MOUVO konferencia 2024

Tešíme sa, že aj tento rok je časopis Designum mediálnym partnerom konferencie MOUVO. Pokiaľ sa zaujímate o najnovší vývoj v témach strojového učenia a umelej inteligencie, toto podujatie si nenechajte ujsť!

Prednášky, profesionálne konzultácie, panelová diskusia, workshopy pre deti a mládež… To bude deviaty ročník konferencie MOUVO v termíne 1. – 2. 3. 2024 v Technologickom centre UMPRUM Mikulandská.

Akcia, ktorú organizuje pražské štúdio Oficina, ponúkne výber toho najzaujímavejšieho z celosvetovej scény audiovizuálnej kultúry, a spolu s ním reflexiu aktuálnych tém, technologického a sociálneho vývoja. Do Prahy sú opäť pozvaní umelci, autori a štúdiá, ktorých práca osciluje na prieniku grafického dizajnu, animácie, filmu a interaktívnych technológií. Konferencia bude mať aj v roku 2024 dvojdňový formát. Téma, ktorej sa budeme venovať reflektuje autonómnu a od ľudskej kontroly oslobodenú tvorbu strojového učenia, aktuálne komunikovanú ako umelá inteligencia. Zo stále saturovanejšej hmloviny obrazov sa postupne rysuje vzorec mechanizmu samotného. Reštrikcie zabraňujúce konať proti záujmom tvorcov je možné obísť a mechanizmus sa tak stáva nástrojom nepredvídateľných zámerov. V umelej inteligencii môžeme rozpoznať metaforu homunkula Golema – bytosti stvorenej človekom a pre človeka predstavujúceho hrozbu vo svojej oslobodenej a vo svojich dôsledkoch nezamýšľanej činnosti.

Konferencia ponúkne panelovú diskusiu venujúcu sa téme AI a machine learning, nadväzujúcej na diskusiu z MOUVO 2023. Rečníkmi pod vedením Víta Zemčíka budú Moritz Schwind (Entagma, profesor z Nuremberg Tech), Tomáš Hříbek (PhD z pražského Inštitútu filozofie) a ďalšie.

Návštevníci sa môžu tešiť na tzv. Collective Realtime Promting pod vedením Christophera Grunbergra a Davida Sheldon-Hicksa z Territory Studio.

Mouvo myslí aj na najmenších. Za cieľ si kladie poskytnúť deťom príležitosť rozvíjať sa, predviesť kreativitu a zručnosti pri riešení problémov a pritom budovať ich sebavedomie a zvedavosť. V spolupráci s organizáciami AI deťom a Dizajnéri deťom tak prebehnú po novom aj workshopy pre deti.

Chystanou novinkou budú tzv. Profesionálne konzultácie, v rámci ktorých môžu záujemcovia získať v 20 minútach fundované ohodnotenie svojej práce a personalizované odporúčania na základe nimi prineseného portfólia. Prihlásiť sa môže ktokoľvek. Primárne je však platforma určená študentom a mladým profesionálom. Konzultácie povedú členovia štúdia Oficina a ďalší profesionáli z odboru.

Hostia konferekcie MOUVO 2024:

AATB, Andrea Anner a Thibault Brevet (www.aatb.ch), Linus Ekenstam (linusekenstam.com), Paul Lëon (floatingpoint.ch), Territory Studio & Christopher Grünberger, David Sheldon-Hicks (territorystudio.com, jvm.com), Bakken & Bæck (bakkenbaeck.com), Dominic Wilcox (dominicwilcox.com), Lucas Hesse (lucas-hesse.de), MAXON (found-studio.com, madebytimtim.co.uk,
maxon.net/en), NIVVA (linktr.ee/nivva_music) a mnohí ďalší. Pre najnovšie informácie sledujte web a sociálne siete Mouvo konferencie.

Predpredaj vstupeniek je aktívny cez www.mouvo.cz

Počas celého roka si tiež môžete zakúpiť originálny kúsok z limitovanej edície Mouvo produktov na mouvo.cz/shop.

