Srandičky, srandičky

Výstava
24. novembra 2022 – 26. januára 2023

Vernisáž: 24. 11. 2022, 18:00

Srandičky, srandičky… niekedy sa objavia v knižkách a vyzerajú, akoby nám naschvál chceli roztiahnuť ústa od ucha k uchu. Ilustrácie, ale že vtipné. Dopĺňajú texty, navodzujú atmosféru, dodávajú chuť čítať ďalej. A niekedy k tým textom stavajú „ďalšie poschodie“ významu.
Nestačí len mať nápad.

Vtip zašifrovaný v ilustrácii, ktorý čitateľa či čitateľku prekvapí pointou, ktorý ich v hlave pošteklí tak, akoby ich šteklil pod pazuchami, čiže do chechotu, si vyžaduje kresliarsku virtuozitu. Vedieť ako, čo a kde umiestniť aj štylizovať, kde nechať hovoriť len gesto, kde k nemu naopak pripnúť význam vo forme odkazu či kúska textu. Niečo zvýrazniť, niečo skryť, nájsť ten správny tlakový bod. A ešte musí aj byť ľahký, zrozumiteľný na prvý pohľad. Vysvetľovaný vtip by predsa nebol vtipom.

Koniec koncov, o dobrom kreslenom humore hovoril kedysi aj Kornel Foldvári: „Čím bujarejšie hulákame a ujúkame, tým menej kohosi rozosmejeme. Nanajvýš vyvoláme pocit trápnosti. Humor, ešte aj ten najdrsnejší, je plachý. Prichádza ticho a zaiskrí až oveľa hlbšie – keď sa dotkne našich predstáv. Ak máte kohosi rozosmiať, dávkujte svoje úsilie striebornou lyžičkou, a nie lopatou.“
Niekedy sú smiešne samotné scény na obraze. Alebo už pohľad na postavu – na to ako stojí, ako padá, ako kráča, ako sa tvári – v nás vyvoláva smiech. A inokedy je to situačné, nič samostatne smiešne nie je, ale pokope je to dopopuku.

Ten dar – rozosmiať – nie je daný každému ilustrátorovi či ilustrátorke. A tak sme vyberali citlivo. Na stenách galérie neuvidíte prvoplánové fóry. Vyberali sme tie, ktoré naozaj reflektovali, dôstojne sekundovali autorom aj autorkám textov, ktoré spájali knižné dielo s reáliami vtedajšej doby.
Tak príďte a zasmejte sa na dobrých ilustráciách s nami!
Stojí za to ich vidieť!

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
V spolupráci so Slovenským centrom dizajnu – Slovenské múzeum dizajnu.

Viac informácií o výstave nájdete na www.totojegaleria.sk.

Kurátor: tím TOTO! je galéria

Toto! je galéria

Moskovská 2669/29, 811 08 Bratislava

Otváracie hodiny

Utorok 15:00 - 19:00 hod Streda 15:00 - 19:00 hod Štvrtok 9:00 - 12:30 | 13:30 - 16:00 hod alebo na zavolanie

Osobnosti dizajnu na výstave

Alojz Klimo

Peter Kľúčik

Božena Plocháňová

Teodor Schnitzer

Ďalšie osobnosti dizajnu