Slovenské dizajnérske značky – TEXTILNÝ DIZAJN

Výstava
26. októbra 2021 – 4. decembra 2021

Výstava Slovenské dizajnérske značky – TEXTILNÝ DIZAJN odkrýva vznik značiek, ich koncepciu, spôsob reklamy a fungovania na trhu. Prvé značky v oblasti textilu sa začali objavovať po roku 2000, kedy vstúpili do praxe prví absolventi dizajnérskych oddelení vysokých škôl výtvarného zamerania. Prevažne vtedy išlo o potlač tričiek a nákupných tašiek z dielní grafických dizajnérov. Postupne zakladali svoje značky aj absolventi textilného a odevného dizajnu. Ich štart nebol ľahký, trh nebol dostatočne saturovaný známymi zahraničnými značkami. Škola v tých rokoch neposkytovala výučbu marketingu, každý sa musel učiť systémom pokus-omyl.

Galéria X s mnohými značkami dlhodobo spolupracuje a oslovila aj najmladšiu generáciu, ktorá práve svoje miesto na trhu hľadá.

Súčasťou výstavy sú video rozhovory s autormi, ktorí za značkou stoja, ako aj ich najznámejšie produkty. Väčšina z nich žije a tvorí na Slovensku, ale dvaja z nich pracujú v zahraničí. Výstavný projekt predstaví 11 značiek: ALATE, BIANKIdesign, MARCEL HOLUBEC W., MODROTLAČ RABADA, PUOJD, PART, ĽUBICAPONCIK, sona-design, TEXTILE STUDIO JS, VONKOMER, ZMATEK.com.

Autorka videí: Vladimíra Hradecká

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Kurátor: Michaela Bednárová, Silvia Fedorová

Galéria X

Zámočnícka 396, 811 03 Bratislava

Otváracie hodiny

Utorok - sobota 14:00 - 18:00