KOLABO 2024
Tieto diela predstavujú významný príspevok k zachovávaniu a prezentácii slovenského dizajnu.
Výstava projektov, ktoré sa dostali do užšieho výberu v poradí 6. ročníka súťaže autorského dizajnu KOLABO 2024, tentokrát prichádza do ikonickej bratislavskej budovy – Novej Tržnice na Trnavskom mýte.
Výstavu odpália v stredu 4. decembra vernisážou, na ktorej sa dozviete, ktoré z prác ocenila odborná porota a odnesú si tak 3 hlavné ceny tohtoročnej otvorenej výzvy. V rámci slávnostného večera sa môžete tešiť aj na špeciálny program – site-specific audiovizuálnu kolaboráciu producenta Whithe & Friends (Blanch x Blame Your Genes x Bulp) a svetelných dizajnérov CTRL_SPACE.
Whithe počas večera pokrstí aj jeho čerstvý debutový album A While, ktorý po prvýkrát zahrá pred publikom naživo. Hostia z kolaborácie nie sú náhodní – speváčka Blanch a producent Blame Your Genes s Whitheom na albume spolupracovali. Blanch prispela spevom ku dvom skladbám, zatiaľ čo Blame Your Genes sa podieľal na záverečnej skladbe albumu. Po koncerte bude nasledovať afterparty, kde sa Whithe predstaví v b2b DJ sete s Bulpom.
VERNISÁŽ & VYHLÁSENIE VÝSLEDKOV KOLABO 2024 & WHITHE & FRIENDS (BLANCH x BLAME YOUR GENES x BULP) x CTRL_SPACE (site-specific collab. audio-visual live act a krst albumu)
STREDA 4. 12. od 19:00
Vstup od Šancovej ulice, smerujte na schody – výstava sa nachádza na poschodí.
VSTUP VOĽNÝ – vzhľadom na kapacitu je potrebné vyplnenie krátkeho formuláru.
PROGRAM
19:00 | door open
19:30 | vernisáž a vyhlásenie výsledkov
20:00 | live show | Whithe & Friends (Blanch x Blame Your Genes x Bulp) x CTRL_SPACE (site-specific collab. audio-visual live act a krst albumu)
21:00 | DJ set | Whithe B2B Bulp
Viac informácií o podujatí nájdete na www.kolaboratium.com.
Výstava Národná cena za dizajn 2024 – komunikačný dizajn
Vernisáž: 16. október 2024, 17:00
Slovenské centrum dizajnu srdečne pozýva na dlhoočakávanú výstavu Národná cena za dizajn 2024 – jedinečnú prehliadku projektov, ktoré zarezonovali počas posledných dvoch rokov na slovenskej scéne komunikačného dizajnu!
Do 21. ročníka súťaže Národná cena za dizajn sa prihlásilo rekordných 555 prác, čo je historicky najvyšší počet. Medzinárodná porota, zložená z popredných odborníkov a odborníčok v oblasti komunikačného dizajnu – Juraj Blaško (SK), Zuzana Husárová (SK), Róbert Slovák (SK), Vasyl Kosiv (UA), Filip Blažek (CZ), Justyna Kucharczyk (PL) a Eduardo Barrera Arambarri (MX) – z nich vybrala 139 projektov, ktoré uvidíte na výstave. Z toho 37 prác získalo nomináciu na ocenenie. Víťazi budú vyhlásení na slávnostnom Galavečere NCD 11. novembra 2024 v Divadle Nová scéna.
„Výstava Národná cena za dizajn 2024 prináša komplexný pohľad na súčasnú slovenskú scénu komunikačného dizajnu, zachytávajúc ducha, výzvy a inovácie dneška. Tohtoročný výber ukazuje, že súčasný dizajn často presahuje hranice estetiky a formy, viac slúžiac ako médium pre rozprávanie príbehov, riešenie problémov a spoločenský vplyv.
S rekordným počtom 555 prihlášok tento ročník odráža rastúci záujem a angažovanosť slovenskej dizajnérskej komunity.
