DETI VO FORME / NCD22 – ZRUŠENÉ

17:00

Pozývame deti vo veku 6 – 10 rokov na workshop reagujúci na dielo z výstavy Národná cena za dizajn 2022. Spolu sa dozvieme, ako vznikol dizajn obalov Kúpeľných oblátok Trenčianske Teplice, ktoré získali nomináciu na hlavnú cenu v kategórií Obal a objekt (Lívia Lörinczová/Pergamen).

Vysvetlíme si, čo je to logotyp a zistíme, čo sa nachádza na druhej strane obalu. Samozrejme, dostaneme sa aj k obsahu krabičky! Oblátkam, ktoré budú našim hlavným komunikačným prvkom v stop-motion videu.

Max. počet detí na programe je 10.

Prosíme vás o registráciu na adrese programy@scd.sk, pri registrácii nám prosím napíše aj vek prihlasovaného dieťaťa.

Tešíme sa na vás!

Krst novej sklárskej pece na fúkanie skla

Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave pozýva na krst novej sklárskej pece na fúkanie skla, ktorý sa uskutoční vo dvore VŠVU na Hviezdoslavovom námestí 18 v piatok o 15:00 ako sprievodný program k výstave Nielen (ale aj) sklo v Galérii MEDIUM.

Nielen (ale aj) sklo

Tvorivý priestor ateliéru Sklo sa nachádza na rozhraní umeleckej tvorby a dizajnu. Zadania semestrálnych prác reflektujú túto širokú škálu – od priemyselného dizajnu, cez tvorbu tzv. autorského dizajnu (art dizajnu), experimentálneho remesla až po tvorbu v oblasti voľného umenia. Ambíciou výstavného projektu je predstavenie najdôležitejších umeleckých projektov ateliéru Sklo VŠVU od roku 2010 a  zmapovanie vývoja ateliéru v oblasti voľného výtvarného umenia. Výstava bude doplnená o najnovšie diela aktuálnych študentov ateliéru.

Projekt nadväzuje na výstavu SKLO VŠVU ČASŤ PRVÁ: DIZAJN, ktorá sa konala v roku 2021 v galérii Satelit Slovenského centra dizajnu, ktorého zámerom bolo zmapovanie dizajnérskych výstupov študentov ateliéru Sklo od roku 2010.

Vystavujúci autori a autorky (študenti, absolventi a pedagógovia ateliéru Sklo): Marta Matejková-Vjatráková, Žofia Dubová, Lucia Dreveniaková, Patrícia Šichmanová, Andrej Jančovič, Pavol Barkóci, Filip Plačko, Michal Lacko, Kristína Ligačová, Martin Jurík, Jakub Sojka, Petra Molnárová, Martin Sedlák, Dávid Kurinec, Ján Mýtny ml., Pavlína Šváchová, Patrik Illo, Palo Macho, Milan Opálka, Dominik Pirháč, Natalia Komorowska

Architektúra výstavy: Patrik Illo, Michal Illo

Textilný dizajn II.

Slovenské dizajnérske značky

Výstava Slovenské dizajnérske značky – TEXTILNÝ DIZAJN II. je priamym pokračovaním úspešného projektu z roku 2021. Impulzom venovať sa tejto téme bolo vyhlásenie Roku slovenského dizajnu 2021. Nechceli pripraviť výstavu zaujímavých dizajnérskych produktov. O to im nešlo. Ich ambíciou bolo pokúsiť sa o hlbšiu sondu do problematiky textilného dizajnu po roku 1989. V tomto období sa postupne začali rozpadávať veľké textilné fabriky po celom Slovensku, ktoré nevedeli rýchlo zareagovať na meniace sa podmienky. Rok 2005 priniesol textilnému priemyslu ďalšiu ranu. Prestalo platiť embargo na dovoz lacných textilných výrobkov z Číny. To zruinovalo aj menšie textilné podniky a dielne.

V tejto situácii boli textilní dizajnéri prakticky nepotrební. Jedinou možnosťou bolo začať podnikať a dať o sebe vedieť. My sme pri tomto projekte skúmali, akou cestou sa jednotliví dizajnéri vydali a s akými prekážkami sa pri tom stretli.

