Veronika Muchová
Veronika Muchová (1996) je mladá textilná dizajnérka, pre ktorú je prepojenie s praxou jednou z dôležitých tém, rovnako významnou, ako prinášať farbitosť do životov ľudí. Aktuálne pracuje v slovenskej firme Dedoles, kde sa jej darí plniť si dávny sen, a to navrhovať pre sériovú výrobu a zároveň získavať praktické skúsenosti ako textilná dizajnérka.
Matej Rabada
Matej Rabada (1990) je textilný dizajnér. Štúdium absolvoval v Ateliéri textilnej tvorby v priestore na Katedre textilnej tvorby Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (2009 – 2015). Vo svojej diplomovej práci Modrotlač na Orave sa zaoberal hľadaním nových možností využitia modrotlače a posunmi tradičnej textilnej techniky, ktorá má na Slovensku bohatú históriu. Matej založil v oravskej obci Párnica ešte počas štúdia vlastnú modrotlačiarsku dielňu, v ktorej spolu s partnerkou Veronikou pôsobia pod značkou Ateliér Rabada. Vytvárajú autorské modrotlačové textílie s abstraktnou estetikou, ako aj kolekcie odevov s minimalistickými a nadčasovými strihmi. Ateliér Rabada je o tradícii, poctivom remesle, ale najmä o slobode a modrotlači 21. storočia.
THIS IS LOCCO
THIS IS LOCCO je slovenská crossline reklamná agentúra, ktorá bola založená v roku 2012. Za desať rokov svojej existencie si získala desiatky významných klientov z rôznych oblastí a má za sebou množstvo úspešných kampaní ovenčených významnými marketingovými a reklamnými oceneniami. V Národnej ceny za dizajn 2022 – Komunikačný dizajn získala dve nominácie.
Dezider Tóth
Známy slovenský konceptuálny umelec, ilustrátor a dizajnér Dezider Tóth študoval v rokoch 1962 – 1966 na Strednej škole umeleckého priemyslu u profesora Rudolfa Filu a v rokoch 1966 – 1972 na Vysokej škole výtvarných umení u profesorov Čemického a Matejku. Do roku 1991 pôsobil v slobodnom povolaní a počas celého obdobia normalizácie bol aktívnym účastníkom alternatívnej výtvarnej scény (v roku 1977 sa o neho začala zaujímať ŠTB a znepríjemňovala mu život). Od roku 1991 učí na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave.
Dňa 6. mája 1997 vydal čestné prehlásenie, že sa stáva monogramistom a bude signovať svoje diela monogramom T. D.. Monogramista T. D. sa stal jednou z najvýraznejších postáv slovenského konceptuálneho umenia. V roku 2002 sa stal sa profesorom a v roku 2010 mu bola udelená cena Dominika Tatarku za jeho monografiu. Neoddeliteľnú súčasť jeho voľnej tvorby tvorí práca s písmom. Okrem nej sa venoval úžitkovej grafike, ilustroval a upravil vyše sedemdesiat kníh a omaľovánok pre deti. Navrhol plagáty, ilustroval divadelné bulletiny, pozvánky a inú drobnú grafiku. Svoju prácu vystavoval na desiatkach samostatných a na veľkom množstve kolektívnych výstav. Za typografiu získal aj ocenenia v súťaži najkrajšia kniha roka. Dezider Tóth a.k.a. Monogramista T. D. je jedným z najdôležitejších slovenských typografov prelomu tisícročí.
Zdroj: Ľubomír Longauer a kol.: Typografia a dizajn písma na Slovensku (Začalo sa to Cyrilom a Metodom), Slovart – VŠVU, Bratislava 2017.
Fotografia: Digitálna Bibiana
Lívia Lörinczová
Pôsobí v štúdiu Pergamen. Získala ocenenie Národná cena za dizajn 2022 v kategórii Obal a objekt za dizajn obalov pre Kúpeľné oblátky Trenčianske Teplice
Kristína Uličná
Získala ocenenie Národná cena za dizajn 2022 v kategórii Študentský dizajn za publikáciu Štúdia štúdií.
Matúš Buranovský
Matúš Buranovský (1991) je dvojnásobný laureát Národnej ceny za dizajn 2022 – Komunikačný dizajn. Získal ocenenia v kategóriách Kampaň (plagáty pre festival Dni architektúry a dizajnu 2021 v Bratislave) a Priestor (QBECEDA – grafický dizajn výstavného stánku Qubus Design Studio). V Národnej cene za dizajn 2020 – Komunikačný dizajn získal spolu s Jozefom Ondríkom Hlavnú cenu v kategórii Plagát a vizuál za plagát k výstave Odvaha a risk. Století designu v UPM. Pochádza z Prešova, už dvanásť rokov pôsobí v Prahe. Je tímový hráč, spolupracuje s neštandardným dizajnovým štúdiom a producentom – Qubus Design Studio, ktoré prezentuje súčasný český dizajn, taktiež tvorí súčasť grafického štúdia finkner.me. Štúdium začal v roku 2011 v odbore priemyselný dizajn na Fakulte architektúry ČVUT v Prahe, neskôr prešiel do graficko-dizajnérskej oblasti a v roku 2019 ukončil štúdium v ateliéri Grafický dizajn a nové médiá Petra Babáka na pražskej UMPRUM – Vysokej škole umeleckopriemyselnej.
Marián Vredík
https://vimeo.com/vedro
Josef Hoffmann
Josef Hoffman bol rakúsky architekt a dizajnér, pôvodom moravský Nemec. Navrhoval nábytok, látky, strieborné a kovové predmety, šperky, sklo a keramiku. Bol dôležitou osobnosťou secenséhomhnutia vo Viedni a zakladateľ Wiener Wekstätte.
Vladimíra Maťašeová
Vladimíra Maťašeová je absolventkou Ústavu dizajnu na Fakulte architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (2014 – 2020). Absolvovala viacero stáží v automobilovom priemysle (Škoda Auto, Rimac). K textíliám sa prvýkrát dostala počas navrhovania projektu pre budúcnosť automobility. Počas štúdia na Fakulte umení Lisabonskej univerzity (Faculdade de Belas-Artes da Universidade de Lisboa) navštevovala kurzy tkania, ktoré u nej podnietili hlbší záujem o pôvod materiálov. Aktuálne žije v Turíne a pracuje ako freelance UX/UI dizajnérka. Popri práci sa venuje projektu Story of Linen a na Slovensku už štvrtý rok pestuje v malej mierke ľan.