V čase, keď je spoločnosť rozdelená a polarizovaná, dizajn sa javí ako zjednocujúca sila, ktorá prekonáva hranice a slúži všetkým. Má schopnosť urobiť naše životy nielen krajšími a funkčnejšími, ale aj zmysluplnejšími. Výstava Národná cena za dizajn 2024 prezentuje tento potenciál dizajnu spájať, inšpirovať a obohacovať, dokazujúc, že jeho snahou je urobiť náš svet lepším pre všetkých,“ uviedol Juraj Blaško, kurátor NCD24.
Kategórie komunikačného dizajnu: Kampaň, Identita, Knihy a publikácie, Dizajn v pohybe, Digitál, Priestor, Písmo, Obal a objekt, Plagát a vizuál, Nové horizonty a Študentský dizajn.
Výstava prebieha od 17. októbra do 15. decembra 2024, každý utorok až nedeľu od 13:00 do 18:00, v podkroví Hurbanových kasární na Kollárovom námestí 10 v Bratislave. Buďte pri prvých momentoch tejto očakávanej kultúrnej udalosti a príďte na vernisáž, ktorá sa uskutoční 16. októbra 2024 o 17:00.
Počas trvania výstavy sa môžete tešiť na pestrý sprievodný program, medzi iným na jedinečnú komentovanú prehliadku výstavy s kurátorom Jurajom Blaškom – popredným dizajnérom, pedagógom a prorektorom VŠVU. V piatok 18. októbra o 17:00 vás osobne prevedie výstavou a priblíži príbehy a súvislosti vystavených diel. Príďte si užiť toto výnimočné podujatie – vstup je voľný!
Viac informácií nájdete v Tlačovej správe.
Mirroring
Časť výstavy predĺžená do 13. októbra 2024.
Výstava Mirroring (Contemporary Environmental Dilemmas: Art x Science x Design) predstaví unikátnu knižnicu materiálov LOMA zo zbierok výskumno-vývojového oddelenia Inolab Slovenského centra dizajnu a umelecké projekty prepájajúce vedu, umenie a dizajn (výstava Mirroring). V galérii sa bude dať vidieť aj výstava Transmodernita, z ktorej predstavíme niekoľko projektov prepájajúcich dizajn a vedu.
Výstava je sprievodným podujatím Európskej noci vedy a vznikla na základe spolupráce Katedry environmentálnej ekológie a manažmentu krajiny Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenskeho v Bratislave a VVO Inolab SCD.
Kurátori výstavy: Robert Paršo, Andrea Gogová a Mária Beňačková Rišková
Odborná spolupráca: Klára Prešnajderová
STREDA 25. 9. 2024
14:00 – 18:00
výstavy
MIRRORING/LOMA/TRANSMODERNITA
ŠTVRTOK 26. 9. 2024
14:00 – 18:00
výstavy
MIRRORING/LOMA/TRANSMODERNITA
PIATOK 27. 9. 2024
9:00 a 10:00
komentovaná prehliadka
MIRRORING/LOMA/TRANSMODERNITA
pre školy
17:00
komentovaná prehliadka
MIRRORING/LOMA/TRANSMODERNITA
pre verejnosť
18:00
premietanie filmu a diskusia s režisérom
Dunaj spútaný v krajine (námet a réžia Andrej Somora)
SOBOTA 28. 9. 2024
14:00 – 18:00
výstavy
MIRRORING/LOMA/TRANSMODERNITA
16:00
premietanie
Dunaj spútaný v krajine
NEDEĽA 29. 9. 2024
14:00 – 18:00
výstavy
MIRRORING/LOMA/TRANSMODERNITA
16:00
premietanie
Dunaj spútaný v krajine
Knižnica materiálov LOMA aktuálne zhromažďuje viac ako 50 vzoriek experimentálnych materiálov z celého sveta, ktoré dizajnéri využívajú vo svojej tvorbe.
