Prvé číslo Designum 2025 je tu!
Jediný a jedinečný odborný časopis o dizajne na Slovensku – Designum – pokračuje aj v roku 2025!
Opäť prinesie množstvo podnetných rozhovorov s osobnosťami dizajnu, poznatky z výskumov histórie dizajnu na Slovensku, zamyslenia nad aktuálnymi témami, ktoré hýbu svetom dizajnu, aj reportáže a recenzie výstav, festivalov či iných podujatí.
Prvé číslo Designum 2025 otvára rubrika Aktuálne s rozhovorom Matúša Buranovského s Filipom Birknerom, ktorý žije a tvorí v súčasnosti v USA. Nasleduje rozhovor Dávida Gaberu s Veronikou Kurcinovou, ktorá spolu s Adamom Zakuciom získala za školské noviny FUTURE nomináciu v kategórii Študentský dizajn a Cenu verejnosti. Barbora Šajgalíková je grafickou dizajnérkou, ktorej súťažné práce boli prezentované na výstave Národnej ceny za dizajn, hoci nepatrili medzi ocenené. Stali sa však podnetom na rozhovor, ktorý pripravila Silvia Kružliaková. Juraj Závodný patrí ku skupine architektov, ktorí svoju tvorbu vnímajú ako komplexnú činnosť. Navrhuje domy, interiéry, skvelo kreslí a vyrába nábytkové solitéry. Práve na tie je zacielený článok Kataríny Hubovej. Za tému 28. ročníka bienále v Ľubľane si jeho kurátorky zvolili floriografiu, ktorá odhaľuje významy ukryté do kvetov. O výstavnom koncepte, ktorý pozýva divákov, aby opustili svoje stereotypy chápania dizajnu a premýšľali o dizajne z feministickej, genderovej, dekoloniálnej perspektívy, píše Jozef Eduard Masarik. Pod názvom príspevku Jáááj, tak toto by mi nenapadlo! od Miroslava Debnára sa skrýva reflexia študentského výstavného projektu DESIGN x HOBBY, ktorý nepriamo reaguje na často rozporuplnú estetickú hodnotu, kvalitu a niekedy aj samotný zmysel výtvorov nadšených amatérov. Jeho ambíciou bolo povýšiť DIY na novú úroveň. Júlia Deáková sa v časti Múzejne venuje tvorbe Jozefa Vachálka pre verejné priestory, ktorá je výsledkom spolupráce s mnohými architektonickými tímami. Napokon posledný článok v rubrike Teoreticky patrí psychológovi architektúry Michalovi Matloňovi, ktorý píše o emočnej udržateľnosti a zamýšľa sa nad otázkou: Prečo navrhovat‘ stavby, ktoré je ľahké zamilovať si?
V spolupráci s ateliérom Typo/Typolab Vysokej školy výtvarných umení pokračujeme v prezentácii študentských nadpisových písem. Tentoraz ide o variabilné písmo Queenz od Tomáša Paulena.
Designum je viac než len časopis – je platformou pre zaznamenávanie a reflektovanie slovenskej dizajnérskej scény a spolutvorí jej históriu aj budúcnosť.
Nezmeškajte nové číslo! Zakúpte si ho vo vybraných kníhkupectvách alebo si predplaťte celý ročník a majte istotu, že vám neunikne žiadne vydanie plné inšpiratívnych článkov o slovenskom i svetovom dizajne.