Designum 3/2015

Vydavateľstvo
Slovenské centrum dizajnu, 2015

Po jarnom vydaní časopisu Designum, ktorý bol čiastočne katalógom Národnej ceny za produktový dizajn 2015, vám prinášame informácie viac zamerané na dianie v zahraničných múzeách: recenzie výstav Sonie Delaunay v Tate Modern v Londýne, podujatia venovaného zrodu moderného talianskeho dizajnu s názvom Dolce Vita? v parížskom Musée d’Orsay, či Zdeněk Rossmann / Horizonty modernizmu v Moravskej galérii v Brne, ktorá sa stala zavŕšením viacročného medzinárodného projektu. V Brne môžeme až do januára budúceho roka navštíviť aj pozoruhodne zostavenú reinštaláciu pražskej výstavy Věci a slova, pripravenú v súvislosti a v súčinnosti s rovnomennou antológiou teoretických textov publikovaných v Čechách v rozmedzí rokov 1870 – 1970. Ďalší príspevok zo zahraničia je o jednej z najdôležitejších svetových zberateľských inštitúcií, ktoré sa venujú dizajnu – Neue Sammlung v Mníchove, o jej histórii a súčasných aktivitách. K mladším a oveľa menším múzeám patrí české Múzeum dizajnu a umenia v Benešove, ktoré začalo svoju činnosť v roku 1990. Zameriava sa najmä na prezentáciu dizajnu, ktorého hlavným zmyslom je kultivovať predmety bežnej potreby, podľa slov Bruna Munariho z roku 1966: „Umenie by sa nikdy nemalo odpútať od života, nechceme sa dívať na krásne veci a pritom používať škaredé. Pokiaľ do predmetov, ktoré každý deň berieme do ruky, vložíme umenie a nenecháme to na náhodu alebo náhly rozmar, nebudeme ich musieť ukrývať pred svetom.“ Tieto Brunariho vety si môžete prečítať v publikácii Alice Rawsthornovej, ktorá v českom preklade vyšla vlani pod názvom Zdravím, světe / Jak design vstupuje do života. V súvislosti s jej uvedením v našom časopise sme pani Rawsthornovej položili niekoľko otázok, na ktoré veľmi ochotne reagovala.

V tomto Designume nájdete aj príspevky spojené so slovenskou dizajnérskou scénou. Môžete si prečítať porovnanie dvoch významných bratislavských festivalov, ktoré sa tento rok uskutočnili takmer v jednom termíne: Dní architektúry a dizajnu a Bratislava Design Week. Pokračujeme aj v predstavovaní zaujímavých projektov vysokých škôl zameraných na dizajn – z prostredia Fakulty umení TU Košice píšeme o dotvorení SteelParku v rámci areálu Kasárne/Kulturpark. Slovenské centrum dizajnu pripravilo na jeseň tohto roka otvorenie nového výstavného priestoru, a to v podkroví Hurbanových kasární na Kollárovom námestí. Na úvod sa v nej stretneme s prácami jedného z najväčších darcov Slovenskému múzeu dizajnu – Miroslavom Cipárom. Nie je však jediný, kto prispel do zbierky komunikačného dizajnu SMD, o jej napĺňaní, obsahu a stanovených métach sa môžete dočítať v rubrike Muzeálne.

V závere nájdete ešte dva príspevky: o konferencii grafických dizajnérov Typo Berlin 2015 už tradične referuje Pavel Noga a nestor slovenskej knižnej tvorby Ľubomír Krátky sa ešte raz vracia k ocenenej publikácii Henriety Moravčíkovej o Friedrichovi Weinwurmovi.

Festivalová sezóna: Dni architektúry a dizajnu, Bratislava Design Week / Michal Lalinský
Príbeh ocele. Košická katedra dizajnu pre SteelPark / Jana Oravcová
Iný český dizajn / Zdeno Kolesár
Mníchov a šperk / Viera Kleinová
Zdeněk Rossmann a Brno. Nové objavy / Marta Sylvestrová
Premeny myslenia o veciach okolo nás / Martina Lehmannová
Sonia Delaunay – inovátorka a kreátorka na poli módy a dizajnu / Jana Oravcová
Dolce Vita? Parížska výstava o zrode talianskeho dizajnu / Sonia de Puineuf
Zbierky komunikačného dizajnu v Slovenskom múzeu dizajnu / Mária Rišková
Hello World! / Ľubica Pavlovičová
Typo Berlin 2015 / Pavel Noga
Najkrajšia kniha / Ľubomír Krátky

Designum 03/2015 online

Viac o dizajnéroch v publikácii
Články v čísle

Mníchov a šperk