Výber kolaboratívnych art-science projektov z rôznych krajín a Slovenska – MIRRORING – Living with Cork – Marta de Menezes a Anna Isaac Ross | Danube the Body of Water – Ada Gogova a Nathalie Dubois Calero | The Ex-Utero Project – Ex-Utero Collective (Cristin Millett, Cynthia White, and Ionat Zurr) | Contaminated Echoes – Kelsey S Brewer and Diana Cencer Garafova | I’m Sorry, Leonora – Daniela Brill Estrada | film Dunaj spútaný v krajine – Andrej Somora
Výber z diel slovenského komunikačného a produktového dizajnu od revolučných 90. rokov minulého storočia až po súčasné výzvy v oblasti udržateľnosti, ekológie a nových technológií – TRANSMODERNITY – vystavujúci autori: produktový dizajn: Peter Bohuš, Anton Cepka, Matúš Cepka, Miroslav Debnár, Mata Durikovic, Andrea Ďurianová, Vladimír Havrila, Jaroslav Hreščák, Patrik Illo, Simona Janišová a Andrej Dúbravský, Júlia Kunovská, Mejd studio /Katarína Beličková a Štefan Nosko, Juraj Mihalík, Štěpán Pala, Andrea Rolková Pinková, Štefan Sekáč, Lenka Sršňová a Ondrej Jób, Silvia Sukopová, Jozef Staník, Mária Štraneková, Viktor Tabiš, Trivjednom/ Sylvia Jokelová, Ľubica Segečová, Silvia Sukopová, Linda Viková a Patrícia Koyšová | komunikačný dizajn: Johanna Biľak-Balušíková, Peter Biľak, Andrej Krátky a Nikola Djurek, Mária Bujňáková, Matúš Buranovský, Miroslav Cipár, Samuel Čarnoký, Palo Čejka, Michaela Čulíková, Dušan Junek, Ondrej Gavalda, Peter Javorík a Stanislav Stankoci
Projekt Mirroring vznikol v rámci aktivít interdisciplinárnej spolupráce Katedry environmentálnej ekológie a manažmentu krajiny Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, konferencie 18th International Conference in the Series “Humanistic Ecology” Contemporary Environmental Dilemmas: Interdisciplinary Approaches, projektu NextGenerationEU prostredníctvom Plánu obnovy a odolnosti SR v rámci projektu č. 09I03-03-V04-00175.
Projekt financovali:
18th International Conference in the Series “Humanistic Ecology” Contemporary Environmental Dilemmas: Interdisciplinary Approaches a Slovenské centrum dizajnu
Eastern Design Conference 2024
Košice sa počas jesene opäť stanú centrom dizajnu a kreativity. V dňoch 20. a 21. septembra sa v Tabačke Kulturfabrik uskutoční piaty ročník Eastern Design Conference, ktorý sa zameriava na kreativitu, umenie a remeslo.
Počas dvoch dní sa môžete tešiť na 13 prednášok a diskusií, ktoré pokryjú široké spektrum tém. Vystúpia umelci, ilustrátori, animátori, produktoví dizajnéri, ale aj odborníci zo sveta gastronomie, scénografie a pohrebníctva. Všetci sa budú zaoberať dôležitosťou lokálneho kontextu a autentickosti v dizajne.
Medzi vystupujúcimi nájdete: crafting plastics! studio (SK), Holy Motors (GA), Kijek/Adamski (PL), Kristina Bartošová (SK), Ambiente (CZ)
Zaujímavosťou aktuálneho ročníka je nová vizuálna identita konferencie inšpirovaná tvorbou výtvarníka Ľubomíra Ondovčíka z Trebišova, ktorý sa už takmer 50 rokov venuje starobylému remeslu písmomaliarstva. Za digitalizáciou jeho písma stojí dizajnér Samuel Čarnoký, súčasný renomovaný dizajnér, typograf a vysokoškolský pedagóg.
Kompletné informácie o podujatí nájdete na stránke: easternconf.com
Tlačovú správu k podujatiu si môžete pozrieť na tomto odkaze: TS-EasternDesignConf2024-SK
Slovenské centrum dizajnu je hrdým partnerom podujatia!
Transmodernita
Výstava predĺžená do 20. októbra 2024!
Vernisáž: 11. september 2024, 17:00
Po úspešnej prezentácii vo Viedni, Marseille a Londýne prichádza Transmodernita do Bratislavy!
Od 12. septembra do 13. októbra 2024 budete mať možnosť navštíviť putovnú výstavu Slovenského centra dizajnu Transmodernita v Galérii dizajnu Satelit.
