Sandrik Dolné Hámre

Hodrušskú dolinu – Hodruša Hámre a jej tradíciu výroby príborov v minulom storočí preslávil podnik Sandrik. Ak spomíname históriu, treba sa vrátiť viac ako sto rokov do minulosti, keď vo francúzskom Christofle založili v roku 1828 prvú fabriku na výrobu predmetov zo striebra, druhú v roku 1844 v Berndorfe v Rakúsku a o 51 rokov neskôr, v roku 1895 v Hodruši Hámre bol postavený na pozemku Jána Sandrika – podnik Sandrik. Veľmi rýchlo po založení fabriky sa začalo s výrobou príborov, v ktorej sa nepretržite aj napriek istým zmenám, pokračuje v tejto doline aj dnes.

Za úspechom značky, alebo firmy stojí vždy človek. Nositelia tradície, minulí aj súčasní sa hlásia k významnej osobnosti Jánovi Peterkovi, ktorému Sandrik vďačí za skvelé úspechy predovšetkým po roku 1900. Získal Zlatú medailu na svetovej výstave v Paríži a neskôr, ako riaditeľ fabriky, začal s výrobou príboru z alpaky. Príbor zo Sandriku sa tak dostal do každej domácnosti na Slovensku. Na konci 50. rokov sa fabrika opäť spojila s významným menom dizajnéra Jána Čalovku. Ako zamestnanec firmy mal možnosť okrem iných stolovacích prvkov navrhnúť skvelé príbory, ktoré sú prínosom nielen v jeho tvorbe, v dizajne na Slovensku, ale aj v samotnej histórii Sandriku. Spoločensko-politické zmeny po roku 1989 priniesli pre mnohé existujúce podniky neprekonateľné problémy. Vedenie Sandriku sa rozhodlo v roku 1991 odpredať časť svojej výroby, ktorá sa týkala práve príborov. V hodrušskej doline však výroba príborov zostala, ale pod značkou Berndorf Sandrik. Uzavrela sa tak história dvoch konkurenčných, viac ako sto rokov starých značiek na výrobu príborov.

V súčasnosti má Berndrorf vo svojom sortimente asi 30 druhov antikorových príborov od klasických, moderných až po tradičné strieborné. Okrem príboru pod názvom Premiér, ktorý sa vyrába nepretržite už 120 rokov v sortimente Berndorfu je aj stálica, príbor Brusel z roku 1958 od Jána Čalovku.

Katarína Hubová