Michaela Bednárová

Michaela Bednárová patrí so značkou PUOJD k najvýraznejším malým ateliérom zaoberajúcim sa produkciou textilu. Bez reálneho zázemia strojov a nových technológií to môže znieť trúfalo, napriek tomu svoju značku rozvíja práve na spolupráci a realizáciu často presúva mimo priestorov vlastnej dielne. Absolvovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave v roku 2007 a už v nasledujúcom roku založila svoju značku.

V priebehu desiatich rokov existencie využívala pri práci na autorských dezénoch rôzne techniky, najmä druhy tlače (digitálna, sublimačná, ručná), najnovšie i žakárové tkanie. Hoci sa venuje aj odevnej tvorbe, najzaujímavejšie produkty z jej portfólia sú najmä drobné doplnky založené na autorskom dizajne, ako kravaty, ponožky, ale aj redizajn tradičných cvičiek. Úspech značky spočíva najmä v jasnom vizuálnom jazyku, produkty sú určené pre mladšiu generáciu, ale nie sú cudzie nikomu, kto so zmyslom pre humor nechce splynúť v mainstreame. V zacielení značky sledujeme úvahy o národnej identite, prepojenej nielen s ľudovou tradíciou, ale aj našou socialistickou minulosťou či problematikou štátnych znakov. Symboly slovenskej dediny, prvky mestského urbánneho priestoru, tradičné florálne motívy – v čistej štylizácii ale aj s nadhľadom a iróniou – využíva na taškách, šiltovkách, topánkach, šatách a košeliach, motýlikoch aj kravatách či ďalších suveníroch.

Michaela Bednárová svoje limitované série ponúka najmä cez svoj web a lokálne markety. V minulosti však realizovala aj väčšie zákazky pre klientov, napríklad Slovenský olympijský výbor, Slovnaft, Volkswagen Slovakia, Tuli vaky, či projekt pre Kanceláriu prezidenta SR. Práca malého ateliéru stojí na rôznych spoluprácach. Na grafikách spolupracuje s Michaelou Chmelíčkovou, so značkou Allt vznikla séria šperkov ku kolekcii a dlhodobo je jej spolupráca prepojená najmä s Lenkou Sršňovou, s ktorou pripravili kolekciu Colorcode a Bonbon.

Zuzana Šidlíková

Diela v zbierkach múzea dizajnu

Colorcode - šaty

Colorcode

Lenka Sršňová
Michaela Bednárová
Ondrej Jób
More works