneri výstavy: SNM – Historické múzeum, Slovenská národná galéria

Zostavil Ľubomír Longauer, Klára Prešnajderová; úvod. slovo Maroš Schmidt, Katarína Bajcurová, Simona Bérešová, Vladimíra Büngerová, Viera Kleinová, Ľubomír Longauer, Klára Prešnajderová, Sonia de Puineuf, Maroš Schmidt, Zuzana Šidlíková, graf. dizajn Marcel Benčík, foto a digital. reprodukcie: archív SMD, spolupracujúce inštitúcie, súkromné zbierky, Ľubomír Longauer, Adam Šakový

 

Viac o dizajnéroch v publikácii