Zuzana Graus Rudavská / Light is in

Výstava
9. júna 2022 – 29. júna 2022

Vernisáž: 8. jún 2022 o 18.00

Samostatná výstava Zuzany Graus Rudavskej predstavuje Krištáľové Svetelné Objekty a Šperky.

„Je pre mňa prirodzené kombinovať rôzne materiály a nachádzať harmóniu v ich, na prvý pohľad, nezlučiteľnom kontraste. V prírode zažívam najsilnejšie momenty prepojenia so svetom. Vo chvíľach, ktoré sú veľakrát nehmatateľné, zažívam vánok alebo dážď, žiaru slnka alebo šum lístia či morského príboja… Použitím materiálov a techník nadväzujem na tradíciu našich predkov. Posúvam ju však do inej roviny, keď nechávam materiál vyznieť v jeho prirodzenej forme, zámerne zanechávajúc dotyky svojich rúk v nepravidelných štrukturálnych formách. Tak vznikajú aj objekty ako symboly svetla a domova“.

“Svetlo je na povrchu krištáľov, ale aj v odrazoch na porvrchu medených drôtikov. Samotný objekt sa mení a z pevného sa zrazu stáva jemné, z nenápadného sa po zotmení stáva žiariaci objekt. Fascinuje ma táto premena. Tvorba mojich šperkov ma priviedla k momentu, začať používať krištále a drahokamy aj v mojich objektoch. Vzájomne ma vedú, aby som z malého objektu zrazu vytvorila čosi monumentálnejšie, a taktiež naopak. Po dlhej práci veľkého objektu sa púšťam do malého formátu, obohatená o novú skúsenosť. Vždy v ňom pre mňa najdôležitejšiu úlohu hrá svetlo a jeho premeny. Odrazy, priehľadnosť materiálov, i prepúšťanie slnečných lúčov. Začiatky boli v detstve, keď som pozorovala, ako slnko presvitá cez pevné listy, a tie sa zrazu stali žiarivé”.

“V roku 1988, dva roky po mojej emigrácii som vytvorila svoje prvé textilné hniezdo Hniezdo I. Viselo nad mojím jedálenským stolom v New Yorku a prinášalo mi pocit bezpečia v cudziom svete. Nikdy som nerozmýšľala nad tým prečo. Jednoducho bolo tam a ja som sa cítila lepšie. Bolo celkom prvé, a v ďalších rokoch následovali ďalšie objekty hniezd v rôznych materiáloch a tvaroch. Postupne sa menil ich charakter, ale téma hniezda ostávala v mojej tvorbe vždy prvotná. Až po rokoch sediac vo svojom ateliéri v Bratislave som si uvedomila, že bolo pre mňa symbolom domova, pocitu bezpečia a pokoja. Tak vznikli aj moje najnovšie Svetelné Objekty Hniezd”.

Galéria X

Zámočnícka 396, 811 03 Bratislava

Otváracie hodiny

Utorok - sobota 14:00 - 18:00

Osobnosti dizajnu na výstave

Zuzana Graus Rudavská

Ďalšie osobnosti dizajnu