Týždeň slovenských knižníc v SCD

Festival
4. marca 2024 – 10. marca 2024

Slovenské centrum dizajnu oslavuje tento rok Týždeň slovenských knižníc (4. – 10. 3. 2024) atraktívnymi podujatiami pre všetkých, ktorí radi čítajú a majú záujem o dizajn. Pozývame na návštevu Knižnice SCD, kde nájdete bohatý výber kníh a časopisov pokrývajúcich rôzne oblasti dizajnu a môžete si pri tom vychutnať výhody, ktoré ponúka. Okrem toho nezmeškajte výstavy a jedinečnú výmenu kníh na dizajnérskom BOOK SWAP v Galérii dizajnu Satelit. Záštitu nad podujatiami počas Týždňa slovenských knižníc prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Tohtoročný 24. ročník celoslovenského podujatia Týždeň slovenských knižníc sa nesie v duchu spoločného motta: KNIŽNICE PRE VŠETKÝCH. Slovenské centrum dizajnu túto myšlienku rozvíja ďalej: DIZAJN PRE VŠETKÝCH! Tak, ako majú knihy schopnosť šírením erudovaných informácií, rozvojom vzdelanosti a podnecovaním kritického myslenia búrať bariéry medzi ľuďmi a viesť k porozumeniu, tak i dizajn dokáže uplatňovaním princípu inklúzie odstraňovať prekážky a vytvárať prostredie, ktoré je prístupné pre každého. Dizajn, rovnako ako knižnice, by mal byť dostupný a prispôsobený všetkým ľuďom bez ohľadu na ich vek, pohlavie, schopnosti, socioekonomický status či kultúrnu príslušnosť. Napríklad aj prostredníctvom inkluzívneho knižného dizajnu. Súčasný svet si viac než kedykoľvek predtým vyžaduje inkluzívny prístup k dizajnu, ktorý uznáva a rešpektuje rozmanitosť ľudí a ich potrieb. Slovenské centrum dizajnu chce prispieť k šíreniu myšlienky inkluzívneho a udržateľného sveta, v ktorom je miesto pre všetkých.

Podujatia Slovenského centra dizajnu:

Navštívte Knižnicu Slovenského centra dizajnu – najväčšiu knižnicu na Slovensku špecializovanú na dizajn. Od otvorenia v roku 1991 knižnica nepretržite dopĺňa svoje fondy o najnovšie publikácie z oblasti histórie, teórie a praxe dizajnu, ako aj knihy zamerané na úžitkové umenie a architektúru. Poslaním knižnice je nielen poskytovať všetky štandardné knižničné služby, ale byť aj miestom, kde každý nájde inšpiráciu a pokoj na čítanie, premýšľanie a tvorenie. Knižnica SCD je známa rozmanitosťou a kvalitou kníh a časopisov, čo ju robí populárnou medzi študentmi a študentkami dizajnu aj odbornou verejnosťou. Nezáleží však na tom, či ste študent, profesionál alebo zvedavý nadšenec, v knižnici srdečne vítame každého, kto sa chce o svete dizajnu dozvedieť čosi viac.

Príďte sa presvedčiť osobne a využite počas Týždňa slovenských knižníc niekoľko benefitov:

  • bezplatná registrácia (odpustenie ročného poplatku za registráciu)
  • bezplatné predĺženie platnosti preukazu
  • odpustenie pokút za nevrátené knihy – ak máte doma dlho nevrátené knihy, teraz je správny čas na ich vrátenie) (platí počas celého mesiaca marec)

Miesto: Knižnica SCD, Jakubovo námestie 12, 814 99 Bratislava (3. poschodie)
Otváracie hodiny: pondelok 13:00 – 17:00, utorok 10:00 – 17:00, streda 13:00 – 19:00, štvrtok 13:00 – 17:00, piatok – zatvorené

Knihy a dizajn patria k sebe! Slovenské centrum dizajnu pozýva všetkých, ktorí radi čítajú a zaujímajú sa o dizajn, na jedinečný event BOOK SWAP!

Máte knihy a časopisy o dizajne, ktoré ste už prečítali, alebo ich jednoducho nepotrebujete? Je vám sympatickejšia výmena kníh ako nákup? Hľadáte ten jedinečný kúsok, ktorý už nie je dostupný v obchodoch? Chcete dopriať knihe nového čitateľa? Pripojte sa k nám na podujatí BOOK SWAP a budete mať jedinečnú príležitosť vymeniť svoje knihy a časopisy za iné!

