Zornica Bánovce nad Bebravou
Zornica vznikla v Bánovciach nad Bebravou v roku 1949. V rámci ČSSR patrila medzi najvýznamnejších výrobcov bielizne šitej z tkanín. Nosný výrobný program tvorili pánske a dámske košele pre všetky vekové kategórie. Na trhu bol podnik známy aj so sortimentom dámskej nočnej bielizne a záster, pánskych pyžám, trenírok, ale i paplónov a povlakových súprav. V menšom množstve vyrábali aj ženské šaty a pletené šatstvo. Značná časť produkcie bola určená na vývoz, ktorý koncom osemdesiatych rokov tvoril dve tretiny z produkcie.
Najväčším a najstabilnejším odberateľom bol Sovietsky zväz, ale tiež NSR, Francúzsko, Fínsko, Švédsko, Rakúsko a ďalšie štáty. Výroba prebiehala v šiestich závodoch, okrem základného v Bánovciach nad Bebravou bola zabezpečená v závodoch v Trnave, Piešťanoch, Nitrianskom Rudne, Nitrianskom Pravne a Tisovci s prevádzkou v Klenovci. Export do socialistických štátov v roku 1984 bol 36 % a do nesocialistických štátov sa pohyboval okolo 8%.
Podnik vyrábal tiež odevy zaradené do kategórie „módne a luxusné výrobky“, v polovici osemdesiatych rokoch sa toto číslo pohybovalo okolo počtu 600 tisíc kusov v prvom stupni akosti. Na inovácie vo výrobe negatívne vplývali najmä spracovávané tkaniny, ktoré dodávali slovenské textilné závody. Málo sa ale vie o tom, že koncom osemdesiatych rokov boli výrobnou novinkou pánske košele a dámske komplety džínsového typu, produkované v rámci licenčnej výroby Lee Cooper. Výrobky boli známe svojou kvalitou a vysokým módnym štandardom. Informácie o módnych trendoch získavali najmä vďaka spolupráci s Ústavom bytovej a odevnej kultúry v Prahe a cez niektoré kvalitné zahraničné módne časopisy. V časopise Móda sa v roku 1980 ale objavila kritika, že zamestnanci nemajú možnosť cestovať na veľtrhy do zahraničia.
Zornica zvládla aj porevolučnú transformáciu, v roku 1990 sa z národného podniku Zornica stal štátny podnik a v roku 1996 sa Zornica š. p. pretransformovala na súkromnú akciovú spoločnosť Zornica Banko Fashion.
Zuzana Šidlíková