PULSE OSTRAVA 2024

Festival
2. mája 2024 – 3. mája 2024

Medzinárodná konferencia / Expozícia / Networking

V Ostrave, v areáli Dolných Vítkovic, sa 2. a 3. mája uskutoční vďaka platforme PULSE prepojenie troch kreatívnych odvetví – architektúry, interiérového a produktového dizajnu naprieč piatimi krajinami strednej Európy – Českom, Poľskom, Maďarskom, Rakúskom a Slovenskom. PULSE ponúkne atraktívne prednášky, diskusie, výstavy, expozície toho najlepšieho z jednotlivých krajín, ale predovšetkým unikátny networking a zdieľanie osvedčených postupov pre profesionálov z celej strednej Európy. Svoje skúsenosti, názory aj vízie budú zdieľať popredné osobnosti celého regiónu, ale aj zahraničné hviezdy ako svetoznámy architekt Daniel Libeskind a uznávaný produktový dizajnér a umelec Arik Levy.

2. – 3. mája, Ostrava, GONG – Dolní Vítkovice

Dvojdňovú medzinárodnú konferenciu PULSE, najväčšia svojho druhu v strednej Európe, bude moderovať Daniel Stach a medzi rečníkmi privíta nielen popredné osobnosti a absolútne špičky odvetví architektúry a dizajnu, ale aj výrobcov, developerov a zástupcov obcí a mestského plánovania zo všetkých piatich krajín.

Medzi rečníkmi sú napríklad: Monika Konrad – Hlavná architektka mesta Varšava (PL), Zoltán Erö – Hlavný architekt mesta Budapešť (HU), Vladimír Žák a Roman Vrtiška – Produktoví dizajnéri (CZ), Martin Thörnblom – prezident Európskej rady pre interiérových architektov (AU), Petr Hlaváček – Architekt, Prvý námestník primátora hl. m. Prahy (CZ), Jakub Pollág – Produktový dizajnér (SK), Petra Marko – Riaditeľka mestského inštitútu Bratislava (SK), Tomek Rygalik – Produktový dizajnér (PL), Ivanka Kowalski – Interiérová dizajnérka (CZ), Peter Lorenz – Architekt (AU), Jakub Klaška – Architekt (CZ) a mnoho ďalších.

Svoje skúsenosti predajú a do diskusií sa zapoja aj zahraničné hviezdy ako napríklad Daniel Libeskind, svetovo uznávaný architekt, autor známeho berlínskeho Židovského múzea, alebo úspešný francúzsky produktový dizajnér a umelec Arik Levy.

Celá konferencia bude témami adresovať súčasné skutočné výzvy architektúry a dizajnu v stredoeurópskom regióne, a podnecovať tak diskusiu medzi zúčastnenými tvorcami, odborníkmi a profesionálmi, čím dôjde k atraktívnej konfrontácii rôznych perspektív.

Od začiatku bolo naším cieľom vytvoriť dlhodobú platformu pre profesionálov, ktorá umožní tak potrebnú odbornú diskusiu, výmenu skúseností a osvedčených postupov, ako aj zdieľanie názorov z rôznych perspektív a to všetko cez hranice našej republiky a susedných krajín. PULSE tak jasne odpovedá na potrebu kreatívnych tvorcov, odborníkov aj biznisu zdieľať svoje názory, navzájom sa inšpirovať a posúvať sa,“ vysvetľuje ciele projektu PULSE jeho zakladateľ, Miloš Štěpař.

Okrem dvojdňovej konferencie ponúkne PULSE aj pestrý sprievodný program, ako napríklad ukážku úspešnej inštalácie z nedávneho milánskeho design weeku spoločnosti Ravak, jedného z hlavných partnerov projektu, alebo inštaláciu BMW a českej sklárskej značky Lasvit, ktorá stála pri zrode projektu PULSE v minulom roku. Súčasne bude k videniu grafická expozícia PULSE selection, ktorá predstaví prierez toho najlepšieho za posledný rok z odvetví architektúry a dizajnu zo všetkých piatich krajín.

Ďalšou zaujímavou a úplne výnimočnou expozíciou PULSE bude aj unikátny Jan Kaplicky Study Room. Táto expozícia, vytvorená štúdiom Jakub Cigler Architekti, ponúkne návštevníkom jedinečnú možnosť vstúpiť do realistickej kópie pracovne Jana Kaplického, ktorá bude obsahovať originálne zachované prvky vrátane pracovného stola, kompletné knižnice s knihami a časopismi aj ikonického gauču. Návštevníkom sa tak naskytne možnosť doslova vstúpiť do sveta Jana Kaplického, svetovo uznávaného českého architekta aj vizionára a v jeho prostredí študovať materiály, ktoré ho desaťročia ovplyvňovali v jeho tvorbe.

Ostrava je bez nadsádky pulzujúci región, Dolní Vítkovice sú navyše architektonicky aj svojou industriálnou estetikou úplne výnimočné. Zároveň je pri pohľade na mapu, Ostrava skutočným centrom stredoeurópskeho regiónu. Tento ročník konferencie tohto rozsahu má naozaj silný zoznam špičkových rečníkov a potvrdených hostí z celej strednej Európy. Veríme preto, že aj vďaka PULSE sa Ostrava zapíše tento rok aj v ďalších ročníkoch ako centrum aj na kultúrnej mape odbornej verejnosti zameranej práve na architektúru a dizajn,“ dodáva Štěpař.

O PULSE: PULSE je dlhodobý projekt, ktorého cieľom je mapovať, prepájať a vzájomne inšpirovať kreatívny región strednej Európy naprieč architektúrou/urbanizmom, interiérovým dizajnom a produktovým dizajnom. Hlavným zámerom je umožniť zdieľanie osvedčených postupov a diskusiu medzi profesionálmi – architektmi, dizajnérmi, developermi, odborníkmi, akademikmi a politikmi v rámci piatich krajín (Česko, Maďarsko, Poľsko, Rakúsko a Slovensko). PULSE svojím programom konferencií, diskusií, výstav a networkingových stretnutí umožňuje aktérom kreatívnych odvetví kvalitné zdieľanie skúseností, know-how aj vízií a zároveň tým prepája tvorbu a podnecuje diskusiu v celom stredoeurópskom regióne.

Program podujatia a viac informácií o PULSE nájdete na www.pulse.archi

Dolní oblast Vítkovice | DOV

Ruská 2993, 703 00 Ostrava 3, Česko

Otváracie hodiny

Otvorené 24 hodín