MÁRIA ŠVARBOVÁ – FRAGILE CONCRETE

Výstava
26. júna 2021 – 27. augusta 2021

Už 26. júna 2021 sa otvára dlho očakávaná výstava slovenskej fotografky Márie Švarbovej vo francúzskom Marseille  v Le Corbusierovej Unité d’habitation.

Mária Švarbová prijala pozvanie od Kolektiv Cité Radieuse, aby zrealizovala sériu 19 originálnych fotografií v Le Corbusierovom Cité radieuse v Marseille a preskúmala vzťah medzi ľudskými osudmi a „strojom na bývanie“ (Machine ą habiter) od svetoznámeho architekta. Napriek tomu, že fotografie nesú neprehliadnuteľný rukopis autorky a jej víziu vzťahu jednotlivcov k modernistickej estetike, aj s jej neosobnou a uniformnou povahou, v mnohých aspektoch sa líšia od autorkinej predchádzajúcej tvorby.

Oslňujúce svetlo Stredozemného mora, snehobiely betón, ktorý pripomína okolité hory, a textúra na stenách Bytovej jednotky narúšajú Švarbovej prísnu mestskú estetiku. V neporozumení medzi mužom a ženou, ktoré tieto fotografie zobrazujú, získava zobrazené napätie emotívny charakter. Svedčia o tom rôzne odkazy na grécku mytológiu, od Apolóna a Dafné po Ikarov pád, od Medúzy až po karyatídy a atlantov. Z danej perspektívy predstavuje séria Krehký betón Márie Švarbovej nový míľnik na jej vlastnej vizuálnej ceste a zároveň vyjadruje poctu geniu loci mesta založenému Grékmi pred 2600 rokmi a Cité radieuse, ktoré stelesňuje princípy najuznávanejšieho architekta 20. storočia.

Séria 19 originálnych fotografií reflektuje vzťah medzi ľudskými osudmi a „strojom na bývanie“ (Machine ą habiter) od Le Corbusiera. Napriek tomu, že fotografie nesú neprehliadnuteľný rukopis autorky a jej víziu vzťahu jednotlivcov k modernistickej estetike, aj s jej neosobnou a uniformnou povahou, v mnohých aspektoch sa líšia od autorkinej predchádzajúcej tvorby. Oslňujúce svetlo Stredozemného mora, snehobiely betón, ktorýpripomína okolité hory a textúra na stenách Bytovej jednotky narúšajú Švarbovej prísnu mestskú estetiku.

Výstavu sme pripravili v spolupráci s francúzskym partnerom Kolektiv Cité Radieuse a realizujeme ju v rámci projektu Rok slovenského dizajnu 2021.
Ďakujeme partnerom: Ministerstvo kultúry SR, Ministerstvo zahraničných vecí SR, Slovenský inštitút v Paríži, J&T Banka, Fondation Le Corbusier a Association Des habitants Cité Radieuse.

Hlavná kurátorka: Laura Serra Forest
Kostýmy / scéna: Laura Štorcelová
Grafický dizajn: Matej Vojtuš
Produkcia: Zdenka Pepelová, Maroš Schmidt, SCD
Organizátori: Kolektiv Cité Radieuse a SCD

S láskavým povolením / kredit:
© Maria Svarbova for Kolektiv Cité Radieuse, with the kind authorization of Le Corbusier Foundation
© FLC I ADAGP Paris 2021

Partneri výstavyGenerálny reklamný partner

Ak máte záujem o ďalšie informácie, prosím kontaktujte
(SK) zdenka.pepelova@scd.sk / +421 918 731 450
(FR) kolektivciteradieuse@gmail.com / +33 679 231 726

Instagram

@galerie318 / @kolektivciteradieuse

Kurátor: Laura Serra Forest

Unité d’Habitation Le Corbusier

280 Boulevard Michelet, 13008 Marseille, Francúzsko

Otváracie hodiny

9:00 - 18:00

Osobnosti dizajnu na výstave

Mária Švarbová

Ďalšie osobnosti dizajnu