New European Bauhaus na Slovensku a v Česku

Seminár vám priblíži iniciatívu New European Bauhaus (NEB) a načrtne, ako začleniť jej zásady do projektov, ktoré sa v súčasnosti pripravujú. Podujatie pripravuje Oddelenie Českej republiky a Slovenska na Generálnom riaditeľstve pre regionálnu a mestskú politiku Európskej komisie spoločne s Juhomoravským krajom a organizáciou KUMST: Kreatívny hub Brno.

Na seminár je potrebná registrácia do 2. júna 2023. Prihlášku nájdete na www.ec.europa.eu.

Program seminára.

Peter Bruckner Prize 2023

Rakúska cena Peter Bruckner Prize si kladie za cieľ prepájať dizajn, remeslo a využívanie najaktuálnejších technológií v procese výroby a tvorby návrhov. Tohto roku sa zameriava na potenciál 3D-tlače kovov pre výrobu inovatívnych produktov a/alebo konkrétnych dielov (materiál nerez alebo hliník, max. rozmery 250 x 250 x 250 mm). Prihlásiť sa môžu jednotlivci, tímy resp. podniky z odborov dizajn a remeslo, bez ohľadu na vek, štátnu príslušnosť alebo sídlo. Účasť študentov je viac ako vítaná. Prvé miesto je dotované sumou 1 500 EUR. Návrhy, ktoré sa umiestnia na prvých troch miestach, budú realizované vo forme prototypov.

Prihlásiť sa treba do 5. júna 2023 (12:00) cez webstránku https://www.pb-design-handwerk.at/. Jednoducho kliknete na tlačítko JETZT EINREICHEN, ktoré vás presmeruje na prihlasovací formulár. Vo formulári vyplňte svoje meno, telefónne číslo a e-mail, nahrajte svoj návrh vo formáte PDF spolu so súborom STL, nezabudnite zaškrtnúť súhlas so spracovaním vašich osobných údajov a stlačte EINREICHEN. Slávnostné vyhlásenie víťazov bude 14. júla 2023.

Viac informácií vrátane technickej špecifikácie nájdete na www.pb-design-handwerk.at.

Sensbiom 2 / Crafting plastics! & DumoLab

Crafting plastics! studio a DumoLab Research predstavia v Miláne to najnovšie zo svojej prebiehajúcej multidisciplinárnej výskumnej spolupráce v oblasti interaktívnych biomateriálov. SENSBIOM II je hravá inštalácia desiatok biopolymérových mriežok schopných signalizovať zmeny v slnečnom žiarení v Miláne v reálnom čase, aby si návštevníci uvedomili neviditeľné hrozby. Navrhuje budúcnosť, v ktorej nám hmota pomáha znovu sa spojiť s planétou pomocou ekologicky aktívnych a ekologických materiálov získaných z obnoviteľných zdrojov.

Projektový tím: Vlasta Kubušová, Laia Mogas-Soldevila, Shivani Chawla, Abby Weinstein, Shuyao Geng, Martina Bajteková, Soňa Otiepková, Lukáš Gál, Adam Trup, Erik Král a Miroslav Král. Light Svetelná inštalácia: Alexander Kupko

Viac informácií o projekte nájdete na www.craftingplastics.com.

Pere e Mele – výstava slovenského dizajnu v Ríme

Hovorí sa, že hrušky s jablkami netreba miešať. Ale v umení sa môže všetko. Kolektívna výstava slovenských autorov rôznych odvetví dizajnu sa koná na pôde Slovenského inštitútu v Ríme od 8.3. 2023 do 14.4. 2023.

Výstava s názvom Hrušky a Jablká (v talianskom preklade Pere e Mele), ktorá vzniká v spolupráci so Slovenským inštitútom v Ríme a občianskym združením Denamit, odprezentuje sedmičku súčasných slovenských dizajnérov pôsobiacich v oblastiach odevného dizajnu, grafického dizajnu a ilustrácie, keramiky a produktového dizajnu. Spolu s exponátmi bude odprezentovaná aj krátkometrážna dokumentárna tvorba, reflektujúca prostredie slovenského dizajnu.

Retrotopia. Design for Socialist Spaces

Vernisáž: 24. marca 2023, 19:00

Výstava Retrotopia. Design for Socialist Spaces v umeleckopriemyselnom múzeu v Berlíne vznikla v spolupráci jedenástich krajín a prináša prehľad vybraných reprezentatívnych a privátnych interiérov z bývalého východného bloku. Výsledkom je fascinujúca prehliadka rôznorodých projektov z 50. až 70. rokov minulého storočia, ktoré spolu vytvárajú komplexný obraz o tendenciách v dizajne vznikajúcom za železnou oponou. Slovenské centrum dizajnu tu po prvýkrát mimo Slovenska predstaví jedinečný interiér Vládneho salónika z bratislavského letiska od architektov Vojtecha Vilhana a Jána Bahnu zo začiatku 70. rokov, ktorý sa v roku 2014 podarilo kompletne zachrániť. Zo slovenských dizajnérov je na výstave zastúpený aj Viktor Holešťák Holubár s jeho nábytkovým dizajnom inšpirovaným ľudovým remeslom.

Slovenská časť výstavy bola realizovaná v spolupráci so Slovenskou národnou galériou (svietniky Viktora Holešťáka Holubára, príbor Jána Čalovku, fotografia interiéru s V. H. Holubárom, reprodukcie utopických architektúr od Jozefa Jankoviča.)

Viac informácií o výstave nájdete na www.smb.museum.

Graduation Projects 2022 – predĺžené prihlasovanie!

