Model Young Package 2022: Award Ceremony

Slávnostné vyhlásenie víťazov súťaže Model Young Package 2022 sa uskutoční v pondelok 17. októbra 2022 o 19:00 v Centre architektury a městského plánování a vy môžete byť pri tom!

Celou akciou bude sprevádzať Peter Vančura a okrem predstavenia a ocenenia najlepších súťažných prác medzinárodných dizajnérov, sa môžete tešiť aj na sprievodný program.

Viac informácií nájdete v Tlačovej správe alebo v udalosti na Facebooku.

Pozrite si ocenené diela na webe czechdesign.cz.

ANNA JERMOLAEWA / CHERNOBYL SAFARI

Kurátorka: Bärbel Vischer, MAK Contemporary Art Collection

Od jadrovej katastrofy v Černobyle na Ukrajine sa 30-kilometrová zakázaná zóna okolo reaktora jadrovej elektrárne zmenila na akúsi prírodnú rezerváciu. V takmer opustenom území žijú pod vplyvom rádioaktívnej kontaminácie rôzne zvieratá. Umelkyňa Anna Jermolaewa sa vybrala na prehliadku tejto oblasti a život zvierat v oblasti zdokumentovala, aby poukázala na mýty, legendy, obavy a nedorozumenia s ňou spojené, v projekte Chernobyl Safari, ktorý môžete vidieť v MAK Viedeň do 5. júna 2022.

Miesto konania:

MAK-galerie, MAK – Museum of Applied Arts, MAK, Viedeň

Viac informácií o výstave nájdete tu

 

Konferencia Mouvo 2022

Časopis Designum je mediálnym partnerom konferencie Mouvo 2022!

8. – 9. apríla 2022 sa v Prahe v priestoroch technologického centra UMPRUM na Mikulanskej ulici uskutoční siedmy ročník konferencie Mouvo. Podujatie usporadúva pražské štúdio Oficina a už tradične ponúkne to najlepšie zo svetovej scény audiovizuálnej kultúry v oblastiach grafického dizajnu, animácie, filmu a interaktívnych technológií.

Ústrednou témou a kľúčovými slovami tohtoročnej konferencie sú zážitok a skúsenosť.  Pod jednotným anglickým pojmom experience odprezentujú vystupujúci s rozmanitým zázemím široké spektrum tém – prežívanie audiovizuálneho obsahu, zmena vnímania vplyvom nových technologických prostriedkov, komunikačných prístupov a mediálnych možnosti, zážitok zo značky, či úloha skúsenosti v kreatívnom odvetví. Organizátori tento rok obohatili program aj o teoretické prednášky, ktoré návštevníkom doplnia kontext predstavovaných diel.

Medzi oznámenými účastníkmi konferencie sú nemecký dizajnér a autor viacerých kníh Christoph Grünberger, design director maďarského pôvodu s dlhoročnými skúsenosťami v tvorbe futuristických interface-ov a vizuálnych efektov pre hollywoodske filmy Peter Eszenyi (Blade Runner 2049, Ghost in the Shell, Avengers alebo Pacific Rim), kanadský dizajnér a umelec Patrick Doan vystupujúci pod pseudonymom Defasten, ktorý sa zameriava na vizuálne výstupy renderované v reálnom čase, Sander Sturing, kreatívny kóder zo známeho holandského štúdia Dumbar, lektor Paul Heys zo štúdia Vital, ktorý sa zaoberá inovatívnym vývojom v automobilovom priemysle či holandský filmár a vizuálny umelec Rogier van der Zwaag, pre ktorého je typický experimentálny kreatívny prístup pri tvorbe videa.

Organizátori taktiež plánujú usporiadať exkluzívny workshop Code and Design (ešte pred zahájením konferencie), ktorý povedú Sander Sturing and Elvin van Dalen z štúdia Dumbar. Počet účastníkov bude limitovaný.

Vstupenky a viac informácií nájdete na webe www.mouvo.cz a sociálnych sieťach. Zakúpiť si môžete aj originálne produkty z limitovanej kolekcie Mouvo na www.mouvo.cz/shop.

Graduation Projects 2021

Vernisáž: 11.03.2022 o 16:00

Slovenské centrum dizajnu a Zamek Cieszyn pozýva na výstavu najlepších prác zo súťaže Graduation Projects 2021, ktorá sa uskutoční v poľskom Cieszyne.

Viac informácií o súťaži a výstave nájdete na stránke graduationprojects.eu.

Udalosť na Facebooku.

Ozvena vedomia / Autorský šperk Jany a Petra Machatovcov

V stredu 2. marca hostilo Centrum Marka Rothka v druhom najväčšom lotyšskom meste Daugavpils vernisáž výstavy slovenských umeleckých šperkárov Jany Machatovej a Petra Machatu. Podujatie okrem umelcov otvoril aj slovenský veľvyslanec v Lotyšsku Ladislav Babčan spolu s riaditeľom Centra Mārisom Čačkom a zástupcom primátora Aleksejsom Vasiljevsom.

Jana a Peter Machatovci sú umelci, ktorým dianie vo svete nie je ľahostajné. Vo svojej tvorbe dlhodobo spracovávajú spoločenské javy i históriu našej krajiny. Výstavu nazvali „Ozvena vedomia“ a skoncipovali ju z diel z viacerých svojich kolekcií.

