Noc architektúry a dizajnu 2023

Festival
16. februára 2023

V poradí už dvadsiata Noc  architektúry a dizajnu sa uskutoční vo štvrtok, 16. februára 2023 v priestoroch Fakulty architektúry a dizajnu STU v Bratislave, na Námestí slobody č. 19.

Táto multižánrová platforma poskytuje verejnosti už tradične náhľad do diania na najväčšej  fakulte poskytujúcej vzdelanie v odboroch architektúra a dizajn na Slovensku. Počas Noci sa celá budova FAD STU mení na krajinu plnú vystavených ateliérových prác študentov s cieľom ukázať odbornej, ale aj širokej verejnosti výsledky tvorby rozsiahleho spektra projektov vytvorených na pôde fakulty za posledný semester.

Organizátori podujatia – Fakulta architektúry a dizajnu STU, združenie Archtung a Študentská platforma FAD –  ponúkajú návštevníkom aj celý rad atraktívnych sprievodných podujatí.

Zimné vydanie tohto obľúbeného a vysoko navštevovaného podujatia odštartuje vyhlasovanie výsledkov Ceny dekana FAD STU za najlepšie študentské práce za akademický rok 2021/2022. Výstavu ocenených prác si môžu návštevníci následne pozrieť v miestnosti č. 6. na prízemí budovy.   V rámci programu sa uskutoční aj vyhlásenie 16. ročníka ceny ABF Slovakia BAKALÁR 2022, ktorá sa  udeľuje každoročne v celoštátnej súťaži za najlepšiu záverečnú bakalársku prácu s architektonickým zameraním.

Hlavná prednáška podujatia bude venovaná nedávno dokončenej rekonštrukcii budovy Slovenskej národnej galérie a príprave jej nových stálych expozícií. Svoje skúsenosti a pohľady bude prezentovať jeden z jej hlavných architektov Pavol Paňák ako aj spoluautorka obnovy Mária Michalič Kusá. Zaujímavých hostí prinesú aj neformálne študentské diskusné formátyNa pozvanie mladých dizajnérov z Pechtle Mechtle prídu tvorcovia z dielne Ark-shelter, ktorá sa zameriava na modulárnu ekologickú architektúru. Architektonický formát Pajc ponúkne zas diskusiu o neziskových developerských projektoch Čiernych dier, ktoré sú dôležitou súčasťou portfólia tohto občianskeho združenia.

Počas tradičného formátu 15-minútovky sa dozvieme viac o inšpiratívnych projektoch ako sú web Projektu Ikony, prezentačný pavilón  FAD STU pripravovaný v spolupráci s firmou YIT Slovakia, či nový architektonický magazín Koncept. Vybrané architektonické ateliéry budú hľadať svojich budúcich kolegov v rámci formátuArch Speed Dating. Stredoškoláci sa môžu zúčastniť informačnej prednášky o možnostiach štúdia na FAD spojenej s komentovanou prehliadkou vystavených študentských prác pod názvom Tour de FAD.

Noc je pre architektov a dizajnérov už tradične nekonečná, preto sa po oficiálnom programe presunú na afterparty do nového klubu Šafko. Zahrajú rezidenti Noci – Emonoizboyz, Bobsan či Stame.

Viac informácií o podujatí a program nájdete na www.fad.stuba.sk.

FAD STU

Námestie slobody 2911/19, 812 45 Staré Mesto

Otváracie hodiny

Skip to content