Sociální reportáže Ireny Blühové

Vernisáž: 19. jún 2024, 18:00.

„Matka“ slovenskej sociálnej fotografie, aktivistka a študentka Bauhausu. Nielen tieto roly zastávala etablovaná slovenská fotografka Irena Blühová (1904–1991), ktorej tvorba v Čechách zatiaľ nikdy nebola prezentovaná ako komplexný celok.

O premiéru sa v júni postará galéria Fotograf s výstavou Sociálne reportáže Ireny Blühovej. Tá na širokom výbere snímok predstaví rôznorodosť fotografkinho diela, priblíži neznáme polohy jej tvorby a otvorí diskusiu o povahe (medzivojnového) spoločenského dokumentu. Vzhľadom na rôznorodosť žánrov, ktorým sa autorka počas svojho života venovala, ponúkne výstava mnohovrstevnú reportáž spoločnosti, ktorú Blühová vnímala z rôznych pozícií – ako ľavicová idealistka, amatérska fotografka, progresívne orientovaná študentka, kultúrna dokumentaristka a angažovaná umelkyňa.

Blühová vo svojej sociálne-kritickej tvorbe vyzýva k solidarite, a práve na túto výzvu reaguje svojou intervenciou do výstavy grafická umelkyňa Claudia Schramke, ktorá okrem iného už niekoľko rokov vytvára vizuálnu identitu prestížneho filmového festivalu Berlinale. Claudia strávila niekoľko mesiacov návštevami výdajných miest jedál pre ľudí v núdzi v Bratislave, Prahe a Berlíne, aby reportážnym spôsobom zachytila akt pomoci a vzájomnej podpory. Jej farebné reportážne kresby odkazujú nielen na spôsob práce Ireny Blühovej, ale najmä na jej posolstvo ďalším generáciám: „Meňte svet ďalej a dokážte to lepšie, ako sme to vedeli my.”

Kurátorka: Valéria Kršiaková (Slovenské múzeum dizajnu) a David Bláha

Výstava vzniká v spolupráci so Slovenským centrom dizajnu a za podpory Česko-nemeckého fondu budúcnosti.

Sprievodné programy k výstave, vznik sprievodných textov a listov pre deti podporila Nadácia Rosy Luxemburgovej. Projekt Fotograf Gallery je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Českej republiky a v roku 2024 podporovaný grantom hl. m. Prahy vo výške 700 000 Kč.

Lexová&Smetana: Out of the Blue

Grand dizajnéri cien Czech Grand Design 2022 Terézia Lexová a Štefan Smetana otvárajú výstavu, ktorá je hravým príbehom o vzniku nápadov zhmotnených do jednotlivých produktov a preberajú tak pomyselný štafetový kolík od dua Vrtiška & Žák. „Inštalácia predstavuje akúsi topografickú schému dizajnu tvorenú dvoma krajinami – slobodným priestorom nadnášaným fantáziou na jednej strane a uzemneným priestorom ohraničeným možnosťami reality na strane druhej. Symbolicky tak demonštruje napínavú dualitu, ktorá premieňa tvorbu dizajnéra na vzrušujúce dobrodružstvo,“ opisuje výstavu jej kurátorka Michaela Kádnerová. Vo „svetlíku“ Umeleckopriemyselného múzea, kde v minulosti vystavovala aj Lucia Koldová alebo dvojica Vrtiška & Žák, sa návštevníci ocitnú v snovej krajine plnej fantázie a nápadov. Na ceste cez farebnú hmlovinu nájdu nielen to najlepšie z portfólia dua Lexová&Smetana, ale aj príbehy o tom, ako jednotlivé výrobky vznikali. Jedným z vystavených produktov je limitovaná séria sedacej súpravy Seaside Sofa s poťahovou textíliou vytvorenou pre túto príležitosť grafickou dizajnérkou Terezou Saitz, ktorá sa tiež autorsky podieľala na grafickom vizuáli expozície. Okrem toho vo výstave levituje autorská tvorba Lexovej a Smetany a produkty, ktoré vznikli v spolupráci s tradičným českým výrobcom polstrovaného nábytku Polstrin Design.

