Príbor č. 58 Brusel

Príbor č. 58 známy ako Brusel je jediný produkt s pôvodným slovenským dizajnom, ktorý sa vyrábal 50 rokov od svojho vzniku v roku 1958 a ešte dodnes sa nájde v ponuke internetových predajní. Meno dostal podľa mesta, kde sa v tom roku konala svetová výstava Expo ’58.
Hoci sa na úspechu Československého pavilónu podieľali aj produkty továrne Sandrik (kuchynský riad a stolové vybavenie v populárnej reštaurácii československého pavilónu), paradoxne, príbor Brusel v Bruseli nebol.

Desaťročia ovplyvňoval kultúru stolovania v slovenských domácnostiach a reštauráciách. Príbor bol príjemný na použitie a jeho charakteristické črty – „mäkká“ organická modelácia tvarov noža, lyžice a vidličky spolu s hladkým nezdobeným povrchom a striedmym množstvom použitého kovového materiálu – akoby predvídali znaky dizajnu nastávajúcich 60. rokov. Napokon sa vyrobilo 40 miliónov kusov tohto príboru.

Viac v článku: Adriena Pekárová – Socialistickí nákupcovia ho podcenili, ľud ho chcel. Príboru Brusel sa vyrobilo 40 miliónov kusov

výrobca/klient:
Sandrik Dolné Hámre
Materiál:
kartón, kov
Technika:
opracovanie
Rozmery:
v=233mm; š=40mm; h=253mm
Skip to content