Krehký betón

Výstava
5. júna 2021 – 1. októbra 2021

Slovenské centrum dizajnu v spolupráci s francúzskym partnerom Kolektiv Cité Radieuse pripravili výstavu súčasného slovenského dizajnu s názvom Krehký betón, ktorá bude prístupná od 4. septembra 2021 až do 1. októbra 2021 v Le Corbusierovej Unité d’habitation v Marseille. Práve táto stavba je ideálnym miestom pre predstavenie kurátorského výberu, ktorý je inšpirovaný mestským prostredím, formovaným brutalistickou architektúrou a estetikou.

Už od 5. júna pritom majú návštevníci možnosť navštíviť na rovnakom mieste pop-up shop slovenského dizajnu taktiež pod názvom Krehký betón. Spolu s výstavou Márie Švarbovej Fragile Concrete (26. 6. – 27. 8. 2021) sme tak s Kolektiv Cité Radieuse vytvorili tri unikátne výstavné podujatia, ktoré spája estetika brutalizmu.

Bratislava patrí k európskym mestám s veľkou koncentráciou budov postavených v štýle neskorého modernizmu a brutalistickom štýle 60. – 80. rokov. Ten je nielen typickým znakom hlavného mesta Slovenska, ale aj zdrojom inšpirácie pre celú generáciu dizajnérov, grafikov, filmárov či umelcov. Modernistická a brutalistická estetika, dlhodobo opovrhovaná a spájaná so sociálnym inžinierstvom a kontrolou, sa nielen vrátila do súčasného vizuálneho prostredia, ale naviac ponúka veľké priestory a možnosti. Pre dizajnérov a štúdiá, ktoré sa rozhodli v tomto prostredí usadiť a tvoriť, môže byť zároveň výzvou aj inšpiráciou. Bolo teda logické pozvať vybraných predstaviteľov tejto umeleckej scény na výstavu slovenského dizajnu v komplexe Unité d’habitation, ktorý sa často považuje za jeden z prototypov stavieb brutalizmu.

Výstava Krehký Betón otvára diskusiu o paradoxnej krehkosti betónu ako materiálu, ale aj o modernistickej utópii urbánneho a spoločenského života. Utópii, ktorá nakoniec našla niektoré zo svojich najambicióznejších prejavov práve v Bratislave. Výstava predstaví viac ako 20 dizajnérov, umelcov a dizajnérskych štúdií. Rôzne diela načrtávajú spoločný vizuálny jazyk, ktorý odráža najkrehkejšie zložky modernistickej estetiky.

Informácie o výstave a kontakty

Otvorenie výstavy Krehký betón: 4. 9. 2021

Trvanie výstavy Krehký betón: 4. 9. 2021 – 1. 10. 2021

Miesto: Unité d’Habitation Le Corbusier, 280 Boulevard Michelet, 13008 Marseille, France

Hlavná kurátorka: Laura Serra Forest

Kurátorská spolupráca: SCD

Architektúra a realizácia výstavy: Kolektiv Cité Radieuse

Grafický dizajn: Matej Vojtuš

Produkcia: Zdenka Pepelová, Maroš Schmidt, SCD

Organizátori výstavy: SCD, Institut Slovaque de Paris, Kolektiv Cité Radieuse

 

PartneriGenerálny reklamný partner

Výstava je súčasťou celoročného projektu Rok slovenského dizajnu 2021, ktorý realizuje Slovenské centrum dizajnu v spolupráci s Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a ďalšími partnermi. Viac informácií o Roku slovenského dizajnu 2021 nájdete na: rskd.scd.sk

Kontakty:

SK

Mgr. Zuzana BÖHMEROVÁ

+421 918 110 248

zuzana.bohmerova@scd.sk

 

FR

(FR) kolektivciteradieuse@gmail.com

+33 679 231 726

Instagram: @galerie318 / @kolektivciteradieuse

Kurátor: Laura Serra Forest

Unité d’Habitation Le Corbusier

280 Boulevard Michelet, 13008 Marseille, Francúzsko

Otváracie hodiny

9:00 - 18:00

Vystavujúci autori

Archimera
Oleksandra Bakushina
Alexandra Barth
Natália Blahová
Kickie Chudíková
Marko Horban
Lousy Auber
Mach & Krovina
Marco Savino
Richard Kučera Guzmán
Richard Kučera Guzmán
si.li. ceramics
ŠťukART
By_product
Silvia Sukopová
Beton Export