Prekladom anglického názvu Out of the Blue je „z čista jasna“. Lexová&Smetana, ktorí spolupracujú od roku 2018, ďalej rozvádzajú koncept a názov výstavy: „Z čista jasna… Tak občas prichádzajú nápady na tie najlepšie veci. Možno je to šťastie, možno fantázia spojená s intuíciou. Možno všetko dohromady. Niekedy treba nápad chytiť, aby neuletel. Rozvinúť ho, vyslobodiť z oblaku neurčitosti. Určiť mu presný tvar a súvislosti, ktoré mu dajú váhu skutočného výrobku. A sú aj nápady, ktoré je lepšie nechať letieť.“ Terézia Lexová a Štefan Smetana presvetľujú obzory českého designu živými farbami a jeho vyhliadkam dávajú žiarivé nádeje. Ich návrhy sú nákazlivé nadšením pre umenie i radosťou zo života. Dokazujú, že praktická každodennosť nevylučuje krásu, jedinečnosť, hru a zážitok.

Časopis Designum je mediálnym partnerom podujatia. Pozývame!

Adresa: Umeleckopriemyselné múzeum Moravskej galérie v Brne, Husova 14, Brno
Dátum konania: 1. 3. 2024 – 26. 1. 2025
Web: www.moravska-galerie.cz

Kurátorka výstavy: Michaela Kádnerová
Autorský koncept: Lexová&Smetana
Grafické riešenie: Tereza Saitz

Mediálni partneri: Aktuálně.cz, Artikel, ArtMap, CZECHDESIGN, Designum, Dolce Vita, KAM v Brne
Partneri: Kubíček Factory s. r. o., Polstrin Design s. r. o.
Nad výstavou prevzala záštitu primátorka štatutárneho mesta Brna JUDr. Markéta Vanková.

MOUVO konferencia 2024

Tešíme sa, že aj tento rok je časopis Designum mediálnym partnerom konferencie MOUVO. Pokiaľ sa zaujímate o najnovší vývoj v témach strojového učenia a umelej inteligencie, toto podujatie si nenechajte ujsť!

Prednášky, profesionálne konzultácie, panelová diskusia, workshopy pre deti a mládež… To bude deviaty ročník konferencie MOUVO v termíne 1. – 2. 3. 2024 v Technologickom centre UMPRUM Mikulandská.

Akcia, ktorú organizuje pražské štúdio Oficina, ponúkne výber toho najzaujímavejšieho z celosvetovej scény audiovizuálnej kultúry, a spolu s ním reflexiu aktuálnych tém, technologického a sociálneho vývoja. Do Prahy sú opäť pozvaní umelci, autori a štúdiá, ktorých práca osciluje na prieniku grafického dizajnu, animácie, filmu a interaktívnych technológií. Konferencia bude mať aj v roku 2024 dvojdňový formát. Téma, ktorej sa budeme venovať reflektuje autonómnu a od ľudskej kontroly oslobodenú tvorbu strojového učenia, aktuálne komunikovanú ako umelá inteligencia. Zo stále saturovanejšej hmloviny obrazov sa postupne rysuje vzorec mechanizmu samotného. Reštrikcie zabraňujúce konať proti záujmom tvorcov je možné obísť a mechanizmus sa tak stáva nástrojom nepredvídateľných zámerov. V umelej inteligencii môžeme rozpoznať metaforu homunkula Golema – bytosti stvorenej človekom a pre človeka predstavujúceho hrozbu vo svojej oslobodenej a vo svojich dôsledkoch nezamýšľanej činnosti.

Konferencia ponúkne panelovú diskusiu venujúcu sa téme AI a machine learning, nadväzujúcej na diskusiu z MOUVO 2023. Rečníkmi pod vedením Víta Zemčíka budú Moritz Schwind (Entagma, profesor z Nuremberg Tech), Tomáš Hříbek (PhD z pražského Inštitútu filozofie) a ďalšie.

