Deň talianskeho dizajnu

Prednáška
14. marca 2024

V rámci 8. ročníka Dňa talianskeho dizajnu vo svete pripravilo Talianske veľvyslanectvoTaliansky kultúrny inštitút v Bratislave Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave mimoriadnu prezentáciu špičkového talianskeho dizajnového štúdia Martinelli Venezia a jedného z najuznávanejších fotografov industriálnej architektúry Nicccola Bidddaua.

Prednáška talianskych hostí sa uskutoční vo štvrtok 14. marca 2024 o 13:00 na Fakulte architektúry a dizajnu, Námestie slobody 19 v Bratislave.

Prezentácia bude v taliančine s konzekutívnym tlmočením. VSTUP VOĽNÝ!

Studio Martinelli Venezia je architektonické štúdio so sídlom v Miláne a Palerme. Vzniklo roku 2015 z iniciatívy architektov Caroliny Martinelliovej a Vittoria Veneziu a pôsobí v rôznych oblastiach – od ideácie, cez architektúru a dizajn na rozličných úrovniach, pričom sa intenzívne venuje hľadaniu súvislostí medzi tradíciou a lokálnou kultúrou, podstatou materiálov a technickými možnosťami v rámci výrobných procesov. Štúdio spolupracuje s mnohými talianskymi a medzinárodnými značkami, svoju tvorbu vystavovalo na takých miestach ako je Múzeum Louvre v Paríži, MAXXI v Ríme, Trienale Design Museum v Miláne či v rámci podujatí Manifesta Palermo 2018 a Porto Design Biennale 2019.

Niccolò Biddau patrí medzi najuznávanejších fotografov industriálnej architektúry. Jeho fotografie sa pravidelne objavujú v časopisoch a knihách, v rámci výstav v múzeách, na veľtrhoch, v galériách po celom Taliansku i v zahraničí. Počas svojej kariéry fotografa pracoval pre viac ako 500 talianskych spoločnotí, za zmienku stoja Ducati, Maserati, Lamborghini, Dolce&Gabbana, Missoni, Alessi, Campari, Sanpellegrino, Berlucchi.

Prvý ročník Dňa talianskeho dizajnu vo svete sa uskutočnil roku 2017 z iniciatívy talianskeho Ministerstva zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce a talianskeho Ministerstva kultúry. Toto podujatie by nemohlo vzniknúť bez účasti mnohých významných medzinárodných partnerov. Cieľom iniciatívy je vzdávať hold ikonám talianskeho dizajnu a architektúry a navyše prinášať informácie o nových trendoch a klásť si otázky o vývoji a budúcnosti dizajnu a architektúry v rýchlo sa meniacom svete. Práve preto sa aktuálny ročník nesie v duchu témy: „Ako vytvárať hodnoty – inkluzívnosť, inovácia, udržateľnosť.“

FAD STU

Námestie slobody 2911/19, 812 45 Staré Mesto

Otváracie hodiny