Web: www.mouvo.cz
Facebook: www.facebook.com/mouvo
Instagram: www.instagram.com/mouvo/

 

Best in Design 2024

Medzinárodná súťaž Best in Design, ktorú organizuje festival Zlin Design Week vyhlásila 15. ročník súťaže. Festival, vznikajúci pod záštitou Fakulty multimediálnych komunikácií Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne, práve prostredníctvom súťaže pootvára možnosti mladým dizajnérom, aby im pomohol naštartovať kariéru. V hre sú aj finančné odmeny v rozmedzí od 200 € do 1 500 €.

Súťažiť sa tento rok bude v 4 kategóriách – Fashion Design, Product & Industrial Design, Communication Design a Service Design, čo je kategória, ktorá vznikla iba v minulom roku a v Českej republike zatiaľ nemá konkurenciu. Do súťaže môžu byť prihlásené návrhy vzniknuté po 1.1. 2022, ktoré sa nezúčastnili predošlých ročníkov. Zapojiť sa môžu jednotlivci, ale aj autorské kolektívy do vekovej hranice 30 rokov a prihlášky je možné podávať až do 4. 2. 2024. Výsledky súťaže budú odhalené v rámci festivalu Zlin Design Week, ktorý sa uskutoční 8.-14. 5. 2024.

Kompletné pravidlá nájdete na www.zlindesignweek.com.

Graduation Projects 2023 – prihlasovanie predĺžené!

Graduation Projects je medzinárodná súťažná prehliadka diplomových a bakalárskych projektov dizajnových odborov vysokých škôl krajín V4, teda Poľska, Česka, Slovenska a Maďarska.  V poradí už 22. ročník tejto súťaže pozýva vás, milých tohtoročných absolventov dizajnových odborov, ak ste študovali na vysokej škole u nás na Slovensku alebo v Česku, Poľsku či Maďarsku. Môžete sa prihlásiť do kategórie 3D (produktový dizajn) alebo 2D (grafický dizajn). Z prihlásených diel vyberie medzinárodná porota 30 najlepších prác, ktoré budú ocenené a vystavené v poľskom Cieszyne.

Svoje práce vo forme ilustrácie a krátkeho popisu môžete posielať do 31. októbra 2022 prostredníctvom prihlášky.

Viac informácií o súťaží nájdete na www.graduationprojects.eu.

Výzva na európsky projekt WORTH

3. výzva na predkladanie projektov do Medzinárodného partnerského programu WORTH je otvorená do 27. novembra 2023 do 17:00 SEČ!

WORTH je jediný európsky projekt, v ktorom dizajnéri, malé a stredné podniky, výrobcovia a poskytovatelia technológií spolupracujú na vývoji inovatívnych podnikateľských nápadov orientovaných na dizajn. Projekt sa zameriava na odvetvia životného štýlu vrátane módy a textilu, obuvi, kože a kožušín, nábytku/bytových dekorácií/architektúry/interiérového dizajnu, šperkov a doplnkov.

Projekt poskytuje spoločnostiam inkubačný program na rozvoj nových podnikov vrátane:

a) finančnej podpory vo výške 10 000 až 20 000 EUR;
b) koučing v oblasti obchodnej stratégie a rozvoja technológií;
c) právne poradenstvo v oblasti práv duševného vlastníctva a ochrany;
d) účasť na výstavách;
e) vytváranie sietí a profesionálne prepojenia.

Predchádzajúcej výzvy na partnerský projekt WORTH II sa zúčastnilo 680 účastníkov, 123 návrhov projektov a 65 víťazov, pričom všetky boli založené na princípoch udržateľnosti, krásy a inklúzie.

Viac o výzve nájdete na www.worth-partnership.ec.europa.eu.

The Future is Now / Výzva Green Product Award 2024

Firmy a start-upy môžu svoje udržateľné produkty prihlásiť do medzinárodnej súťaže Green Product Award do 7. novembra. Tie najlepšie budú integrované do „Domu bez stopy“.

