Krehký betón

Výstava
5. júna 2021 – 1. októbra 2021

Slovenské centrum dizajnu v spolupráci s francúzskym partnerom Kolektiv Cité Radieuse pripravili výstavu súčasného slovenského dizajnu s názvom Krehký betón, ktorá bude prístupná od 4. septembra 2021 až do 1. októbra 2021 v Le Corbusierovej Unité d’habitation v Marseille. Práve táto stavba je ideálnym miestom pre predstavenie kurátorského výberu, ktorý je inšpirovaný mestským prostredím, formovaným brutalistickou architektúrou a estetikou.

Už od 5. júna pritom majú návštevníci možnosť navštíviť na rovnakom mieste pop-up shop slovenského dizajnu taktiež pod názvom Krehký betón. Spolu s výstavou Márie Švarbovej Fragile Concrete (26. 6. – 27. 8. 2021) sme tak s Kolektiv Cité Radieuse vytvorili tri unikátne výstavné podujatia, ktoré spája estetika brutalizmu.

Bratislava patrí k európskym mestám s veľkou koncentráciou budov postavených v štýle neskorého modernizmu a brutalistickom štýle 60. – 80. rokov. Ten je nielen typickým znakom hlavného mesta Slovenska, ale aj zdrojom inšpirácie pre celú generáciu dizajnérov, grafikov, filmárov či umelcov. Modernistická a brutalistická estetika, dlhodobo opovrhovaná a spájaná so sociálnym inžinierstvom a kontrolou, sa nielen vrátila do súčasného vizuálneho prostredia, ale naviac ponúka veľké priestory a možnosti. Pre dizajnérov a štúdiá, ktoré sa rozhodli v tomto prostredí usadiť a tvoriť, môže byť zároveň výzvou aj inšpiráciou. Bolo teda logické pozvať vybraných predstaviteľov tejto umeleckej scény na výstavu slovenského dizajnu v komplexe Unité d’habitation, ktorý sa často považuje za jeden z prototypov stavieb brutalizmu.

Výstava Krehký Betón otvára diskusiu o paradoxnej krehkosti betónu ako materiálu, ale aj o modernistickej utópii urbánneho a spoločenského života. Utópii, ktorá nakoniec našla niektoré zo svojich najambicióznejších prejavov práve v Bratislave. Výstava predstaví viac ako 20 dizajnérov, umelcov a dizajnérskych štúdií. Rôzne diela načrtávajú spoločný vizuálny jazyk, ktorý odráža najkrehkejšie zložky modernistickej estetiky.

Informácie o výstave a kontakty

Otvorenie výstavy Krehký betón: 4. 9. 2021

Trvanie výstavy Krehký betón: 4. 9. 2021 – 1. 10. 2021

Miesto: Unité d’Habitation Le Corbusier, 280 Boulevard Michelet, 13008 Marseille, France

Hlavná kurátorka: Laura Serra Forest

Kurátorská spolupráca: SCD

Architektúra a realizácia výstavy: Kolektiv Cité Radieuse

Grafický dizajn: Matej Vojtuš

Produkcia: Zdenka Pepelová, Maroš Schmidt, SCD

Organizátori výstavy: SCD, Institut Slovaque de Paris, Kolektiv Cité Radieuse

 

Tu si môžete prezrieť krátku video prehliadku výstavy

PartneriGenerálny reklamný partner

Výstava je súčasťou celoročného projektu Rok slovenského dizajnu 2021, ktorý realizuje Slovenské centrum dizajnu v spolupráci s Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky a ďalšími partnermi. Viac informácií o Roku slovenského dizajnu 2021 nájdete na: rskd.scd.sk

Kontakty:

SK

Mgr. Zuzana BÖHMEROVÁ

+421 918 110 248

zuzana.bohmerova@scd.sk

 

FR

(FR) kolektivciteradieuse@gmail.com

+33 679 231 726

Instagram: @galerie318 / @kolektivciteradieuse

Kurátor: Laura Serra Forest

Unité d’Habitation Le Corbusier

280 Boulevard Michelet, 13008 Marseille, Francúzsko

Otváracie hodiny

9:00 - 18:00

Osobnosti dizajnu na výstave

Archimera

Alexandra Barth

Natália Blahová

Kickie Chudíková

Marko Horban

Lousy Auber

Mach & Krovina

Marco Savino

Richard Kučera Guzmán

Richard Kučera Guzmán

si.li. ceramics

ŠťukART

By_product

Silvia Sukopová

Beton Export

Ďalšie osobnosti dizajnu