Výstava Slovenského centra dizajnu, Slovenského múzea dizajnu a francúzskeho partnera Kolektiv Cité Radieuse spája diela komunikačného a produktového dizajnu od revolučných 90. rokov minulého storočia až po súčasné výzvy v oblasti udržateľnosti, ekológie a nových technológií.
Tento prestížny projekt, vznikol v roku 2023 v spolupráci so Slovenským Inštitútom v Paríži, Slovenským inštitútom vo Viedni a francúzskym partnerom Kolektiv Cité Radieuse pri príležitosti 30. výročia slovenskej diplomacie v zahraničí, pod záštitou bývalej ministerky kultúry p. Silvie Hroncovej a svoju zahraničnú cestu nateraz ukončil na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Londýne.
Spojenie minulosti a prítomnosti s odkazom na budúcnosť, tak charakterizuje španielska feministka a filozofka Rosa María Rodríguez Magda (1957) pojem „transmodernita“. Práve tento prerod starého v niečo nové a nevyhnutné charakterizuje aj rovnomenný zahraničný výstavný projekt. Výstava Transmodernita odkazuje na nové výzvy s dôrazom na spoločnosť, ktorá je etická, rešpektujúca a inkluzívna v celosvetovom meradle, a s ohľadom na otvorený kultúrno-spoločenský dialóg. Na jednom mieste sa tak stretávajú diela reprezentujúce zlomové deväťdesiate roky minulého storočia až po súčasných mladých dizajnérov, ktorí sa zameriavajú na výzvy dnešných dní ako sú udržateľnosť, ekológia, nové technológie či inovatívna práca s formou a materiálom. Vzniká tak pestrá zmes tém a prístupov, ktorá na vybraných dielach prevedie návštevníka najnovšími dejinami dizajnu zo Slovenska.
Súčasťou výstavy je dômyselná architektúra dizajnérky a šperkárky Andrey Ďurianovej a grafické spracovanie výstavy od grafického dizajnéra Matúša Buranovského spolu s použitím písma „FOREVER“ od Ester Mládenkovej.
Hlavná kurátorka: Ľubica Kollárová/ SCD/SMD
Kurátorská spolupráca: Laura Serra Forest, Maxim Forest / Kolektiv Cité Radieuse,
Maroš Schmidt/ SCD
Architektúra a realizácia výstavy: Andrea Ďurianová
Grafický dizajn: Matúš Buranovský
Organizátor: Slovenské centrum dizajnu, Satelit a Slovenské múzeum dizajnu
S podporou: Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky
Generálny reklamný partner SCD: J&T Banka
Hlavný partner SCD: Antalis
Exkluzívny mediálny partner SCD: designum
Hlavný mediálny partner: Startitup
Mediálny partner: Citylife
Vystavujúci autori, autorky
Produktový dizajn: Peter Bohuš, Anton Cepka, Matúš Cepka, Miroslav Debnár, Mata Durikovic, Andrea Ďurianová, Vladimír Havrila, Jaroslav Hreščák, Patrik Illo, Simona Janišová a Andrej Dúbravský, Júlia Kunovská, Mejd studio /Katarína Beličková a Štefan Nosko, Juraj Mihalík, Štěpán Pala, Andrea Rolková Pinková, Štefan Sekáč, Lenka Sršňová a Ondrej Jób, Silvia Sukopová, Jozef Staník, Mária Štraneková, Viktor Tabiš, Trivjednom/ Sylvia Jokelová, Ľubica Segečová, Silvia Sukopová, Linda Viková a Patrícia Koyšová
Komunikačný dizajn: Johanna Biľak-Balušíková, Peter Biľak, Andrej Krátky a Nikola Djurek, Mária Bujňáková, Matúš Buranovský, Miroslav Cipár, Samuel Čarnoký, Palo Čejka, Michaela Čulíková, Dušan Junek, Ondrej Gavalda, Peter Javorík a Stanislav Stankoci
Prelistujte si katalóg k výstave Transmodernita. Prečítajte si tlačovú správu k výstave.