Medzinárodná cena Green Concept Award oceňuje vizionárske dizajnové koncepty pre udržateľné produkty, služby a materiály od roku 2013. Každoročná súťaž je zameraná na mladých dizajnérov, start-upy a etablované spoločnosti, ktoré chcú využiť spätnú väzbu od odbornej poroty na optimalizáciu svojej práce alebo využiť ocenenia na ďalší kariérny rast. Mladí dizajnéri ťažia zo špeciálnej podpory prostredníctvom nadácie IKEA Stiftung, ako sú workshopy, mentorstvo, kontakty v odvetví a mnohé ďalšie, ktoré organizuje Green Future Club. Pre účastníkov, ktorých projekty sú už na trhu, je určená práve cena Green Product Award.

Účasť je bezplatná.

Viac informácií o výzve nájdete na www.gp-award.com.

Designblok 2023

Designblok, Prague International Design Festival, je najväčšia výberová prehliadka dizajnu a módy v strednej Európe. 25. ročník festivalu sa uskutoční 4.- 8. októbra 2023.

Počas piatich dní spolu odprezentuje viac ako dvesto dizajnérov, štúdií a značiek, ktoré budete môcť vidieť v troch výstavných lokalitách – vo Veľtržnom paláci, Kráľovskej záhrade Pražského hradu a Umeleckopriemyselnom múzeu v Prahe. Témou jubilejného ročníka je CESTA.

Časopis Designum je mediálnym partnerom Designbloku.

Viac informácií o podujatí nájdete na www.designblok.cz.

Design without Borders / Vienna Design Week

Výstava Design Without Borders sa predstaví vo Viedni počas Vienna Design Week.

Reprezentatívny výber materiálov 19-ročnej výstavy Design Without Borders (DWB), ktorá sa každoročne koná v Budapešti, bude vystavený vo viedenskom Collegium Hungaricum. DWB sa zameriava na interoperabilitu medzi žánrami a témami, dialóg medzi regiónmi, širokú interpretáciu dizajnu medzi jednotlivými umeleckými formami. Výstava prezentuje diela nábytkárskych, textilných, sklárskych dizajnérov a šperkárov, spolu 76 tvorcov zo 14 krajín. Tento nezávislý projekt, realizovaný bez akejkoľvek inštitucionálnej podpory, sa rozvinul do jedného z najvýznamnejších podujatí v oblasti dizajnu a umenia.

Komentované prehliadky s kurátorským tímom Szilvia Szigeti a Tamás Radnóti sa budú konať denne medzi 17. a 19. hodinou. Po viedenskej výstave pokračuje výstavný cyklus 20. výročie DWB v Budapešti a Bratislave.

Viac informácií o projekte nájdete na www.design-without-borders.eu.

Czech Design Week

Festival Czech Design Week vstupuje do 10. ročníka s dôrazom na objavovanie nových tvárí dizajnu, na predstavenie talentovaných nezávislých tvorcov a tiež na spoluprácu s úspešnými značkami, ktoré kladú dôraz na najnovšie trendy. Chýbať nebudú ani pozvaní zahraniční hostia.

S desaťročným výročím, jubilejný Czech Design Week X spojí aj svoj sprievodný program. Ten sa zameria na uplynulú dekádu v českom dizajne a na jeho budúcnosť, trendy či výzvy. Rovnako ako v predchádzajúcich ročníkoch však prinesie aj celé spektrum najrôznejších prednášok, debát či workshopov s cieľom privítať na festivale čo najširšie publikum a tiež ukázať, že dizajn aj umenie je tu pre každého bez výnimky a bez predsudkov.

Tohtoročným hlavným zahraničným partnerom festivalu je prehliadka London Design Fair. Tá sa uskutoční o dva týždne neskôr, a to od 21. do 24. septembra 2023 v londýnskom Truman Brewery, kde bude mať svoje zastúpenie aj český dizajn.

Viac informácií o podujatí a programe nájdete na www.czechdesignweek.com.

Transmodernita

Slovenské centrum dizajnu a Slovenské múzeum dizajnu v spolupráci so Slovenským inštitútom v Paríži a Kolektívom Cité Radieuse otvára v utorok 12. 09. 2023 výstavu Transmodernité v  Galérii Kolektiv Cité Radieuse, Unité d’Habitation Le Corbusiér v Marseille.

