Premiéra filmu Dizajn za každú cenu v RTVS

V skrátenej verzii na Dvojke o 15:50.

Súťaž Národná cena za dizajn bola prvýkrát vyhlásená v roku 1993, vtedy pod názvom Dobrý design. Odvtedy ubehlo 30 rokov a 20 ročníkov NCD. Zistite viac o jej bohatej histórii, ktorú dokumentuje film Dizajn za každú cenu / 30 rokov NCD.

Réžia: Martin Hasák

Bratislava Design Week 2023

Bratislava Design Week (BADW) je najväčšie medzinárodné podujatie na Slovensku venujúce sa súčasnému dizajnu. Vznikol v roku 2009 a každý rok prezentuje to najlepšie z domácej scény ako aj vybrané projekty zaujímavých tvorcov zo zahraničia. Poskytuje priestor etablovaným autorom, ale aj študentom dizajnu, nezávislým značkám, experimentálnemu dizajnu i móde a prepája ich s návštevníkmi všetkých vekových kategórií. Od roku 2016 je hlavným organizátorom festivalu o. z. Aparát s kurátorskou koncepciou riaditeľky festivalu Ľubice Hustej.

Festival BADW si vždy vyberá tému na základe aktuálneho dobového pocitu. Tento rok ju zadefinovali ako ODVAHA. Naša spoločnosť žije veľmi tenzné časy, ktoré sa nás snažia zahnať do kúta. Kríza sa do našej spoločnosti nasťahovala v rôznych formách, ekonomickej, spoločenskej, vzťahovej, hodnotovej, profesijnej, environmentálnej atď. Stále je ohrozený základný predpoklad existencie spoločenstiev, ktorým je mier. Napriek tomu nie je čas na nariekanie. Dôležitou sa stáva práve ODVAHA. Vykročiť novým smerom, pozrieť sa na problémy z inej strany, odvaha nesúhlasiť, odvaha zastať sa slabších, odvaha pohnúť sa vpred, odvaha ukázať kto som, odvaha experimentovať. To všetko je rovnako ako pre spoločnosť, dôležité aj pre prácu a pozíciu dizajnéra.

BADW 2023 sa bude prvý krát konať v OD Prior na Kamennom námestí. Vystavujúci vybraní z Open Call aj hlavná medzinárodná výstava obsadia celé 2 poschodie obchodného domu (plocha viac ako 2000 M2 v trojbokej stavbe obchodného domu). Okrem výstav sa tu bude nachádzať aj POP UP shop s produktami mladých slovenských dizajnérov a zároveň tu budú v podvečerných hodinách Talks s hosťami festivalu.

Už druhý rok bude BADW aj v nádherných priestoroch stálej zbierky barokového umenia GMB. Tá je situovaná na prvom poschodí v budove Mirbachovho paláca. Súzvuk vzácnych diel barokového umenia, palácových interiérov a súčasného dizajnu ste mali možnosť zažiť už minulý rok. Zopakujeme si ho aj teraz – samozrejme v inej zostave vystavujúcich. Tento rok tu predstavia vybrané projekty a kolekcie zo súčasnej dizajnérskej scény. Medzi nimi aj tradičnú edíciu Majstri, v ktorej predstavíme výraznú osobnosť slovenského dizajnu sedacieho nábytku, Viliama Chleba.

Ďalšie informácie nájdete na www.badw.sk.

Nová typografia – moderný štýl pre modernú dobu

18:00

Prednáška Kláry Prešnajderovej. Sprievodný program expozície Biblioman v Slovenskej národnej galérii. Krásna kniha a dizajn knihy zo zbierky Igora Gazdíka. Kurátorka Viera Kleinová

Nová typografia je účelná. Účelom každej typografie je informácia. Informácia sa musí prezentovať v najkratšej, najjednoduchšej, najdôraznejšej forme“, týmito vetami v roku 1925 uviedol Jan Tschichold manifest novej typografie.

