Rony Plesl vo Victoria & Albert

Výstava Ronyho Plesla Sacred Geometry v múzeu Victoria & Albert je súčasťou 17. ročníka populárneho podujatia London Design Festival (14. – 22. septembra). Plesl sa touto inštaláciou, ktorú tvoria dva súbory plastík v priestoroch galérie stredovekého a renesančného umenia V&A, zaradil do úzkeho okruhu súčasných umelcov stredoeurópskeho regiónu, ktorí dostali možnosť samostatne sa predstaviť na pôde azda najznámejšej európskej zbierkotvornej inštitúcie zameranej aj na úžitkové umenie a dizajn. Vystavuje tu s autormi, ktorých mená výrazne rezonujú vo svetovej architektonickej a dizajnérskej komunite: vo vstupnom átriu je to Sam Jacob, vo V&A’s British Gallery Kanaďan Matthew McCormick s projektom Avalanche/Lavína a na nádvorí Kengo Kuma.

Rony Plesl vo Victoria & Albert
Rony Plesl vo Victoria & Albert
Fire Walk with Me. Uránové sklo, 2018. Foto: Tomáš Slavík
Fire Walk with Me. Uránové sklo, 2018. Foto: Tomáš Slavík
Samuraj. Uránové sklo, 2012. Foto: Jaroslav Kvíz
Samuraj. Uránové sklo, 2012. Foto: Jaroslav Kvíz

České sklo je v múzeu Victoria & Albert bohato zastúpené (Stanislav Libenský, Václav Cigler, Bořek Šípek, Ivo Burian…) a Pleslova inštalácia logicky nadväzuje na uznávané kvality českej sklárskej priemyselnej produkcie a voľnej tvorby. Keďže umelecké (ale aj úžitkové) sklo je obľúbeným vývozným artiklom našich susedov, výstava vznikla za podpory nielen súkromných spoločností ale aj štátnych inštitúcií. Nie je to zbytočná investícia, London Design Festival pritiahne do multikultúrneho Londýna množstvo záujemcov o aktuálny dizajn a Sacred Geometry vo V& A múzeu je zaradené medzi top prezentácie súčasného ročníka podujatia. Rony Plesl k výstave uvádza: „V posledných niekoľkých rokoch som študoval koncepty „univerzálnej geometrie“, ktoré kombinujú môj rešpekt k matematickým princípom vesmíru a ich individuálne interpretácie, cez ktoré nachádzam nové myšlienky a vytváram nové formy. Leštené krištáľové a uránové sklo, ktoré reaguje na UV žiarenie, mi poskytuje jedinečnú príležitosť priviesť transformáciu do nášho pseudo-platonického sveta a posunúť tak hranice českej sklenenej plastiky vytvorenej profesorom Libenským a zároveň aj geometrickej plastiky Františka Víznera.“ Pleslove sklá sú vytvorené novou špeciálnou technikou, ktorá má na LDF svetovú premiéru, česká (a slovenská) verejnosť sa s ňou mohla stretnúť už vlani, v rámci Designbloku, a to v Lapidáriu Národného múzea na pražskom Výstavisku. Ich rozostavenie do miestností, ktoré majú cez umelecké diela sprostredkovať ducha stredoveku a renesancie, môžu byť pre Pleslovu inštaláciu provokatívnym ale aj súznejúcim prostredím. Sugestívna forma prezentácie nového diela, ktorú umožnili vytvoriť Ronymu Pleslovi vo Victoria & Albert, je veľkou poctou (nielen) českému sklu, dizajnu, kultúre…, pre návštevníka môže znamenať zážitok, ktorý cez vlastné identifikácie a vysvetlenia bude intenzívnym stretnutím so základnými a všeobecne platnými princípmi zobrazovania.

Dvanásť apoštolov. Křišťáľové sklo, 2018. Foto: Tomáš Slavík
Dvanásť apoštolov. Křišťáľové sklo, 2018. Foto: Tomáš Slavík
Big Bang. Křišťáľové sklo, 2018. Foto: Tomáš Slavík
Big Bang. Křišťáľové sklo, 2018. Foto: Tomáš Slavík

Rony Plesl za svoju tvorbu už získal množstvo ocenení s medzinárodným rozmerom: Red Dot Design Award za pohár Cleveland (2007) a za džbánik Praha Kugel (2019), Good Design Award za dizajn poháre Erie (2010) a za kolekciu pohárov Daytom (2013). V roku 2011 bol za luster Uovo pre značku LASVIT a poháre pre Moser vyhodnotený najlepším dizajnérom roka v rámci národnej súťaže Czech Grand Design. Za luster Merkúr získal v roku 2016 ocenenie Hospitality Design magazine Awards v New Yorku v kategóriách Najlepší svetelný dizajn a Najlepší produkt za rok 2016. Spolupracoval s viacerými firmami – vrátane Barovier & Toso, Preciosa, Lasvit a Moser. Venuje sa aj voľnej plastike. Od roku 2008 vedie ateliér skla na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe.

Rony Plesl. Foto: Benedikt Renc
Rony Plesl. Foto: Benedikt Renc
Sacred Geometry. Inštalácia vo Victoria &Albert múzeu, London Design Festival, uránové a křišťáľové sklo, 2019
Sacred Geometry. Inštalácia vo Victoria &Albert múzeu, London Design Festival, uránové a křišťáľové sklo, 2019

Výstava Sacred Geometry

Victoria and Albert Museum, Medieval and Renaissance Galleries
14. – 22. septembra 2019
Výstavný koncept a dizajn: Rony Plesl

Viac k téme v publikáciách

Rony Plesl

Rony Plesl

Academy of arts
České sklo

České sklo

Vysoká škola uměleckoprůmyslová
Prejsť na publikácie