Jana Machatová sa kolekciou „Where Are You From“ (poznámka: Odkiaľ pochádzaš)  vyrovnáva s mladosťou v socializme, pranieruje jeho pokrytectvo a pretvárku. Využíva pritom aj dobové artefakty ako ostnatý drôt či fotografie a tie umne stavia do kontrastu s naoko dekoratívnymi prvkami. V najnovšej kolekcii „Portrét ženy“ sa zamýšľa nad postavením ženy v našej spoločnosti v minulosti aj dnes, kladie si otázky súvisiace s očakávaniami spoločnosti voči ženám a ich schopnosti postaviť sa im.

Peter Machata zvolil pre túto príležitosť diela z kolekcie „Stigmy“ a „Portrét dámy“. Stigmy pritom nechápe z náboženského hľadiska, ale skôr ako širokospektrálne znaky doby, ktorými bol sám ovplyvnený. Portrétom dámy presúva pozornosť z tváre ženy, na jej ruku. Práve ruku považuje za najexpresívnejší znak človeka, vytvára si z nej digitálny odtlačok a dotvára ho svojimi zásahmi.

Výstava v Daugavpilse potrvá do 10. apríla. Umelci následne predstavia svoje diela aj v hlavnom meste Litvy Vilnius, kde plánujú vystaviť prierez svojej tvorby za ostatné desaťročie.

JOSEF HOFFMANN: Progress Through Beauty

Výstava prezentujúca tvorbu a život architekta, dizajnéra, pedagóga a organizátora výstav Josefa Hoffmanna (1870-1956), jedného z ústredných postáv viedenskej moderny.

Viac informácií o výstave nájdete na stránke mak.at.

Medzinárodné sympózium / Josef Hoffmann

Dvojdňová konferencia o živote a tvorbe jedného z najvýznamnejších architektov, dizajnérov a učiteľov moderny 20. storočia, ktorá sa koná v rámci aktuálnej výstavy venovanej Josefovi Hoffmannovi Progress Through Beauty.

Program / 17.03.2022, 9:00 – 18:00.

Program / 18.03.2022, 9:00 – 18:00.

Podujatie uskutoční v nemeckom a anglickom jazyku. Vstup je zdarma, treba sa však vopred prihlásiť. Viac informácií o podujatí nájdete v udalosti na Facebooku.

OPEN CALL: Lustr 2022

Ak ste ešte na festivale Lustr nevystavovali, môžete sa prihlásiť a stať sa súčasťou najväčšej prehliadky ilustrácií v Českej republike.

Svoju tvorbu môžete prihlásiť v dvoch kategóriách:

  • voľná ilustrácia
  • komiks

Dôležitým kritériom pre výber je, či sa jedná o voľnú tvorbu – obrázky nesmú byť tvorené primárne na zákazku. Prihlasovanie je bezplatné, vystavujúci hradí náklady na inštaláciu svojich diel sám.

Lustr je sedemdňový festival ilustrácie, ktorý sa koná 22. – 28. septembra 2022 v Prahe. Jedná sa hlavne o výstavu mladých ilustrátorov a tvorcov komiksov, súčasťou festivalu sú aj rôzne vzdelávacie a zábavné podujatia.

Viac informácií nájdete na lustrfestival.cz.

Rozhovory s minulosťou / Autorský šperk Jany a Petra Machatovcov

Múzeu secesie v lotyšskej metropole Riga sa v stredu 19. januára konala vernisáž výstavy slovenských umeleckých šperkárov Jany a Petra Machatovcov s titulom „Rozhovory s minulosťou“. Výstavu spolu s umelcami otvoril slovenský veľvyslanec v Rige Ladislav Babčan a riaditeľka hostiteľského Múzea Agritou Tipane.

Obaja autori sa stali laureátmi Krištáľového krídla za rok 2020 v kategórii výtvarné umenie a hoci vystavujú často aj za hranicami našej krajiny, v Rige sa predstavia vôbec po prvýkrát.

V historicky ladenom Múzeu secesie sa Jana Machatová rozhodla vystaviť diela z kolekcií „Frauen – Fleiss“ (ženská usilovnosť), „Rodinný album“ a „Láska je láska“, v ktorých nájdeme odkazy na minulosť či už v osobnej rovine ale aj vo forme spoločenských konvencií. Tie šperkárka neraz s vtipom zakomponováva do svojich diel neupierajúc im dekoratívnosť a noblesu.

Peter Machata sa predstavuje kolekciami „Matka a syn“ „Relikvie“ a „Stigma“. Autor vo svojej tvorbe využíva organické tvary kombinujúc ich s univerzálnymi znakmi zobrazujúcimi aktuálne výzvy nášho sveta. Okrem vážnej polohy je pre jeho diela typická aj istá hravosť a práca so symbolmi popkultúry.

Výstava v Rige potrvá do 27.2. a následne sa umelci premiestnia do druhého najväčšieho lotyšského mesta Daugavpils, kde sa v Centre Marka Rothka predstavia opäť, avšak s inou kolekciou diel.

Viac informácií nájdete na stránke Klimt02.net.

Design without Borders / Dizajn bez hraníc

Medzinárodná prehliadka dizajnu s názvom Design without Borders v Budapešti prezentuje práce viac ako 150 tvorcov zo 16 krajín sveta, mimo iného aj slovenských nábytkových, textilných, či produktových dizajnérov a šperkárov. Výstava je doplnená o vystúpenia súčasného tanca a hudobné koncerty.

Pozrite si virtuálnu prehliadku výstavy prác profesionálnych dizajnérov a dizajnérok.

Viac informácií o podujatí nájdete na design-without-borders.eu.