Ako súčasný dizajn slovenské ľudové povesti rozpráva

Desať unikátnych objektov interpretuje prostredníctvom netradičného média – sklárskeho dizajnu – desať príbehov inšpirovaných slovenskými ľudovými povesťami a rozprávkami. Ako kedysi truhlice s pokladmi ukrývali bohatstvo svojho pána, tak dnes týchto desať boxov uchováva nové dizajnérske klenoty.

Prvotný nápad, prezentovať domáci dizajn a slovenskú kultúrnu tradíciu ako diela, čo budú rozprávať príbeh a nadchnú diváka, sa sformoval v hlavách dizajnérov Petra OlahaLarsa Kempera. Olah študoval dizajn na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a neskôr tu s Kemperom pôsobili ako externí lektori v rámci projektu Škoda. Na vlastnej koži si zažili proces dizajnérskeho vzdelávania na Ústave dizajnu FA STU, pričom pred nimi stála tá istá výzva dostať študentov bližšie k praxi. V roku 2009 teda založili platformu Flowers for Slovakia, ktorá je určená študentom dizajnu a architektúry a súčasne aktivizuje vybraných výrobcov skla. Priamo tým chce podporiť nielen domáci kreatívny priemysel, ale predovšetkým ponúka mladým dizajnérom možnosť experimentovať s materiálom a tradičnými i súčasnými výrobnými technológiami, ktoré si na škole nemajú ako vyskúšať.

Prvým výstupom tohto dizajnérskeho laboratória je súbor dvanástich unikátnych sklárskych objektov s názvom Handle with Care. Samotnej realizácii predchádzal dvojfázový workshop, počas ktorého boli postupne vybraní desiati dizajnéri, ktorých návrhy sa posunuli na vzorovanie do sklárne Ajeto v Lindave. Objekty, ktoré sú svojou formou na rozhraní úžitkového dizajnu a umeleckého skla, tvarovali miestni majstri prostredníctvom tradičnej technológie fúkaného skla a skla tvarovaného v drevených formách. Celý proces trval vyše roka, pričom dizajnéri mali možnosť korigovať technológov priamo vo výrobe. Vznikol dizajn, ktorý rozpráva príbeh inšpirovaný ľudovými povesťami a rozprávkami. Prostredníctvom netradičného média sklárskeho dizajnu ožívajú načas zabudnutí hlavní hrdinovia. Pozorný divák sa nestratí a rýchlo rozlúšti o aký príbeh ide. Stačí si všímať poznávacie znamenia – široký klobúk (Ján Rehák, Janko Hraško), krvavo červenú šnurovačku (Kristína Chudíková, Bátory), balansujúce kalíšky, v ktorých by mohli byť duše utopených (Zuzana Labudová, Vodník z Hrona), kačaciu nohu (Elena Bolceková, Zelené kačacie pleso), džbán s netypickými ušami (Peter Simoník, Išlo dievča po vodu) a ďalšie.

Peter Simoník Išlo dievča po vodu
Peter Simoník: Išlo dievča po vodu
Jakub Pollág Biela pani z Levoče
Jakub Pollág: Biela pani z Levoče

Handle with Care. Jej pilotná inštalácia bola zámerne realizovaná v negalerijnom priestore – výkladoch siete kaviarní Shtoor v Bratislave. Autori si totiž uvedomujú, že na to, aby sa vytvorila priaznivá pôda pre produkciu dizajnu, treba najskôr vytvoriť prostredie. Avšak v tomto prípade treba začať inde, väčšina slovenskej verejnosti totiž o slovenskom dizajne ani len netuší. I preto autori na začiatok zvolili zrozumiteľný jazyk ľudovej slovesnosti a sklo ako všeobecne vysoko hodnotený materiál s dlhou domácou tradíciou výroby. Výstava Handle with Care má byť však tiež akýmsi vývozným artiklom reprezentujúcim mladý slovenský dizajn na známych európskych festivaloch dizajnu. V septembri sa predstavil na bratislavskom Dizajnvíkende (19. – 23. 9. 2012) následne výstava cestovala do Prahy na dni dizajnu Designblok (1. – 7. 10. 2012). Handle with Care ďalej plánuje tour v roku 2013, v príprave sú Salone Internazionale del Mobile v Miláne, 100 % Design v Londýne, Ambiente vo Frankurte a ďalšie mestá.

Elena Bolceková Kačacie pleso
Elena Bolceková: Kačacie pleso
Michala Lipkova Čierna pani z Kežmarku
Michala Lipkova: Čierna pani z Kežmarku
Zuzana Labudová Vodnár na hrone
Zuzana Labudová: Vodnár na Hrone

Poznámky

Kurátorka: Katarína Trnovská

Prezentovaní dizajnéri: Elena Bolceková, Ondřej Elfmark, Kristína Chudíková, Zuzana Labudová, Michala Lipková, Jakub Pollág, Ján Rehák, Peter Simoník, Michal Sloboda, Ľudmila Žilková.

Organizátori: Fakulta architektúry slovenskej technickej univerzity v Bratislave – pod záštitou dekanky Fa STU Ľubice Vítkovej, Just plug – in, o. z.