Hlavná myšlienka výstavy Transmodernita spočíva v spojení minulosti a prítomnosti s odkazom na budúcnosť. Termín „transmodernita“ použila španielska feministka a filozofka Mária Magda Rodriguez v 80. rokoch 20. storočia. Transmodernita vo svojej podstate znamená zmenu starého v niečo nové a nevyhnutné. Kurátorský výber odráža symbolických 30 rokov slovenského dizajnu. Vybrali sme diela produktového a komunikačného dizajnu zo zbierok Slovenského múzea dizajnu a od oslovených autorov. Úzke spojenie umenia a dizajnu reflektujeme na dielach súčasných dizajnérov v spolupráci s výtvarnými umelcami. Výberom chceme zdôrazniť význam slovenského dizajnu v európskom spoločenskom kontexte s dôrazom na estetickú stránku, nadčasovosť dizajnérskej tvorby a reflexiu spoločenského diania. Súčasťou výstavy je dômyselná architektúra dizajnérky a šperkárky Andrey Ďurianovej a grafické spracovanie výstavy od grafického dizajnéra Matúša Buranovského spolu s použitím písma „FOREVER“ od Ester Mládenkovej.

Otvorenie výstavy: 12. 09. 2023 o 17.30
Trvanie výstavy: 12. 09. 2023 – 01. 11. 2023
Miesto: 3ème étage n° 313 : Galerie Kolektiv Cité Radieuse, Unité d’Habitation Le Corbusiér, 280 Bvd Michelet, Marseille, France

Hlavná kurátorka: Ľubica Kollárová/ SCD/SMD
Kurátorská spolupráca: Laura Serra Forest
Architektúra a realizácia výstavy: Andrea Ďurianová
Grafický dizajn: Matúš Buranovský
Produkcia: SCD, Kolektiv Cité Radieuse
Organizátori výstavy: SCD, SMD, Slovenský inštitút v Paríži, Kolektiv Cité Radieuse

Vystavujúci autori, autorky

Produktový dizajn: Peter Bohuš, Anton Cepka, Matúš Cepka, Miroslav Debnár, Mata Durikovic, Andrea Ďurianová, Vladimír Havrila, Jaroslav Hreščák, Patrik Illo, Simona Janišová a Andrej Dúbravský, Júlia Kunovská, Mejd studio /Katarína Beličková a Štefan Nosko, Juraj Mihalík, Štěpán Pala, Andrea Rolková Pinková, Štefan Sekáč, Lenka Sršňová a Ondrej Jób, Silvia Sukopová, Jozef Staník, Mária Štraneková, Viktor Tabiš, Trivjednom/ Sylvia Jokelová, Ľubica Segečová, Silvia Sukopová, Linda Viková a Patrícia Koyšová

Komunikačný dizajn: Johanna Biľak-Balušíková, Peter Biľak, Andrej Krátky a Nikola Djurek, Mária Bujňáková,  Matúš Buranovský, Miroslav Cipár, Samuel Čarnoký, Palo Čejka, Michaela Čulíková, Dušan Junek, Ondrej Gavalda, Peter Javorík a Stanislav Stankoci

Finisáž výstavy Retrotopia / Kurátorske prepojenia

16:00

Vo výstavných priestoroch  Umeleckopriemyselného múzea v Berlíne sa počas posledného dňa výstavy Retrotopia uskutoční večer pútavých rozhovorov spojený s prehliadkou výstavy. Sedem kurátorov výstavy (Alex Bykov, Helena Huber-Doudová, Silke Ihden-Rothkirch, Klara Prešnajderová, Florentine Nadolni, Alyona Sokolnikova, Nicolas Rauch Retrotopia), od Kyjeva cez Berlín, Prahu až po Bratislavu, umožní nahliadnuť do svojich kurátorských priestorov. V sérii pútavých 10-minútových rozhovorov odhalia príbehy, podelia sa o spojitosti, anekdoty a inšpirácie, ktoré priviedli Retrotopiu k životu. Po rozhovoroch vystúpi na pódiu nádvoria temperamentná kapela „die Bolschewistische Kurkapelle Schwarz-Rot“. K dispozícii budú nápoje a občerstvenie.

Viac informácií nájdete v udalosti na Facebooku.