Odevné závody kpt. Nálepku, Prešov

Firma Magura vznikla v Prešove v roku 1939. Po vojne, v roku 1948, ju spolu s ďalšou prešovskou odevnou firmou Jána Bohňu znárodnili a začlenili pod podnik ODEVA. V nasledujúcom období pokračovali transformačné procesy, až opäť odčlenený prešovský podnik začal od roka 1953 fungovať pod názvom Odevné závody kapitána Nálepku (OZKN). Kým v roku 1947 mal podnik 700 zamestnancov, ku koncu 70. rokov ich počet presiahol 6 000. Okrem centrálneho závodu v Prešove mal pobočné prevádzky v Košiciach, Michalovciach, Lipanoch, Svidníku a neskôr v Humennom.
Vyrábali sa tu detské odevy, ako aj pánske oblečenie na voľný čas a pracovné odevy. V roku 1986 vyprodukovali takmer 9 miliónov výrobkov – v ponuke boli najmä chlapčenské a pánske nohavice, plášte, pracovné odevy, obleky pre deti predškolského a školského veku, bavlnené a syntetické kabáty, polyamidové bundy pre všetky vekové kategórie. V návrhárskej dielni pracovalo päť návrhárok.

Už v 50. rokoch sa začalo vyrábať na export. Šilo sa nielen do socialistických krajín, najmä do Sovietskeho zväzu, ale aj do Etiópie, na Maltu, do Jordánska, Líbye, Iraku, Bahrainu, Kuvajtu, Libanonu, Libérie, Ugandy, Zambie, na Island, do Jemenu, Kanady, Švédska, Nórska, Rakúska, Švajčiarska, NSR atď.

V roku 1981 podnik začal realizovať licenčnú výrobu v spolupráci so značkou Lee Cooper. Išlo vôbec o prvú spoluprácu takého rozsahu, aká sa rozbehla v rámci odevného priemyslu s touto populárnou anglickou značkou. Podnik začal vyrábať obľúbené značkové džínsy, ale aj nové druhy bluzónov, vesty, sukne, neštandardné druhy nohavíc. Licenčná výroba Lee Cooper tvorila už o päť rokov 40 % produkcie základného závodu v Prešove.
Porevolučné dejiny závodu majú podobný príbeh ako mnohé ďalšie, v roku 1991 národný podnik zanikol, časť ľudí bola prepustená a niekoľko závodov sa osamostatnilo (v Michalovciach, Košiciach a Lipanoch). V roku 2006 sa OZKN dostali do konkurzu.

Zuzana Šidlíková