21. ročník Graduation Projects pozýva absolventov dizajnových odborov vysokých škôl krajín V4 na prihlásenie svojho záverečného diplomového alebo bakalárskeho projektu do tejto medzinárodnej súťažnej prehliadky.

Graduation Projects má dlhoročnú tradíciu v prezentácii toho najlepšieho, čo vzniklo na dizajnových odboroch vysokých škôl krajín V4. Do súťaže môžu byť prihlásené diela produktového (3D) aj grafického (2D) dizajnu. Z prihlásených diel vyberie medzinárodná porota 30 najlepších prác, ktoré budú ocenené a vystavené v poľskom Cieszyne.

Svoje práce vo forme ilustrácie a krátkeho popisu môžete posielať do 31. októbra 2022 prostredníctvom prihlášky. Na posúdenie môžu byť predložené len projekty obhájené na univerzitách v krajinách Vyšehradskej štvorky alebo projekty obhájené obyvateľmi Poľska, Českej republiky, Slovenska a Maďarska študujúcimi na zahraničných univerzitách.

Prihlasovací formulár a viac informácií o súťaži nájdete na www.graduationprojects.eu.

Model Young Package 2022: Award Ceremony

Slávnostné vyhlásenie víťazov súťaže Model Young Package 2022 sa uskutoční v pondelok 17. októbra 2022 o 19:00 v Centre architektury a městského plánování a vy môžete byť pri tom!

Celou akciou bude sprevádzať Peter Vančura a okrem predstavenia a ocenenia najlepších súťažných prác medzinárodných dizajnérov, sa môžete tešiť aj na sprievodný program.

Viac informácií nájdete v Tlačovej správe alebo v udalosti na Facebooku.

Pozrite si ocenené diela na webe czechdesign.cz.

ANNA JERMOLAEWA / CHERNOBYL SAFARI

Kurátorka: Bärbel Vischer, MAK Contemporary Art Collection

Od jadrovej katastrofy v Černobyle na Ukrajine sa 30-kilometrová zakázaná zóna okolo reaktora jadrovej elektrárne zmenila na akúsi prírodnú rezerváciu. V takmer opustenom území žijú pod vplyvom rádioaktívnej kontaminácie rôzne zvieratá. Umelkyňa Anna Jermolaewa sa vybrala na prehliadku tejto oblasti a život zvierat v oblasti zdokumentovala, aby poukázala na mýty, legendy, obavy a nedorozumenia s ňou spojené, v projekte Chernobyl Safari, ktorý môžete vidieť v MAK Viedeň do 5. júna 2022.

Miesto konania:

MAK-galerie, MAK – Museum of Applied Arts, MAK, Viedeň

Viac informácií o výstave nájdete tu

 

Konferencia Mouvo 2022

Časopis Designum je mediálnym partnerom konferencie Mouvo 2022!

8. – 9. apríla 2022 sa v Prahe v priestoroch technologického centra UMPRUM na Mikulandskej ulici uskutoční siedmy ročník konferencie Mouvo. Podujatie usporadúva pražské štúdio Oficina a už tradične ponúkne to najlepšie zo svetovej scény audiovizuálnej kultúry v oblastiach grafického dizajnu, animácie, filmu a interaktívnych technológií.

Ústrednou témou a kľúčovými slovami tohtoročnej konferencie sú zážitok a skúsenosť.  Pod jednotným anglickým pojmom experience odprezentujú vystupujúci s rozmanitým zázemím široké spektrum tém – prežívanie audiovizuálneho obsahu, zmena vnímania vplyvom nových technologických prostriedkov, komunikačných prístupov a mediálnych možnosti, zážitok zo značky, či úloha skúsenosti v kreatívnom odvetví. Organizátori tento rok obohatili program aj o teoretické prednášky, ktoré návštevníkom doplnia kontext predstavovaných diel.

Medzi oznámenými účastníkmi konferencie sú nemecký dizajnér a autor viacerých kníh Christoph Grünberger, design director maďarského pôvodu s dlhoročnými skúsenosťami v tvorbe futuristických interface-ov a vizuálnych efektov pre hollywoodske filmy Peter Eszenyi (Blade Runner 2049, Ghost in the Shell, Avengers alebo Pacific Rim), kanadský dizajnér a umelec Patrick Doan vystupujúci pod pseudonymom Defasten, ktorý sa zameriava na vizuálne výstupy renderované v reálnom čase, Sander Sturing, kreatívny kóder zo známeho holandského štúdia Dumbar, lektor Paul Heys zo štúdia Vital, ktorý sa zaoberá inovatívnym vývojom v automobilovom priemysle či holandský filmár a vizuálny umelec Rogier van der Zwaag, pre ktorého je typický experimentálny kreatívny prístup pri tvorbe videa.

Organizátori taktiež plánujú usporiadať exkluzívny workshop Code and Design (ešte pred zahájením konferencie), ktorý povedú Sander Sturing and Elvin van Dalen z štúdia Dumbar. Počet účastníkov bude limitovaný.

Vstupenky a viac informácií nájdete na webe www.mouvo.cz a sociálnych sieťach. Zakúpiť si môžete aj originálne produkty z limitovanej kolekcie Mouvo na www.mouvo.cz/shop.

Graduation Projects 2021

Vernisáž: 11.03.2022 o 16:00

Slovenské centrum dizajnu a Zamek Cieszyn pozýva na výstavu najlepších prác zo súťaže Graduation Projects 2021, ktorá sa uskutoční v poľskom Cieszyne.

Viac informácií o súťaži a výstave nájdete na stránke graduationprojects.eu.

Udalosť na Facebooku.