Na Helsinki Design Week sa stretlo Slovensko s Fínskom

Helsinki Design Week

V dňoch 6. – 16. septembra 2018 sa konal Helsinki Design Week. Na jeho 27. ročníku, ktorý priniesol počas niekoľkých dní do Helsínk viac ako 200 podujatí, sa viacerými projektmi zúčastnilo aj Slovenské centrum dizajnu. Výstavu Súčasný dizajn zo Slovenska, ktorá prezentovala výber dizajnérskej tvorby 23 autorov ocenených v súťaži Národná cena za dizajn, pripravilo Slovenské centrum dizajnu spolu so Zastupiteľským úradom SR v Helsinkách a konala sa v priestoroch kongresového a koncertného centra Finlandia Hall, jednej z ikonických stavieb fínskeho architekta a dizajnéra Alvara Aalta. Ako sa slovenské a fínske kreatívne DNA líšia od seba, čo je možné dosiahnuť spoločne, aké sú rozdiely a podobnosti medzi fínskymi a slovenskými dizajnérmi a umelcami? To je len niekoľko otázok, na ktoré sa pokúsili hľadať odpovede Mária Rišková, Maroš Schmidt a Klára Prešnajderová na moderovanej diskusii Design Meets Arts – Slovakia Meets Finland v Múzeu dizajnu.

Súčasťou Helsinki Design Week je aj populárne podujatie Design Diplomacy, vďaka ktorému má aj širšia verejnosť možnosť nazrieť do priestorov viacerých ambasád v Helsinkách a diskutovať s fínskymi a zahraničnými dizajnérmi. Na jeho treťom ročníku, do ktorého bolo zapojených 13 ambasád, sa zúčastnil grafický dizajnér Boris Meluš. Spolu s fínskou dizajnérkou Tanjou Sipilou viedli v rezidencii Veľvyslanectva SR v Helsinkách prostredníctvom kartovej hry pomyselný seba/poznávací duel.

V Helsinkách sa môžete s profesionálnymi dizajnérskymi produktmi stretnúť nielen počas konania Helsinki Design Week. Ak cestujete fínskou spoločnosťou Finnair, už počas cesty sa môžete zoznámiť s dizajnérskou firmou Marimekko, ktorá vytvorila pre tohto leteckého dopravcu jednotný vizuálny štýl, a svojím typickým minimalistickým vzorom navrhla doplnky interiéru a exteriér lietadla. S fínskym dizajnom a jeho značkami sa môžete stretnúť doslova na každom rohu. V Helsinkách sa nachádza nielen množstvo obchodov s výrobkami od fínskych dizajnérov pod značkou Marimekko alebo Iittala, ale aj inštitúcií reprezentujúcich fínske „rodinné striebro“, napríklad okrem ikonickej misy Savoy od Alvara Aalta, telefónu značky Nokia aj produkt s dlhodobou tradíciou, nožnice značky Fiskars, ktoré sa dajú vidieť v Múzeu dizajnu.

V nasledujúcich príspevkoch prinášame z Helsínk niekoľko zaujímavých informácií, postrehov, poznatkov, ktoré môžu byť inšpiratívne pre tých, ktorým na dizajne, jeho uchovávaní a prezentácii záleží..

Fíni majú dizajn v génoch

Múzeum nie sú iba zbierky, ale aj budovanie komunity

Learn and Experience v helsinskom Múzeu dizajnu