Projekt odkrýva vznik značiek, ich koncepciu, spôsob reklamy a fungovania na trhu. Prvé značky v oblasti textilu sa začali objavovať po roku 2000, kedy vstúpili do praxe prví absolventi dizajnérskych oddelení vysokých škôl výtvarného zamerania. Ich štart nebol ľahký, trh nebol dostatočne saturovaný známymi zahraničnými značkami. Na umeleckých školách sa neprednášalo nič o marketingu. Pomohli sociálne siete, tvrdá práca a trpezlivosť. Často sa dizajnéri medzi sebou osobne nepoznajú, nemajú možnosť vymieňať si názory, podieľať sa o skúsenosti. Ich projekt má okrem iného ambíciu pomôcť začínajúcim autorom zorientovať sa a poučiť sa zo skúseností ostatných.

Súčasťou výstavy sú video rozhovory s autormi v ich pracovnom prostredí.  Chceli tak priblížiť značku svojmu konzumentovi a vytvoriť platformu pre vzájomný dialóg. V minulom roku predstavili 11 dizajnérskych značiek, nový projekt predstaví ďalších 7 autoriek: Martinu Durikovic, Johannu Grigarovú, Zuzanu Martinusovú, Veroniku Muchovú, Alexandru Opoldusovú, Zuzanu Serbákovú a Petru Zeliskovú.  Svoje značky založili medzi rokmi 2010 a 2021. Návštevníci si tak môžu vytvoriť obraz o každom z vystavujúcich, spojiť produkt, autora a jeho filozofiu. Výber značiek – autorov predstaví širokú škálu produktov. Budú tu prezentované bytové a odevné textílie a doplnky, dezény poťahových látok, topánky, plavky a tiež vzorky materiálov.

Súčasťou výstavy sú video rozhovory z pracovného prostredia jednotlivých autorov / značiek (autorka videí Vladimíra Hradecká).

Pripravené do tlače

Spoločnosti Arctic Paper, Europapier a Únia grafických dizajnérov Slovenska pozývajú všetkých nadšencov grafického dizajnu, polygrafie a DTP na workshop Pripravené do tlače. Osvojíte si tu všetky nevyhnutné základy predtlačovej prípravy, spoznáte rôzne tlačové techniky, typy papierov podľa ISO, farby PANTONE a praktické ukážky od návrhu až do konečný výtlačok.

Workshop sa uskutoční 10. novembra 2022 od 13:00 do 16:00 v Ateliéri Svetlík v Novej Cvernovke na Račianskej 78 v Bratislave. Na workshop sa môžete prihlásiť prostredníctvom e-mailu na jana.rakusova@arcticpaper.com.

Viac informácií nájdete v priloženej pozvánke.

DETI VO FORME / NCD22

15:00

Pozývame deti vo veku 6 – 10 rokov na workshop reagujúci na dielo z výstavy Národná cena za dizajn 2022. Spolu sa dozvieme, ako vznikol dizajn obalov Kúpeľných oblátok Trenčianske Teplice, ktoré získali nomináciu na hlavnú cenu v kategórií Obal a objekt (Lívia Lörinczová/Pergamen).

Vysvetlíme si, čo je to logotyp a zistíme, čo sa nachádza na druhej strane obalu. Samozrejme, dostaneme sa aj k obsahu krabičky! Oblátkam, ktoré budú našim hlavným komunikačným prvkom v stop-motion videu.

Max. počet detí na programe je 10.

Prosíme vás o registráciu na adrese programy@scd.sk, pri registrácii nám prosím napíše aj vek prihlasovaného dieťaťa.

Tešíme sa na vás!

SPOLU-PRÁCE | Patrik Illo & Aleksandra Stencel

Vernisáž: 13. október 2022, 18:00

Výstava slovenského dizajnéra a vizuálneho umelca Patrika Illa a produktovej dizajnérky Aleksandry Stencel predstaví kolekciu najnovších kresieb, ktoré autori vytvorili (a ďalej tvoria) ako dlhodobý spoločný autorský projekt. Spojením intuície a presných, vopred určených pravidiel tvorby vznikajú autentické krátkodobé záznamy času a priestoru ako výsledok momentálnych nálad a pocitov, vedomých, ale i intuitívnych tvorivých procesov.

Viac o predajnej výstave nájdete na Facebooku slávica.

Výstava Národná cena za dizajn 2022

Vernisáž: 5. október 2022, 17:00

Tento rok môžete vidieť výber toho najlepšie zo slovenského komunikačného dizajnu, vytvoreného počas predchádzajúcich dvoch rokov, profesionálnymi dizajnérmi a študentmi dizajnu v priestoroch Galérie dizajnu Satelit.