Fake News
Čo sú dezinformácie, hra s emóciami, sociálne bubliny, manipulácia s fotografiou, ako do Fake News môže vstúpiť umelá inteligencia? Aktuálne témy vyjadrujú plagáty študentov ateliéru Grafický dizajn, MgA. Fakulty dizajnu a umenia Ladislava Sutnara Západočeskej univerzity v Plzni.
Spolu
Vernisáž: 31. júl 2024, 18:00
Výstava prezentuje návrhy dizajnéra Ferdinanda Chrenku a študentské projekty vytvorené pod jeho vedením v spolupráci s firmami BERNDORF- SANDRIK, TON, EGOE a CHIRANA-MEDICAL. Súčasťou výstavy sú porcelánové projekty CINK a CUCEJ a gramofóny LOWRYO a LUCIO od Ernesta Marka. Spoluorganizátor výstavy je mesto Žarnovica a NEUMAN ALUMINIUM FLIESSPRESSWERK SLOVAKIA.
Výstava sa koná v priestoroch Žarnovického dolného kaštieľa. Mestský kaštieľ je národná kultúrna pamiatka, neskorogotický zámok dal postaviť kráľovský pokladník Urban Dóci v rokoch 1480-1485. Názov SPOLU odkazuje na tri desiatky rokov trvajúcu spoluprácu pedagóga a študentov a tiež na rovnako dlhú tradíciu spolupráce ateliéru s firmami. Ateliér industrial dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave je považovaný za predstaviteľa kreatívneho priestoru, ktorého náplňou je v prvom rade spolupráca s firemným prostredím. Intenzívna kooperácia s domácimi i zahraničnými výrobcami, inštitúciami a organizáciami poskytovala študentom nenahraditeľnú skúsenosť pre ich budúci rozvoj a prácu profesionálneho dizajnéra. Väčšina semestrálnych prác prezentuje projekty pre konkrétne firmy, ateliér sa však venoval aj celospoločenským témam ekologického charakteru s cieľom pomôcť, informovať alebo vzdelávať. Na študentov ateliéru boli kladené nemalé nároky. Často obmedzenia výrobnou technológiou, zvolenými materiálmi a víziou danej firmy. Napriek tomu (alebo možno práve vďaka týmto obmedzeniam) prichádzajú so zaujímavými nápadmi a inováciami. Ich nápady nezostávajú v rovine konceptu, študenti sú vedení k realizácii návrhu. Kreatívny koncept pretvárajú do podoby funkčného životaschopného prototypu, ktorý je v mnohých prípadoch pripravený na sériovú výrobu. Eva Veselá V rámci výstavy sú predstavené výsledky spolupráce ateliéru s významnými partnermi z Českej republiky a zo Slovenska – s firmami BERNDORF- SANDRIK , TON, EGOE a CHIRANA-MEDICA a fragmenty z tvorby Ferdinanda Chrenku. Tieto dopĺňa vybraná kolekcia prác z ďalších dvoch projektov – Cink a Cucej – a tiež stôl a stoličky z kolekcie Rádius navrhnuté Ferdinandom Chrenkom pre prezentáciu projektu Príbor.
Koncepcia výstavy SPOLU: doc. Ferdinand Chrenka, akad. soch., Mgr. art. Eva Veselá, ArtD.
Inštalácia: doc. Ferdinand Chrenka, akad. soch.
Viac informácií o výstave nájdete v Tlačovej správe.
Dizajn bez hraníc / Design Without Borders
Jubilejný 20. ročník výstavy Dizajn bez hraníc a sériu sprievodných podujatí po Viedni a Budapešti uzatvára výstava v Bratislave, počas ktorej si návštevníci môžu pozrieť okrem diel dizajnérov z regiónu V4 aj reprezentatívny výber z tvorby takmer 140 umelcov z 14 krajín. Na výstave pozostávajúcej z viacerých tematických celkov sa pri tejto príležitosti dostáva do centra pozornosti okrem tradičnej dizajnérskej tematiky aj súčasný šperk, zvukové objekty, ako aj ekologické a spoločensky zodpovedné diela. V duchu all-arts charakteru výstavy sa v dňoch 19. – 20. júla uskutočnia koncerty súčasnej a klasickej hudby a kurátorská komentovaná prehliadka. Výstava a séria sprievodných podujatí sa uskutoční v rámci festivalu Bratislavské kultúrne leto.
