Rozhovory s minulosťou / Autorský šperk Jany a Petra Machatovcov

Výstava
19. januára 2022 – 27. februára 2022

Múzeu secesie v lotyšskej metropole Riga sa v stredu 19. januára konala vernisáž výstavy slovenských umeleckých šperkárov Jany a Petra Machatovcov s titulom „Rozhovory s minulosťou“. Výstavu spolu s umelcami otvoril slovenský veľvyslanec v Rige Ladislav Babčan a riaditeľka hostiteľského Múzea Agritou Tipane.

Obaja autori sa stali laureátmi Krištáľového krídla za rok 2020 v kategórii výtvarné umenie a hoci vystavujú často aj za hranicami našej krajiny, v Rige sa predstavia vôbec po prvýkrát.

V historicky ladenom Múzeu secesie sa Jana Machatová rozhodla vystaviť diela z kolekcií „Frauen – Fleiss“ (ženská usilovnosť), „Rodinný album“ a „Láska je láska“, v ktorých nájdeme odkazy na minulosť či už v osobnej rovine ale aj vo forme spoločenských konvencií. Tie šperkárka neraz s vtipom zakomponováva do svojich diel neupierajúc im dekoratívnosť a noblesu.

Peter Machata sa predstavuje kolekciami „Matka a syn“ „Relikvie“ a „Stigma“. Autor vo svojej tvorbe využíva organické tvary kombinujúc ich s univerzálnymi znakmi zobrazujúcimi aktuálne výzvy nášho sveta. Okrem vážnej polohy je pre jeho diela typická aj istá hravosť a práca so symbolmi popkultúry.

Výstava v Rige potrvá do 27.2. a následne sa umelci premiestnia do druhého najväčšieho lotyšského mesta Daugavpils, kde sa v Centre Marka Rothka predstavia opäť, avšak s inou kolekciou diel.

Viac informácií nájdete na stránke Klimt02.net.

Riga Art Nouveau Center

Alberta iela 12, Centra rajons, Rīga, LV-1010, Lotyšsko

Otváracie hodiny

Utorok - nedeľa 10:00 - 18:00

Osobnosti dizajnu na výstave

Peter Machata

Ďalšie osobnosti dizajnu