Výstava NCD22 prezentuje 146 projektov, ktoré vybrala sedemčlenná medzinárodná porota v zložení Ondrej Gavalda (SK), Mykola Kovalenko (UA), Věra Marešová (CZ), Adam Marčan (SK), Filip Tofil (PL), Kristína Bartošová (SK), Bohuslav Stránský (CZ) a dvaja externí poradcovia Peter Nosáľ (SK) a Ján Filípek (SK) z celkového počtu 380 prihlásených diel v 11. kategóriách Národnej ceny za dizajn 2022.

Kategórie komunikačného dizajnu: Identita, Kampaň, Knihy a publikácie, Digitál, Animácie a video, Priestor, Písmo, Obal a objekt, Plagát a vizuál, Nové horizonty a Študentský dizajn.

Viac informácií nájdete v Tlačovej správe – Výstava NCD22.

Grafický dizajn: Martin Bajaník
Architektúra výstavy: Peter Liška

Eva Eisler: I kameny mají paměť

Vernisáž: 27. september 18:00

Výstava českej dizajnérky, šperkárky a pedagogičky prof. Evy Eisler I kameny mají paměť obsahuje objekty z kameňa, dreva, hutníckeho skla a kresby. Autorka materiály prepája a necháva ich komunikovať medzi sebou.

„Ide o komornú, ale zároveň komplexnú kolekciu predstavujúcu sklenené plastiky, objekty z prírodných materiálov, šperky a kresby Evy Eisler. Som veľmi rada, že autorka, ktorá patrí k najvýznamnejším českým umelkyniam svetového renomé a inšpiratívnym osobnostiam, sa predstaví práve v našej galérii pri príležitosti jej životného jubilea,“ komentuje Monika Koblerová, riaditeľka Českého centra.

Eva Eisler sa narodila v Prahe, kde tiež vyštudovala strednú výtvarnú školu umenia. V roku 1983 spoločne s manželom emigrovali do Spojených štátov amerických. Tam sa venovala interiérovému dizajnu a šperkárstvu. Zároveň tiež vyučovala na niekoľkých školách – najmä na New York Univerisity a Parsons School of Design. V roku 2006 sa presťahovala späť do Prahy, kde v súčasnosti vyučuje na Vysokej škole umeleckopriemyselnej. Od roku 2007 na katedre úžitkového umenia vedie ateliér K. O. V. Okrem umeleckej tvorby pôsobí aj v oblasti architektúry. Zúčastnila sa množstva samostatných a skupinových výstav po celom svete. Zároveň sa venuje kurátorskej činnosti. Jej diela sú zastúpené v mnohých svetových umeleckých zbierkach. Je držiteľkou českých i zahraničných  dizajnových a umeleckých ocenení, napr. Residency, Rockefeller Study Center, Bellagio, Taliansko, Fellowship, 1993, New York Foundation for the Arts Form 2003, Bundesverband Kunsthanwerk, Nemecko, Czech Grand Design, Praha.

Výstava Evy Eisler I kameny mají paměť bude v priestoroch Českého centra v Bratislave prístupná celý mesiac v pracovných dňoch vždy medzi 10. a 17. hodinou. Organizátorom výstavy je České centrum v Bratislave. Viac informácií o výstave nájdete na bratislava.czechcentres.cz.

Junior Design Fest 2022

Projekt Junior Design Fest je medzinárodnou súťažnou prehliadkou študentských prác stredných umeleckých škôl a vyšších odborných škôl so štúdiom dizajnu, výtvarného umenia a umeleckého remesla.

Cieľom tohto podujatia je podpora tvorivého úsilia a kreativity mladej generácie v oblasti dizajnu, porovnanie výsledkov práce študentov a pedagogického procesu na stredných umeleckých školách v medzinárodnom kontexte. Prehliadka je zameraná na práce z oblasti interiérového dizajnu, priemyslového dizajnu, skla, keramiky, módy a textilu, šperku, dreva, kovu, plastov atď., ako aj návrhy 3D vizualizácií a projektov ako i širokú oblasť grafického dizajnu, logotypu, typografie, písma, plagátu, fotografického dizajnu atď. Študentské práce sú hodnotené odbornou porotou. Víťazné práce získajú viaceré ceny a čestné uznania, ktoré odovzdajú osobnosti slovenského spoločenského a politického života (Grand Prix JDF, Cena župana BSK, Cena Slovenskej výtvarnej únie, Cena Slovenského centra dizajnu ai.)

Slávnostné vyhodnotenie súťaže sa uskutoční 27. septembra o 15:00 v priestoroch Galérie UMELKA v Bratislave.