Návštevníci sa môžu tešiť na tzv. Collective Realtime Promting pod vedením Christophera Grunbergra a Davida Sheldon-Hicksa z Territory Studio.

Mouvo myslí aj na najmenších. Za cieľ si kladie poskytnúť deťom príležitosť rozvíjať sa, predviesť kreativitu a zručnosti pri riešení problémov a pritom budovať ich sebavedomie a zvedavosť. V spolupráci s organizáciami AI deťom a Dizajnéri deťom tak prebehnú po novom aj workshopy pre deti.

Chystanou novinkou budú tzv. Profesionálne konzultácie, v rámci ktorých môžu záujemcovia získať v 20 minútach fundované ohodnotenie svojej práce a personalizované odporúčania na základe nimi prineseného portfólia. Prihlásiť sa môže ktokoľvek. Primárne je však platforma určená študentom a mladým profesionálom. Konzultácie povedú členovia štúdia Oficina a ďalší profesionáli z odboru.

Hostia konferekcie MOUVO 2024:

AATB, Andrea Anner a Thibault Brevet (www.aatb.ch), Linus Ekenstam (linusekenstam.com), Paul Lëon (floatingpoint.ch), Territory Studio & Christopher Grünberger, David Sheldon-Hicks (territorystudio.com, jvm.com), Bakken & Bæck (bakkenbaeck.com), Dominic Wilcox (dominicwilcox.com), Lucas Hesse (lucas-hesse.de), MAXON (found-studio.com, madebytimtim.co.uk,
maxon.net/en), NIVVA (linktr.ee/nivva_music) a mnohí ďalší. Pre najnovšie informácie sledujte web a sociálne siete Mouvo konferencie.

Predpredaj vstupeniek je aktívny cez www.mouvo.cz

Počas celého roka si tiež môžete zakúpiť originálny kúsok z limitovanej edície Mouvo produktov na mouvo.cz/shop.

Web: www.mouvo.cz
Facebook: www.facebook.com/mouvo
Instagram: www.instagram.com/mouvo/

 

Graduation Projects 2023

Vernisáž: 1. marec 2024, 15:00.

Pozývame vás do Zamku Cieszyn na výstavu Graduation Projects 2023, prezentujúcu najlepšie záverečné práce absolventov dizajnérskych škôl z Poľska, Českej republiky, Slovenska a Maďarska.

Výstava je otvorená denne: 10:00 – 17:00 vo výstavnej miestnosti budovy A.

Laboratoř Jaroslava Kučery

Vernisáž: 19. február 2024, 18:00

Galéria G18, galéria Fakulty multimediálnych komunikácií UTB v Zlíne, pozýva do sveta československej kinematografie nielen 60. rokov.

Stredobodom výstavy je práca Jaroslava Kučeru, ktorý neodmysliteľne patrí medzi najvýznamnejších tvorcov československej kinematografie druhej polovice dvadsiateho storočia. Je známy ako progresívny kameraman, ktorý určil vizuálnu podobu mnohých českých filmov (mj. Démanty noci, Sedmikrásky, Ovoce stromů rajských jíme, Všichni dobří rodáci nebo Adéla ještě nevečeřela).

Výstava navazuje na předešlé projekty o kameramanovi (nejen) české nové vlny Jaroslavu Kučerovi, které vyšly z rozsáhlé a zcela neznámé pozůstalosti, jež obsahuje fotografie, negativy, diapozitivy, rodinné filmy, nikdy nezveřejněné denní práce, zkušební záběry (odhalující i postprodukční úpravy) a jiné filmové materiály na 16 mm a 35 mm pásu, opisuje Kateřina Svatoňová, spolukurátorka výstavy.

