Monika Paholková

Monika Paholková (1983) studied graphic design at the Technical University in Košice and worked in advertising agencies as well as in her own graphic studio. She is currently living in Switzerland, working on small graphic projects and building a small workshop for the production of handbags.

Ondrej Čverha

Jozef Sušienka

Dana Prekopová

Ferdinand Chrenka

Vlasta Kubušová

Matúš Opálka

Matúš Opálka (1990) vyštudoval Ateliér Industrial dizajn na bratislavskej VŠVU. V magisterskom štúdiu pokračoval v Ateliéri produktového dizajnu na UMPRUM v Prahe, ktoré minulý rok ukončil projektom MINI Sleeper. Už počas štúdia absolvoval stáže vo firmách OMS Lighting a Halla. Za svietidlo Indi+, ktoré vytvoril pre firmu Halla, získal okrem iných aj prestížnu cenu Red Dot Award. Od roku 2014 vedie vlastné štúdio, zameriava sa predovšetkým na produktový a interiérový dizajn.

Pavol Thurzo

Pavol Thurzo sa narodil v roku 1953 v Bratislave. V rokoch 1969 – 1973 študoval na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Kremnici, odbor Tvarovanie strojov a nástrojov (akad. soch. Vladimír Nahálka). Od roku 1975 pôsobil Pavol Thurzo v Tesle n.p. Bratislava ako vedúci výtvarného oddelenia – dizajnérskeho ateliéru. Po tom, ako v podniku navrhol prenosný prijímač Tesla 2832AB Domino, odišiel na povinnú vojenskú službu, ktorú ukončil v roku 1981. Jeho prvou prácou po vojenčine bol projekt Mini Systém 710 A.

(more…)

Jana Bálik

Jana Bálik (1982) je šperkárka i grafická dizajnérka zároveň. Hoci sa spočiatku venovala textilnej tvorbe, jej profesijné zameranie sa uberalo ku grafickému dizajnu a šperku. V jej prácach sa prelína voľné spracovanie s úžitkovým, vo vážnosti sa skrýva humor. Nie je upätá na jeden materiál, na konkrétnu technológiu ani tému. Pri navrhovaní šperkov hľadá nové možnosti spracovania materiálu, pričom sa snaží, aby v sebe niesli aj určitú dávku vtipu či náznak rebélie. Akési vymknutie sa z konvencií alebo zaužívaných rámcov umeleckých kategórií možno badať v kolekcii TalisMan, ale aj na spoločnej ateliérovej výstave TREPP-TOP-LAB v roku 2007 v Nitrianskej galérii, kde vystavila site specific inštaláciu z dvoch častí: obrovskej rozbitej šálky, ktorá ležala pri vchode, a kávového servisu, umiestneného na najvyššom poschodí. V grafickom dizajne sa usiluje nájsť čo najvhodnejšie vyjadrovacie prostriedky na zadanú tému, aby vizuálne zodpovedali a podporili obsah. Od roku 2008 pracuje prevažne s manželom Palom Bálikom na vizuálnej podobe kníh. Spoločne sa podieľali na knihe od kolektívu autorov Miniromány, ocenenej v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska v roku 2009. Samostatne graficky upravila detskú knihu Alexandry Salmely Žirafia mama, ktorá získala cenu Najkrajšia kniha Slovenska za rok 2013. Je autorkou ilustrácií na obálkach viacerých kníh, napríklad Sunset Park a Zimný denník od Paula Austera, Žena, ktorá uteká pred správou od Davida Grossmana, More je môj brat a Na ceste od Jacka Kerouaca. Samostatne ilustrovala knihu Jany Beňovej Dnes.

Marián Laššák

Vzdelanie: VŠVU, FA STU Bratislava, Stredná priemyselná škola drevárska Zvolen
Zamestnanie: Ateliér Art dizajn VŠVU – pedagóg, rôzne dizajnérske štúdiá v Európe – dizajnér
https://marianlassak.com
(more…)