Najúspešnejšie články roka 2024

Poďme si spolu pripomenúť, čo vás tento rok najviac bavilo čítať! Ako je už zvykom, aj v závere tohto roka vám prinášame rekapituláciu najúspešnejších článkov v časopise Designum a na platforme e-designum. Nech sa páči!

PRIEMYSELNÝ DIZAJNÉR MUSÍ MAŤ KONTAKT S PRAXOU. ROZHOVOR S FERDINANDOM CHRENKOM

Ferdinand Chrenka patrí k najproduktívnejším slovenským dizajnérom. Jeho stopy možno nájsť v rôznych oblastiach priemyselnej výroby. V Národnej cene za dizajn 2023 – Produktový dizajn získal Cenu za dlhodobý kultúrny prínos v oblasti dizajnu. Prečítajte si rozhovor, ktorý pre Designum 4/2023 pripravil Zdeno Kolesár.

HORA. ABSOLÚTNA VÁŠEŇ

Výtvarník a šperkár Ján Jánoš vytvára pomocou rozličných experimentálnych procesov sebavedomé autorské solitérne šperky. Jeho kolekcia prsteňov „Si moja skala“ metaforicky prepája prežívanie v divokej prírode s mestským životom. V Designum 2/2024 bol uverejnený článok o jeho ateliéri HORA, ktorý pripravila Mária Hriešik Nepšinská.

AKO ĎALEJ. NEPRIPRAVENÝ DIVÁK: REFLEXIA VZŤAHU DIVÁKA K MONUMENTÁLNEMU UMENIU POČAS SOCIALIZMU A PO ŇOM

Výraznú súčasť výtvarnej tvorby druhej polovice 20. storočia predstavovalo v Československu monumentálne umenie. Rozmach bol možný vďaka štátnej štruktúre financovania. Ako na umenie vo verejnom priestore nahliadal občan ako „divák“, a aký vzťah k týmto dielam máme v súčasnosti my? Text pre e-designum pripravil Mátyás Zagiba.

OCENENÍ A NOMINOVANÍ. MÔJ PROJEKT S PRÍRODNÝMI PIGMENTMI POKRAČUJE. ROZHOVOR S TEXTILNOU DIZAJNÉRKOU PETROU VICIANOVOU

Petra Vicianová, doktorandka na Katedre textilnej tvorby VŠVU bola v roku 2023 za projekt Earth Pigments nominovaná na Národnú cenu za dizajn. V spolupráci s SAV skúma prírodné pigmenty na ekologické farbenie textilu. Aktuálne pokračuje vo svojom výskume v Dánsku. Rozhovor s dizajnérkou pripravila pre e-designum Ľubica Pavlovičová.

DO DIZAJNU CHCEME PRINIESŤ NEHU. ROZHOVOR S DIZAJNÉRKAMI NCD 2024

Barbara Kowalczuková a Terézia Denková sa podelili o svoje skúsenosti z práce na vizuálnej identite Národnej ceny za dizajn 2024. V rozhovore s Barborou Krejčovou hovoria o svojej dizajnérskej praxi, ale aj o hľadaní rovnováhy medzi osobným a pracovným životom. Čítať ste mohli v Designum 2/2024.

ANDREJ HAŠČÁK. PLAGÁT AKO MÉDIUM SEBAVYJADRENIA

Andrej Haščák je grafický dizajnér a pedagóg. Je vedúci Katedry dizajnu na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach, kde súčasne vedie ateliér Vizuálna komunikácia. Prečítajte si rozhovor o plagátovej tvorbe, ktorá sa stáva jeho autorskou výpoveďou na súčasné spoločenské témy. Pre Designum 1/2024 pripravila Eva Jenčuráková.

MARCEL BENČÍK: TVORBA VÝSTAV JE PRE MŇA UVAŽOVANÍM NAD PRIESTOROVÝM ENVIRONMENTOM

Marcel Benčík je laureát ocenenia Ceny pre osobnosti dizajnu – Etablovaný dizajnér, a tiež víťaz v kategórii Obal a objekt v Národná cena za dizajn – komunikačný dizajn 2024. V Designum 3/2024 sa spolu s teoretikom Jánom Kralovičom zhovárajú o priestorovom dizajne a Benčíkovom prístupe k tvorbe výstav.

ANNA ULAHELOVÁ: V DIZAJNE MA BAVÍ VIZUALIZOVAŤ VZŤAHY A PROCESY

Rozhovor s dizajerkou Annou Ulahelovou, ktorá sa špecializuje na UX dizajn, výskum a vizualizáciu dát ste mohli nájsť v Designum 3/2024. Pripravila ho Barbora Krejčová.

DVOJICA, KTORÁ VIE SNÍVAŤ DIZAJNOM

Terezie Lexová a Štěpán Smetana sú talentované české dizajnérske duo. Prinášajú do sveta dizajnu svieži pohľad a neboja sa experimentovať. V článku Veroniky Pařízkovej pre Designum 2/2024 ste si mohli prečítať o výstave Out of the Blue v Moravskej galérii v Brne, kde predstavili to najlepšie, čo doposiaľ navrhli.

Skip to content