Irena Blühová, Z cyklu Život a práca bačov, pastierov a honelníkov: Harmonikár. Originálny pozitív 1926 (autorská kópia 70./80. roky 20. storočia). Slovenské múzeum dizajnu, Bratislava, Slovensko.

Sociální reportáže Ireny Blühové

Výstava
19. júna 2024 – 12. septembra 2024

Vernisáž: 19. jún 2024, 18:00.

„Matka“ slovenskej sociálnej fotografie, aktivistka a študentka Bauhausu. Nielen tieto roly zastávala etablovaná slovenská fotografka Irena Blühová (1904–1991), ktorej tvorba v Čechách zatiaľ nikdy nebola prezentovaná ako komplexný celok.

O premiéru sa v júni postará galéria Fotograf s výstavou Sociálne reportáže Ireny Blühovej. Tá na širokom výbere snímok predstaví rôznorodosť fotografkinho diela, priblíži neznáme polohy jej tvorby a otvorí diskusiu o povahe (medzivojnového) spoločenského dokumentu. Vzhľadom na rôznorodosť žánrov, ktorým sa autorka počas svojho života venovala, ponúkne výstava mnohovrstevnú reportáž spoločnosti, ktorú Blühová vnímala z rôznych pozícií – ako ľavicová idealistka, amatérska fotografka, progresívne orientovaná študentka, kultúrna dokumentaristka a angažovaná umelkyňa.

Blühová vo svojej sociálne-kritickej tvorbe vyzýva k solidarite, a práve na túto výzvu reaguje svojou intervenciou do výstavy grafická umelkyňa Claudia Schramke, ktorá okrem iného už niekoľko rokov vytvára vizuálnu identitu prestížneho filmového festivalu Berlinale. Claudia strávila niekoľko mesiacov návštevami výdajných miest jedál pre ľudí v núdzi v Bratislave, Prahe a Berlíne, aby reportážnym spôsobom zachytila akt pomoci a vzájomnej podpory. Jej farebné reportážne kresby odkazujú nielen na spôsob práce Ireny Blühovej, ale najmä na jej posolstvo ďalším generáciám: „Meňte svet ďalej a dokážte to lepšie, ako sme to vedeli my.”

Kurátorka: Valéria Kršiaková (Slovenské múzeum dizajnu) a David Bláha

Výstava vzniká v spolupráci so Slovenským centrom dizajnu a za podpory Česko-nemeckého fondu budúcnosti.

Sprievodné programy k výstave, vznik sprievodných textov a listov pre deti podporila Nadácia Rosy Luxemburgovej. Projekt Fotograf Gallery je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Českej republiky a v roku 2024 podporovaný grantom hl. m. Prahy vo výške 700 000 Kč.

Fotograf Gallery

Jungmannova 19, 110 00 Nové Město, Česko

Otváracie hodiny

Pondelok - piatok 13:00 - 19:00

Osobnosti dizajnu na výstave

Ďalšie osobnosti dizajnu
Skip to content