Cieľom podujatia je nielen podnietiť čítanie kvalitnej literatúry o dizajne, ale aj podporiť kultúru výmeny. Výmena je udržateľný spôsob, vďaka ktorému sa knihy nikdy nestanú nepotrebnými. Umožňuje knihám byť stále využívanými a cirkulovať medzi ľuďmi, čím sa predchádza ich neúčelnému vyhadzovaniu alebo hromadeniu.

Kde: Galéria dizajnu Satelit, Kollárovo námestie 10, Bratislava
Kedy: 7. marec 2024 v čase 14:00 – 18:00

Slovenské centrum dizajnu pozýva na návštevu viacerých výstav.

Slovenské centrum dizajnu pozýva počas Týždňa slovenských knižníc aj do Galérie dizajnu Satelit na výstavu Pavol Thurzo – dizajnér Tesly, ktorá prezentuje diela významného slovenského priemyselného dizajnéra Pavla Thurza, vedúceho dizajnérskeho oddelenia podniku Tesla. V 70. a 80. rokoch 20. storočia išlo o pracovisko, ktoré malo v rámci Československa dominantné postavenie v dizajne spotrebnej elektroniky. Od ikonických rozhlasových prijímačov, cez kompaktné rádiomagnetofóny až po praktické elektronické kalkulačky, inovatívne návrhy Pavla Thurza ovplyvnili charakter každodenných predmetov. Na výstave je možné vidieť jedinečný výber skíc, technických výkresov, makiet, fotografií aj realizovaných výrobkov.

Koncepcia: Slovenské múzeum dizajnu, Maroš Schmidt a Zdeno Kolesár

Slovenské centrum dizajnu podporuje premýšľanie a čítanie o dizajne aj prostredníctvom vydávania magazínu Designum, ktorý je jediným odborným časopisom na Slovensku zameraným na dizajn. Aktuálne je možné vidieť Výstavu k 30. výročiu časopisu Designum, ktorá ponúka ucelený pohľad na jeho dlhoročné pôsobenie. Výstava prezentuje históriu časopisu od jeho začiatkov až po súčasnosť, ukazuje postupné premeny jeho obsahových aj vizuálnych podôb. Na tvorbe časopisu sa v priebehu rokov podieľali rôzne šéfredaktorky a redaktorky a mnoho prispievateľov a prispievateliek, ktorí/é neustále prinášali aktuálne rubriky a témy rezonujúce v oblasti dizajnu. Vizuálna podoba časopisu sa menila pod rukami rôznych grafických dizajnérov, čím vznikol zaujímavý súbor dizajnových prístupov. Cieľom výstavy je poukázať na dlhodobý vývoj časopisu a jeho význam v kontexte meniacej sa doby a zároveň zdôrazniť jeho prínos pre dizajn i spoločnosť do budúcnosti.

Koncepcia: Jana Oravcová a redakčný tím

Miesto: Galéria dizajnu Satelit, Hurbanove kasárne, Kollárovo námestie 10, Bratislava
Otváracie hodiny: streda – nedeľa 14:00 – 18:00

Kniha je nielen literárne, ale aj vizuálne a dizajnérske dielo! Slovenské centrum dizajnu pozýva do stálej Expozície 100 rokov dizajnu na Slovensku 1918 – 2018 v Slovenskom múzeu dizajnu a špeciálne jej časti o knižnom dizajne. Okrem chronologického výberu samotných publikácií vydaných v rozpätí od 20. rokov 20. storočia až po súčasnú produkciu, si môžete pozrieť aj výber ilustrácií – originálov od renomovaných autorov ako Miroslav Cipár, Dezider Tóth či Martin Shooty Šútovec a špecifických grafických riešení knižných obálok a strán od výtvarníkov a dizajnérov ako napríklad Martin Benka, Pavol Blažo, Miloš Urbásek, Ľubomír Krátky a Vladislav Rostoka.

Miesto: Slovenské múzeum dizajnu, podkrovie budovy Hurbanove kasárne, Kollárovo námestie 10, Bratislava (prechod cez Galériu dizajnu Satelit)
Otváracie hodiny: streda – nedeľa 14:00 – 18:00

Pre aktuálne informácie sledujte Slovenské centrum dizajnu na webe aj sociálnych sieťach: www.scd.sk, Facebook, Instagram, LinkedIn, YouTube.

Tlačová správa na stiahnutie.

Kontakt: Silvia Seneši Lutherová, Slovenské centrum dizajnu
silvia.lutherova@scd.sk
+421918110250

Slovenské centrum dizajnu
Jakubovo námestie 12
P.O. BOX 131
814 99 Bratislava | Slovakia

Slovenské múzeum dizajnu
Hurbanove kasárne
Kollárovo námestie 10
811 07 Bratislava | Slovakia

Knižnica SCD / Galéria dizajnu Satelit / Slovenské múzeum dizajnu