Archív Jaroslava Kučeru je, či už materiálovo a mediálne veľmi pestrý, ale je aj dokonalou „učebnicou“ najrôznejších filmových postupov a možností experimentovania s klasickým filmovým materiálom. Na koncipovanie výstavy preto boli pozvaní študenti z rôznych odborov FMK UTB v Zlíne, ktorí spoločne premýšľali o jednotlivých Kučerových mediálnych praktikách a odkrývali jeho spôsoby práce.

Vystavení Kučerova díla v prostorách Fakulty multimediálních komunikací přináší oproti dosavadním projektům nové možnosti. Cílem této výstavy tedy není pouze představení Kučerovy práce, ale vytvoření specifické laboratoře a prostoru komunikace – mezi minulostí a současností, mezi fotografií a filmem a mezi studenty různých oborů, kteří společně výstavu připravují,” dopĺňa Svatoňová.

Experimentálne laboratórium doplní aj kreatívna dielňa G18 EduLab, ktorá bola podporená Národným plánom obnovy. Návštevníci rôznych vekových skupín tak budú mať možnosť preskúmať zákulisie práce kameramana z rôznych uhlov aj prostredníctvom galerijného kufríka. V prvom týždni bude výstava doplnená aj o sprievodný program pre študentov FMK UTB v Zlíne a verejnosť.

Kompletný sprievodný program bude zverejnený na www.g18.cz.

Best in Design 2024

Medzinárodná súťaž Best in Design, ktorú organizuje festival Zlin Design Week vyhlásila 15. ročník súťaže. Festival, vznikajúci pod záštitou Fakulty multimediálnych komunikácií Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne, práve prostredníctvom súťaže pootvára možnosti mladým dizajnérom, aby im pomohol naštartovať kariéru. V hre sú aj finančné odmeny v rozmedzí od 200 € do 1 500 €.

Súťažiť sa tento rok bude v 4 kategóriách – Fashion Design, Product & Industrial Design, Communication Design a Service Design, čo je kategória, ktorá vznikla iba v minulom roku a v Českej republike zatiaľ nemá konkurenciu. Do súťaže môžu byť prihlásené návrhy vzniknuté po 1.1. 2022, ktoré sa nezúčastnili predošlých ročníkov. Zapojiť sa môžu jednotlivci, ale aj autorské kolektívy do vekovej hranice 30 rokov a prihlášky je možné podávať až do 4. 2. 2024. Výsledky súťaže budú odhalené v rámci festivalu Zlin Design Week, ktorý sa uskutoční 8.-14. 5. 2024.

Kompletné pravidlá nájdete na www.zlindesignweek.com.

Best of Art Colony Cered

Art Colony Cered je umelecká a intelektuálna tvorivá dielňa založená v roku 1996 v Maďarsku, ktorej cieľom je posilniť spoločenskú, sociologickú, ekonomickú a kultúrnu úlohu súčasného umenia, nielen v metropolách, ale aj na regionálnych perifériách. Snaží sa o zachovanie miestneho folklórneho bohatstva, ale zároveň o posilnenie nových tvorivých, technologických a materiálových procesov a prezentovanie významných umelcov na spoločných stretnutiach, pri výstavných projektoch a v tlačených publikáciách.

Výstava ukazuje kurátorskú selekciu najlepších sôch, inštalácií, grafík, textílií a fotografií posledných tematicky zameraných letných sympózií, ktoré v maďarskej dedine Cered každoročne prebiehajú. Predstavia sa zakladateľské osobnosti zo staršej generácie – konceptuálna a textilná výtvarníčka Cecilia Kun a grafik Lászlo Sánta, ale aj ďalší umelci a umelkyne – sochár Pál Németh, konceptualistka Szabina Péter a Eszter Pálik, fotografka Agóta Krnács,

Za selekciou stoja kurátori Jozef Suchoža (Akadémia umenia v Banskej Bystrici) a Miroslav Zelinský (FMK UTB v Zlíne). „Prepojenie zlínskeho prostredia s maďarským umeleckým združením Art Colony Cered je väčšie, než sa môže zdať. Už desaťročia do Ceredu dochádza jeden z našich pedagógov, autor objektov Vladimír Kovařík, celý rad spomínaných autorov sa navyše každoročne svojou účasťou podieľa na sympóziu Panta Rhei, ktoré naša fakulta už bezmála dve desaťročia organizuje,“ komentuje význam výstavy Zelinský.