Tu v desiatich bodoch charakterizoval štýl, ktorý svojho času priniesol revolúciu do úpravy tlačovín. Plagáty, časopisy či knižné obálky vytvorené podľa zásad novej typografie už na prvý pohľad vynikali svojou neprehliadnuteľnou červeno-bielo-čiernou farebnosťou, zvýrazňovaním dôležitých častí textu hrubými čiarami, šípkami alebo bodkami, efektnou diagonálou, ale aj častým využívaním fotografie. Hoci tento nový štýl od začiatku vyvolával kontroverzie, našiel si svojich zástancov aj na Slovensku. Najmä obálky časopisu Slovenská Grafia, ktoré počas krátkeho, avšak o to intenzívnejšieho typografického obdobia vytvoril Ľudovít Fulla, sú bravúrnymi príkladmi uplatňovania princípov novej typografie v praxi.

Klára Prešnajderová, PhD., pôsobí v Slovenskom centre dizajnu, kde sa venuje najmä výskumu Školy umeleckých remesiel v Bratislave (ŠUR). V rokoch 2017 – 2019 pracovala ako projektová asistentka v MAK – Museum für angewandte Kunst vo Viedni. V roku 2019 získala doktorát na Univerzite Komenského v Bratislave s prácou zameranou na medzinárodný kontext časopisov Slovenská Grafia a Nová Bratislava.

Vstupenky na prednášku.

Viac o expozícií Biblioman nájdete na www.sng.sk.

Dizajn za každú cenu (30 rokov Národnej ceny za dizajn) / premiéra filmu

17:00

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky a Slovenské centrum dizajnu si vás vo štvrtok 2. novembra o 17:00 dovoľujú pozvať na premiéru filmu Dizajn za každú cenu / 30 rokov Národnej ceny za dizajn.

Réžia: Martin Hasák

Vstup voľný

Prezentácia kreatívnych papierov a materiálov pre interiérový dizajn

13:00

Hľadáte nové materiály a inšpirácie pre svoju tvorbu?

Pozývame vás na prezentáciu kreatívnych papierov a materiálov pre interiérový dizajn. Odborní konzultanti spoločnosti Antalis vám predstavia nové papiere, potlačiteľné textílie, tapety, syntetické a transparentné doskové materiály a možnosti a príklady ich kreatívneho využitia v praxi.

V rámci prezentácie bude možnosť získať vzorky prezentovaných materiálov.

Počet miest je obmedzený. Svoju účasť prosím potvrďte do 3.11.2023, na email robert.parso@scd.sk, alebo tel.: 0907 549 510.

Prezentácia bude trvať zhruba dve hodiny. Drobné občerstvenie bude zabezpečené.

Tešíme sa na vás.

Workshopy v Satelite / NCD23

piatok 3. 11. 2023, 16:00 – 19:00 TVORBA KOSTÝMU so Zuzkou Nemcovou a Vojtom Daubnerom (od 16 rokov). Ako si navrhnúť kostým, masku alebo rekvizitu? Zoznám sa s 3D vymodelovaním v Blenderi, TinkerCade, vytvor si kostým na mieste alebo si priprav vlastný podklad pre 3D tlač.

sobota 4. 11. 2023, 14:00 – 17:00 OSVETLENIE S ARDUINOM s Mirom Močkom (od 18 rokov). Ako byť ekologický pomocou mikroprocesora? Vylepši si domácnosť pomocou LEDiek a pohybových senzorov, a skús si znížiť spotrebu elektriny.

nedeľa 5. 11. 2023, 14:30 – 17:00 PIXEL ART so Zuzkou Nemcovou (10 – 16 rokov). Ako prerobiť grafickú predlohu do pixelartu a aplikovať na tričko? Príď na workshop a odnesieš si tričko s vlastným dizajnom.

pondelok 6. 11. 2023, 17:00 – 18:30 MALÝ DIZAJNÉR, Deti vo forme s Veronikou Muchovou (6 – 10 rokov). Ako si vytvoriť vlastný experimentálny šperk? Spoznaj zaujímavé postupy a s našou pomocou vytvoríš jedinečný dizajnérsky kúsok.

Všetky workshopy majú limitovaný počet účastníkov 10, preto vás prosíme o registráciu na programy@scd.sk, do predmetu správy napíšte, o aký workshop máte záujem.