Viac informácií o výstave nájdete na www.design-without-borders.eu.
VLASTIMIL HEROLD, Takto alebo takto
Výstava predlžená do 31. augusta 2024!
Vernisáž: 11. jún 2024, 17:00
Tento rok predstavujeme v Galérii dizajnu Satelit v poradí druhého výnimočného slovenského autora. Vlastimil Herold bol jedným z prvých slovenských animátorov a jeho dielo v oblasti animovaného filmu je dodnes veľmi obdivované. Na výstave sa zoznámite s viacerými autorskými realizáciami z oblasti komunikačného dizajnu – knižná grafika, vytváranie logotypov a značiek, obalový dizajn, ako aj reklamná propagácia podnikov a ich produktov.
Animátor, grafický dizajnér a ilustrátor Vlastimil Herold (1924 – 2004) tvoril kreslený humor, realizoval filmové a propagačné plagáty, navrhoval logá, značky pre rôzne podniky, etikety pre zápalkové škatuľky aj obalový dizajn pre potravinárske výrobky. Zaslúžil sa o vytvorenie viacerých krátkych (nielen) reklamných animovaných filmov. Významná je aj jeho tvorba knižných obálok a časopisov, z ktorých najvýraznejší je Knižný magazín s autorovými často vtipne ladenými ilustráciami.
Výstava „Takto alebo takto“ vznikla vďaka synovcovi Vlastimila Herolda, Martinovi Viktorinovi, ktorý daroval Slovenskému múzeu dizajnu originály jeho výtvarných návrhov, ilustrácií, kníh a plagátov. Vďaka tejto bohatej akvizícii vznikla myšlienka usporiadať autorskú výstavu s cieľom pripomenúť 100. výročie narodenia tohto významného tvorcu a odprezentovať jeho dielo zamerané predovšetkým na úžitkovú grafiku. K realizácii významne prispel aj partner výstavy Slovenský filmový ústav, ktorý zapožičal plagáty a animovaný film z autorovej tvorby.
Vlastimil Herold začal svoj profesijný život po skončení 2. svetovej vojny v Prahe v novozaloženom štúdiu kresleného filmu Bratři v triku, kde získal skúsenosti s animovaním filmov. V roku 1951 bol v rámci Akcie 77, ktorá si kládla za cieľ presunúť 77-tisíc úradníkov do výroby, prinútený odísť do Brna. Tu ako absolvent priemyslovky pracoval v Českej zbrojovke. Po dvoch povinných rokoch vo výrobe sa presťahoval do Bratislavy, kde sa zamestnal v Trikovom oddelení Štúdia populárno-vedeckého filmu (neskôr Štúdia krátkeho filmu). V roku 1958 sa stal členom Zväzu slovenských výtvarných umelcov, neskôr sa do Štúdia krátkeho filmu v Bratislave vrátil (1969) a pôsobil v tejto oblasti takmer dvadsať rokov. V rokoch 1958 – 1969 pracoval ako úžitkový grafik v slobodnom povolaní, venoval sa tvorbe knižnej grafiky, vytváraniu logotypov a značiek, obalovému dizajnu, ako aj propagácii podnikov a ich produktov. Koncom osemdesiatych rokov odišiel do núteného dôchodku (v dôsledku zmien pracovných, a tiež politicko-spoločenských), vytváral drobnú grafiku v podobe exlibrisov určených predovšetkým pre svojich priateľov a blízkych. Navrhol aj sériu poštových známok s motívom psíkov a mačičiek (komerčne nerealizované), ktoré sa stali jeho hlavnou témou aj vo voľných ilustráciách, novoročných prianiach, pohľadniciach, ale aj v osobnej korešpondencii pre rodinu a blízkych.
