Nominácie na Najkrajšie knihy Slovenska 2023 / 2. časť
Počas 19. a 20. februára zasadala v BIBIANE medzinárodná porota celoslovenskej súťaže Najkrajšie knihy Slovenska (NKS), ktorú tvorili odborníci a odborníčky z oblasti grafického dizajnu a vizuálnej komunikácie. Dokopy posudzovali viac ako 200 originálnych knižných titulov, ktoré sa prihlásili do celoslovenskej súťaže NKS.
Aj tento týždeň vám predstavíme päticu nominovaných publikácií na Najkrajšiu knihu Slovenska 2023. O tom ako prebiehal výber 20 nominovaných kníh a viac o prvých piatich nomináciách si môžete prečítať v predchádzajúcom článku Predstavujeme nominácie NKS 2023.
SLOVNÍČEK Z BÁSNIČIEK
Do súťaže NKS sa už tradične aj tento rok prihlásilo množstvo detských kníh. Bolo ťažké vybrať tie naj aj napriek tomu, že porota zhodnotila úroveň detských titulov tento rok ako slabšiu – často sa stávalo, že ilustrácie boli výborné, no grafická úprava nepostačovala. To však neplatí o titule SLOVNÍČEK Z BÁSNIČIEK, ktorý očaril porotu svojou hravou farebnou úpravou a milými originálnymi ilustráciami.
„Odvážne použité typografické prostriedky, farebné akcenty, svieže ilustrácie a aj výber priamych farieb Pantone prispievajú k prístupnej a zábavnej forme didaktického textu o poézii. Táto hravá prezentácia poézie pridáva publikácii na ľahkosti čítaného textu. Kniha sa preto svojím jazykom a úpravou prihovára nielen deťom, ale aj dospelým.“
Autorky: Jana Juhásová, Silvia Kaščáková
Grafický dizajn: Janka Bálik, Pavol Bálik
Ilustrácie: Veronika Pažická
Vydavateľ: Slovenské literárne centrum
Tlač a väzba: Gaspo CZ
MOST SNP
Do súťaže NKS bolo prihlásených aj viacero publikácií, v ktorých nosným prvkom bola fotografia. Grafická úprava a typografia by preto mali byť citlivo navrhnuté, aby nechali vyniknúť práve fotografie. Príkladom vhodne zvolenej úpravy je siedma nominácia na Najkrajšiu knihu Slovenska 2023 — titul MOST SNP, Bratislava a jej premeny.
„Kniha zaujme dobre navrhnutou väzbou, materiálom a layoutom pripomínajúcim architektúru. Vyzdvihnúť treba striktný vnútorný rytmus rozdelenia textu a fotografickej prílohy, ako aj samotný koncept – monochrómia verzus farebnosť, minulosť verzus prítomnosť.“
Autori knihy a fotografie: Juraj Bončo, Ľubomír Deák
Grafický dizajn: Lukáš Vančo
Vydavateľ: Eruditio
Tlač a väzba: P+M Turany
O TME A VEĽKOM ČLOVEKU
Detská kniha O TME A VEĽKOM ČLOVEKU zaujala odbornú medzinárodnú porotu predovšetkým jedinečnými a novátorskými ilustráciami.
„Svieže ilustrácie vyznievajú originálne a smelo. V kontexte slovenského prostredia sú jednoznačne príjemným spestrením. Ilustrácie toho veľa neprezradia, ale svojim charakterom a zvolenou farebnou paletou nastavujú svojráznu náladu, ktorá ladí s textami knihy. Grafické spracovanie a výber papiera sú tiež vhodne zvolené.“
Autor: Michal Hlatký
Ilustrácie: Nicol Hochholczerová
Grafický dizajn: Zuzana Didová, Michal Chrastina
Vydavateľ: BRAK
Tlač a väzba: Protisk
ZBIERKA ZÁŽITKOVEJ POÉZIE
Deviata nominácia patrí ZBIERKE ZÁŽITKOVEJ POÉZIE, ktorá búra dogmatické predstavy o tom, ako má kniha vyzerať.
„Keď začneme knihou listovať, obracajúc stránky na výšku, je jasné, že toto dielo predstavuje risografickú reprodukciu imaginárneho skicára. Žiarivé farby, ležérna kompozícia textu, čmáraníc a výrezov berú čitateľa na zaujímavú cestu mysľou autora. Poézia tejto knihy sa odvíja v zmesi textu a obrazu, zaoberá sa existenciálnymi otázkami a na spôsob skicára komentuje každodenný život; vždy vtipne, niekedy úmorne, často absurdne.“
Autor: Erik Šimšík
Grafická úprava: Aurélia Garová, Tereza Maco
Vydavateľ: BRAK
Tlač: Risko Print
DYM
Prvú desiatku nominácií na Najkrajšie knihy Slovenska 2023 završuje titul DYM — V tomto meste sa tak dobre túži po iných. Útla a osobná knižka autorky Kataríny Poliačikovej zaujala odbornú medzinárodnú porotu celkovou koncepciou knižnej úpravy.
„Ide o príjemné plynutie textu cez premyslenú a ucelenú grafickú koncepciu knihy, ktorá evokuje tok. Tok rieky, myšlienok, príbehov. Sadzba harmonicky plynie knihou ako rieka Dunaj Bratislavou, mestom, ktoré autorka postupne ohmatáva prostredníctvom konkrétnych miest, ľudí a ich príbehy. Dunaj je v knihe prítomný aj vďaka fotografiám autorky, ktoré sprevádzajú text. Sú na nich typicky vyhladené dunajské kamene, nazbierané počas vychádzok k rieke. Fotografie sú upravené do troch pantonových farieb – do zemitej hnedej, vodovej modrej a akcentujúcej oranžovej. Ich úprava evokuje lomy svetla na hladine, opar nad riekou, niečo efemérne, nestále.“
Autorka: Katarína Poliačiková
Grafická úprava: Michal Tornyai
Vydavateľ: Čierne diery
Tlač: Finidr
Slovenské centrum dizajnu je partnerom súťaže Najkrajšie knihy Slovenska 2023.