Stavebnica Gringo

Drevenú stavebnicu Gringo navrhol dizajnér Tibor Uhrín v roku 1992. Stavebnica je určená predovšetkým deťom, a to zaväzuje výrobcu a dizajnéra dodržať prísnejšie nároky a normy nielen na výrobu, ale aj na trvácnosť materiálu, neškodnosť výrobku a samozrejme aj na emocionálnu príťažlivosť. GRINGO rozvíja fantáziu i jemnú motoriku a dokonca je vhodná aj pre zrakovo postihnuté deti (hrany jednotlivých drevených kociek sú drsné aj hladké). Pri návrhu stavebnice bol použitý pružný spojovací prvok z gumy. Stavebnica GRINGO symbolizuje aj históriu celoštátnej súťaže Národná cena za dizajn, keďže v prvom ročníku súťaže v roku 1993 – vtedy ešte pod názvom Dobrý dizajn – dostala hlavnú cenu.

Zdá sa však, že akokoľvek je drevená hračka priam stvorená pre domácu výrobu, problémom zostáva predať ju.Tibor Uhrín navrhol prototyp pre firmu NORIS WOOD, ktorá sídlila v Kremnických Baniach. Firmu zakladal vtedy mladý, nadšený a osvietený Michal Neuschl, ktorý predpokladal, že raz využije výtvarný potenciál ŠÚV v Kremnici, ako aj experta na drevené hračky, dizajnéra Tibora Uhrína. Najvážnejším problémom bolo v tom čase etablovať sa na domácom trhu. Zahraničný trh bol drevenej hračke viac naklonený a ako sa neskôr ukázalo, tento stav pretrval až do súčasnosti. V roku 1997 bol Michal Neuschl nútený výrobu ukončiť. Jedna z troch významných umeleckých škôl na Slovensku, ŠÚV v Kremnici, prešla do súkromných rúk, Tibor Uhrín tu prestal vyučovať a postupne opustil v rámci svojej tvorby aj navrhovanie hračiek.

Výroba GRINGA bola obnovená až v roku 2006 na východnom Slovensku, a to vo firme VEVA, s. r. o., v Huncovciach (Peter Jučšák a Jozef Kurila), kde v spolupráci s Tiborom Uhrínom inovovali spojovací prvok z dostupnejšieho materiálu – farebného plastu. Slovensko však zaspalo správne obdobie, aby sa stalo dôležitým výrobcom drevených hračiek, aj keď predpoklady tu boli obrovské. Domáci trh zostal stále nedostupný, občas je možné GRINGO kúpiť v špecializovaných predajniach s „múdrymi hračkami“, ale distribuuje ho nemecká obchodná značka. Výrobca GRINGO vyváža v poslednom čase aj do Ameriky a kvôli tomuto trhu musel zmeniť názov stavebnice na GRINDO, aby neevokoval anglický význam slova zelenáč, či prisťahovalec.

Katarína Hubová

výrobca/klient:
Veva product s.r.o. Huncovce, NORIS WOOD, Kremnické Bane
Materiál:
drevo, plast
Technika:
opracovanie dreva
Rozmery:
v=373mm; š=54mm; h=240mm