Juraj Mihalík

Zameranie
keramikár

Juraj Mihalík v rokoch 1972 – 1973 študoval na Akademii Sztuk Pięknych Kraków v Poľsku a v rokoch 1973 – 1979 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, v ateliéri reliéfneho sochára u profesora Rudolfa Pribiša. Po ukončení štúdia v rozmedzí rokov 1979 – 1983 realizoval takmer desiatku monumentálnych sochárskych prác v Prešove, Bratislave a Ostrave. S keramickou technológiou ho bližšie oboznámil starší kolega sochár a keramik Marián Polonský. Už päť rokov po ukončení školy sa ukázalo dizajnovanie a výroba úžitkovej keramiky pre neho ako správna alternatívna voľba tvorby po nastolenom zákaze výkonu sochárskej činnosti z politických dôvodov.

Začal experimentovať s odlievaním keramiky do sadrových foriem. Medzi prvými pokusmi ktoré touto technikou stvárnil, boli kvetináč, ale aj keramická zelenina – dózy v tvare dyne, kapusty alebo uhorky. Tieto výrobky začal predávať cez víkendové trhy v Starej tržnici v Bratislave. Ku kvetináčom postupne pribúdali aj iné tvary. Po uvoľnení pomerov v predrevolučnom roku 1988 sa už jeho keramika predávala nielen v ČSSR ale aj v západnej Európe. V tom istom roku vyhral prvú cenu v kategórii hlina v americkej súťaži New Horizons. Od roku 1989 až po rok 1999 keramika Juraja Mihalíka expandovala celosvetovo pod značkou ART4. Počas tohto tvorivého obdobia vzniklo približne 500 rôznych dizajnov a predalo sa viac ako 150 000 kusov výrobkov. Vznikli aj spolupráce, medzi nimi aj s umelcom Vladimírom Havrillom, ktorý navrhoval farebné dekóry a spoludizajnoval súpravu na saké.

Keramické práce Juraja Mihalíka majú postmoderný až surrealistický charakter, vedome pracujú s gýčom a sú výrazne odlišné od ostatnej vtedajšej autorskej aj priemyselnej československej keramickej produkcie. V roku 2000 Mihalík predal značku holandskému partnerovi, ktorý aj v súčasnosti produkuje niekoľko Mihalíkových dizajnov v známej anglickej keramickej firme The Teapottery.

Simona Janišová