Za svoju tvorbu získal Vlastimil Herold niekoľko ocenení:
- 1958 3. celoslovenská výstava úžitkového umenia a priemyslového výtvarníctva, Bratislava – 2. cena
- 1966 5. celoslovenská výstava úžitkového umenia a priemyselného výtvarníctva v Jablonci – 3. cena
- 1966 Zväz slovenských výtvarných umelcov – 1. cena za najlepší plagát roku 1966
- 1972 10. medzinárodná výstava turistických plagátov v Miláne – strieborná medaila
- 1972 12. medzinárodná výstava plagátov cestovného ruchu v Catanii, kategória „Humor“ – 1. cena
- 1978 Národní galerie, Praha – cena pre film Orbis Pictus
- 1984 IX. academia filmu Olomouc – 3. cena
- 1988 II. festival animovaných filmov v Českých Budějoviciach v kategórii Tvorba pre deti – 2. cena
- 2004 udelené ocenenie Zlatá kamera in memoriam za dlhodobé a umelecky významné pôsobenie v slovenskej kinematografii
Vlastimil Herold sa narodil v Nižnom Hrabovci (okres Vranov nad Topľou), študoval v Prahe, no väčšinu svojho života žil a tvoril Bratislave.
Kurátorka výstavy: Silvia Kružliaková
Grafický dizajn výstavy: Mária Rojko
Dizajn výstavy: Martin Kubina
Produkcia výstavy a kontakt pre médiá: Gabriela Rybáriková
Fotografie: archív Martina Viktorina, archívy SMD a SFÚ
S podporou: Ministerstvo kultúry SR
Generálny reklamný partner SCD: J&T Banka
Exkluzívny mediálny partner SCD: Designum
Hlavný mediálny partner: Startitup
Hlavný partner SCD: Antalis
Mediálni partner SCD: Citylife
Partner výstavy: Slovenský filmový ústav
Organizátori
Galéria dizajnu Satelit
Slovenské múzeum dizajnu
Slovenské centrum dizajnu
Kontakt: Gabriela Rybáriková, +421 918 110 247, satelit@scd.sk
Fórum dizajnu 2024
Vernisáž: 2. mája, 17:00
Fórum Dizajnu s názvom Každodennosť predstavuje študentské projekty šiestich vysokých škôl zo Slovenska, Českej republiky a Poľska. Slovenské centrum dizajnu prezentuje verejnosti výstupy akademickej výučby v oblasti nábytkového, produktového, textilného, sklárskeho a experimentálneho dizajnu.
Študenti spravidla načúvajú rytmu života spoločnosti a energicky reagujú na jej pohyby. Pozrieť sa na svet ich očami, znamená mať svieži pohľad. Keď sa svet snaží premosťovať polarizované postoje, prekonáva sociálne a environmentálne prekážky, mladí ľudia neraz upriamujú väčšiu pozornosť na to, čo je každému dobre známe – na každodennosť.
Výstava nás vyzýva k hlbšiemu prieniku do rôznych polôh pojmu každodennosť. Termín zastrešuje aspekty života, ktoré považujeme za bežné, všedné až banálne. Má nielen kongitívny význam, ale nesie tiež emocionálny obsah, predstavuje niečo ľahko predvídateľné a zároveň pôsobí dojmom známeho bezpečia.
Dobrý každodenný priestor sa prispôsobuje nám. Je to vešiak v predsieni, čo nás víta po celom dni doma, knižnica, ktorá nám podáva obľúbené knihy, príbor spríjemňujúci večeru, alebo stolná váza, ktorou už niekoľký rok ožíva jar. Pohodlné kreslo nám pomohlo zniesť už zopár vtipov, či podporilo myšlienky v diskusii s kamarátmi.
Každý deň používané predmety, či navštevované priestory formujú naše správanie a myslenie. V dizajne musia mať preto zdanlivo bežné produkty najvyššiu prioritu. V stávke je totiž kvalita nášho života. Preto je Každodennosť dôležitá, a preto ju výstava predstavuje projektmi najlepších študentov dizajnu.
Partneri výstavy:
Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Technická univerzita vo Zvolene, Technická univerzita v Košiciach, Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne a Akadémia výtvarných umení Eugeniusza Gepperta vo Vroclave.
Kurátorka výstavy: Wanda Borysko
Dizajnér výstavy: Dušan Kočlík
Grafické dizajnérky výstavy: Adriana Baránková a Nikoleta Dekanová
Produkcia výstavy: Gabriela Rybáriková
Kurátorská spolupráca: Elena Farkašová