Pre všetky platí rovnaká lokácia: Galéria dizajnu Satelit, Kollárovo nám. 10, BA

Tešíme sa na vás!

Merch pre Staré Mesto

Mestská časť Bratislava-Staré Mesto vyhlasuje súťaž na vytvorenie vizuálneho konceptu propagačných a reprezentatívnych predmetov (merch) s identitou MČ BA-SM. V Starom Meste záleží na kvalite celku aj detailov. Dizajn a estetiku nechcú nechať iba v galériách a kultúrnych svätostánkoch, ale ako esenciálnu kvalitu každej veci, ktorú ľudská ruka vyprodukuje.

Merch a reprezentatívne darčeky sú pre mestskú časť nevyhnutnou súčasťou práce, ktorú robia. Od diplomatických stretnutí a reprezentácie v zahraničí, cez kultúrne a participatívne aktivity s obyvateľstvom, až po časté návštevy základných a materských škôl.

V spolupráci so študentstvom výtvarných umení, grafiky a dizajnu by radi vytvorili nový merch, ktorý bude reprezentovať nielen Staré Mesto ako také, ale aj kľúčové hodnoty, ktoré vedenie mestskej časti vyznáva:

  • udržateľnosť, starostlivosť a rozširovanie zelene
  • láska k mestu, urbanizmu a architektúre
  • umenie, kultúra a nezávislá kultúra
  • inkluzívnosť a spájanie generácií

Čo budete navrhovať?
Súťažný príspevok musí obsahovať návrh a prezentáciu vizuálneho konceptu vrátane aplikácie na nasledovné predmety:

  • pero/ceruzka
  • notes/zápisník
  • flaša na pitie (0.7l)
  • papierová taška
  • predmet podľa vlastného výberu

Súťaž je primárne určená pre študentky, študentov a mladých grafických dizajnérov do 30 rokov.

Celé zadanie a viac informácií  nájdete na www.staremesto.sk

Komentovaná prehliadka výstavy Marika Raček / 15 rokov so sklom

16:45

Pozývame aj na komentovanú prehliadku aktuálnej výstavy v Galérii dizajnu Satelit, ktorou vás prevedú jej kurátorka Adriena Pekárová a autorka Marika Račeková. Máte jedinečnú príležitosť dozvedieť sa viac o procese tvorby, o komunikácii s klientom a o tom, ako sa žije sklárskej dizajnérke na Slovensku.

Viac o výstave Marika Raček / 15 rokov so sklom.

Komentovaná prehliadka výstavy s kurátorom / NCD23

16:45

Pozývame fanúšikov produktového dizajnu na komentovanú prehliadku výstavy Národná cena za dizajn 2023 s jej tohtoročným kurátorom. Ak sa chcete dozvedieť o vystavených dielach a aktuálnom ročníku viac, príďte v stredu 18. októbra 2023 o 16:45 do Pradiarne 1900.

Výstava NCD23 prezentuje 76 projektov, ktoré vybrala sedemčlenná medzinárodná porota v zložení Michal Staško (SK), Mária Račeková (SK), Stefan Moritsch (AT), Valerio Lupi Cherubini (IT), Václav Mlynář (CZ), Pavel Masopust (CZ), Jakub Berdych (CZ) a jeden externý poradca Tomáš Šetaffy (SK).

Kurátor: Michal Staško
Grafický dizajn: Aurélia Garová, Tereza Maco, Jozef Sklenka
Architektúra výstavy: Peter Liška

Viac o výstave NCD23.

Typogaráž vol 4. / Lecture and installation by Atelier Brenda: on collaboration

18:00

Who is Brenda? For us, the generation raised in the nineties, the firsthand answer is the cheeky female half of probably the most famous pop culture twins in the history of TV. But not this BRENDA. Consisting of two female graphic designers Nana Esi and Sophie Keij, this BRENDA is a graphic studio and atelier based in Belgium and focused on the interactions, intersections, and penetrations between things and phenomena verifiable by the senses and subconscious. Their work is infused and tinted by zeitgeist, nostalgia, role play, method acting & tradition, and their general themes list consists of topics like spatial design, playful typography, dreams, spirituality, experience, and many more.

(The lecture will be in English.)