Retrotopia. Design for Socialist Spaces

Výstava
25. marca 2023 – 16. júla 2023

Vernisáž: 24. marca 2023, 19:00

Výstava Retrotopia. Design for Socialist Spaces v Umeleckopriemyselnom múzeu v Berlíne vznikla v spolupráci jedenástich krajín a prináša prehľad vybraných reprezentatívnych a privátnych interiérov z bývalého východného bloku. Výsledkom je fascinujúca prehliadka rôznorodých projektov z 50. až 70. rokov minulého storočia, ktoré spolu vytvárajú komplexný obraz o tendenciách v dizajne vznikajúcom za železnou oponou. Slovenské centrum dizajnu tu po prvýkrát mimo Slovenska predstaví jedinečný interiér Vládneho salónika z bratislavského letiska od architektov Vojtecha Vilhana a Jána Bahnu zo začiatku 70. rokov, ktorý sa v roku 2014 podarilo kompletne zachrániť. Zo slovenských dizajnérov je na výstave zastúpený aj Viktor Holešťák Holubár s jeho nábytkovým dizajnom inšpirovaným ľudovým remeslom.

Slovenská časť výstavy bola realizovaná v spolupráci so Slovenskou národnou galériou (svietniky Viktora Holešťáka Holubára, príbor Jána Čalovku, fotografia interiéru s V. H. Holubárom, reprodukcie utopických architektúr od Jozefa Jankoviča.)

Viac informácií o výstave nájdete na www.smb.museum.

Kurátor: Claudia Banz / Polina Baitsym / Alex Bykov / Melinda Farkasdy / Judith Horváth / Helena Huber-Doudová / Silke Ihden-Rothkirch / Karolina Jakaitė / Viera Kleinová / Rostislav Koryčánek / Mari Laanemets / Kai Lobjakas / Florentine Nadolni / Anna Maga / Kaja Muszyńska / Cvetka Požar / Klára Prešnajderová / Alyona Sokolnikova / Koraljka Vlajo

Kulturforum - Kunstgewerbemuseum

Matthäikirchplatz, 10785 Berlin, Nemecko

Otváracie hodiny

Utorok - piatok 10:00 - 18:00, sobota - nedeľa 11:00 - 18:00