Focus
graphic designer

Marcel Benčík vyštudoval grafický dizajn na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde po skončení doktorandského štúdia zostal pedagogicky pôsobiť. Je docentom na Katedre vizuálnej komunikácie a v súčasnosti ju aj vedie. Od roku 2002 pracuje ako grafický dizajnér na voľnej nohe (štúdio dr.bencik). Medzi rokmi 2003 až 2007 bol dizajnérom kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie a v rokoch 2005 až 2011 organizoval konferenciu grafického dizajnu KUPÉ. Od roku 2013 pôsobí ako hosťujúci pedagóg na Akademii Sztuk Pieknych w Katowiciach. Okrem dizajnérskej a pedagogickej práce sa tiež venuje aj publikačnej a výskumnej práci v oblasti grafického dizajnu.

Vo svojej dizajnérskej praxi sa zameriava na vizuálnu identitu, knižný dizajn a najmä na grafický dizajn v architektúre, priestore a výstavný dizajn. Spolupracuje s významnými kultúrnymi inštitúciami: Slovenská národná galéria, Slovenské národné divadlo, Východoslovenská galéria v Košiciach, Považská galéria umenia v Žiline, Narodowe Centrum Kultury, Galeria Kordegarda Warszawa, Instytut Adama Myckiewicza, Warszawa, Muzeum im. Pulaskiego, Warka, Teatralny Instytut im. Raszewskiego, Warszawa, Centrum Sztuki Wspólczesnej, Toruń a ďalšími. Pracuje aj so slovenskými výtvarnými umelcami na individuálnych projektoch (Daniel Fischer, Palo Macho, František Burian, Miro Švolík, Robert Brun, Rastislav Sedlačík, Katarína Poliačiková, Monika Pascoe Mikyšková a mnohí ďalší).

Jeho práca bola ocenená v súťažiach Najkrajšia kniha Slovenska (za bibliofílie Roberta Bruna a monografiu Daniela Fischera), Cena za architektúru CE.ZA.AR, Cena Dušana Jurkoviča, Cena časopisu Arch. (za projekt Kasárne/kulturpark Košice, ktorý vznikol v spolupráci s architektonickým štúdiom zerozero Prešov). Za projekt Balustráda v Žiline získal spolu s architektonickým štúdiom 2021 Národnú cenu za komunikačný dizajn 2016 v kategórii experimentálny dizajn.

Related articles

All articles