Vstupné do galérie je pre všetkých zadarmo.

Viac informácií o výstave nájdete na www.g18.cz.

Graduation Projects 2023 – prihlasovanie predĺžené!

Graduation Projects je medzinárodná súťažná prehliadka diplomových a bakalárskych projektov dizajnových odborov vysokých škôl krajín V4, teda Poľska, Česka, Slovenska a Maďarska.  V poradí už 22. ročník tejto súťaže pozýva vás, milých tohtoročných absolventov dizajnových odborov, ak ste študovali na vysokej škole u nás na Slovensku alebo v Česku, Poľsku či Maďarsku. Môžete sa prihlásiť do kategórie 3D (produktový dizajn) alebo 2D (grafický dizajn). Z prihlásených diel vyberie medzinárodná porota 30 najlepších prác, ktoré budú ocenené a vystavené v poľskom Cieszyne.

Svoje práce vo forme ilustrácie a krátkeho popisu môžete posielať do 31. októbra 2022 prostredníctvom prihlášky.

Viac informácií o súťaží nájdete na www.graduationprojects.eu.

Výzva na európsky projekt WORTH

3. výzva na predkladanie projektov do Medzinárodného partnerského programu WORTH je otvorená do 27. novembra 2023 do 17:00 SEČ!

WORTH je jediný európsky projekt, v ktorom dizajnéri, malé a stredné podniky, výrobcovia a poskytovatelia technológií spolupracujú na vývoji inovatívnych podnikateľských nápadov orientovaných na dizajn. Projekt sa zameriava na odvetvia životného štýlu vrátane módy a textilu, obuvi, kože a kožušín, nábytku/bytových dekorácií/architektúry/interiérového dizajnu, šperkov a doplnkov.

Projekt poskytuje spoločnostiam inkubačný program na rozvoj nových podnikov vrátane:

a) finančnej podpory vo výške 10 000 až 20 000 EUR;
b) koučing v oblasti obchodnej stratégie a rozvoja technológií;
c) právne poradenstvo v oblasti práv duševného vlastníctva a ochrany;
d) účasť na výstavách;
e) vytváranie sietí a profesionálne prepojenia.

Predchádzajúcej výzvy na partnerský projekt WORTH II sa zúčastnilo 680 účastníkov, 123 návrhov projektov a 65 víťazov, pričom všetky boli založené na princípoch udržateľnosti, krásy a inklúzie.

Viac o výzve nájdete na www.worth-partnership.ec.europa.eu.

The Future is Now / Výzva Green Product Award 2024

Firmy a start-upy môžu svoje udržateľné produkty prihlásiť do medzinárodnej súťaže Green Product Award do 7. novembra. Tie najlepšie budú integrované do „Domu bez stopy“.

Medzinárodná cena Green Concept Award oceňuje vizionárske dizajnové koncepty pre udržateľné produkty, služby a materiály od roku 2013. Každoročná súťaž je zameraná na mladých dizajnérov, start-upy a etablované spoločnosti, ktoré chcú využiť spätnú väzbu od odbornej poroty na optimalizáciu svojej práce alebo využiť ocenenia na ďalší kariérny rast. Mladí dizajnéri ťažia zo špeciálnej podpory prostredníctvom nadácie IKEA Stiftung, ako sú workshopy, mentorstvo, kontakty v odvetví a mnohé ďalšie, ktoré organizuje Green Future Club. Pre účastníkov, ktorých projekty sú už na trhu, je určená práve cena Green Product Award.

Účasť je bezplatná.

Viac informácií o výzve nájdete na www.gp-award.com.

Skip to content