Zoli Salamon – náskok

Výstava
16. februára 2024 – 4. apríla 2024

Mestská knižnica mesta Piešťany sa od polovice februára stala miestom prezentácie tvorby popredného slovenského grafického dizajnéra, Zoltána Salamona. Výstavu Zoli Salamon – náskok sme minulý rok spoluorganizovali v Danubiana Meulensteen Art Museum a tento rok reinštalovali v piešťanskej knižnici. Salamonova tvorba zahŕňa predovšetkým kultúrne plagáty, typografiu a grafickú úpravu kníh a časopisov, ilustrácie, výstavníctvo a katalógy výstav, značky a logotypy.

Výstava, ktorú piešťanská knižnica sprístupnila v piatok 16. februára ponúka významné diela širokej škály oblastí, v ktorých Salamon pôsobil. Jeho tvorba zahŕňala predovšetkým oblasti – kultúrne plagáty, typografia a grafická úprava kníh a časopisov, ilustrácia, výstavníctvo a katalógy výstav, značky, logotypy a obaly výrobkov. Zaiste zaujme aj mladistvých návštevníkov, keďže jeho cesta ku grafickému dizajnu viedla cez tvorbu pre deti v časopisoch Zornička a Včielka, kde pôsobil ako výtvarný redaktor. Pre jeho knižné obálky je charakteristická práca s ľudskou figúrou a geometrickým priestorom, do ktorého vkladal konkrétne motívy. Miestom, kde Salamon mohol naplno uplatniť svoj zmysel pre hravosť, humor a nápaditosť bolo médium plagátu, ktorému sa venoval rovnako intenzívne ako knižnej grafike. Často používal aj textové úryvky či krátke anotácie, ktoré zalamoval do textových blokov priamo na obálku spolu s ilustráciou. Je tiež autorom mnohých výstavných plagátov pre významné inštitúcie a podujatia ako napríklad pre Slovenskú národnú galériu, Galériu mesta Bratislava, Bienále ilustrácií Bratislava, Sochu piešťanských parkov či Celoslovenskú výstavu úžitkového umenia.

Salamon na plagátoch často používal veselé ilustračné prvky a motívy na neutrálnom pozadí s farebný akcentom zo základných farieb. Venoval sa tiež výstavníctvu, kde mohol uplatniť aj svoje skúsenosti z oblasti architektúry, osobitnú pozornosť si zaslúžia aj jeho pravidelné novoročenky. Ako hlavný motív často využíval ľudskú figúru – najskôr v podobe koláže z farebného papiera, neskôr opakovane tú istú typizovanú postavu skákajúceho muža vždy v inom kontexte. K ďalším Salamonovým realizáciam patria aj rôzne výtvarne výrazné pozvánky, brožúry, logotypy a potravinové etikety.

Zoltán Salamon (6. jún 1938, Bratislava – 5. júl 2015, Bratislava) patril k silnej generácii slovenských grafických dizajnérov. V rokoch 1961 – 1965 študoval na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave, kde sa vzdelával pod vedením profesorov Dušana Kuzmu, Vojtecha Vilhana a Václava Kautmana. Práve na pôde VŠVU sa Zoltán Salamon mohol konfrontovať aj s inými výtvarnými oddeleniami, najmä grafickým a ilustračným. V decembri roku 1989 sa Zoltán Salamon spojil s kolegami, grafickými dizajnérmi Milanom Machajdíkom a Pavlom Rozložníkom, a spolu založili grafické štúdio s názvom IQ DESIGN STUDIO. Salamon tam zastával funkciu kreatívneho riaditeľa. V roku 1989 Salamon tiež založil a viedol ateliér grafického dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení, kde v roku 1991 získal aj docentúru a do roku 1992 pôsobil vo funkcii prorektora. V roku 2006 odišiel Zoltán Salamon do dôchodku, ale zostával aj naďalej výtvarne činný na voľnej nohe.

Výstava ZOLI SALAMON – NÁSKOK – BE AHEAD je v piešťanskej knižnici prístupná od 16. februára do 3. apríla. Prezrieť si ju môžete v čase otváracích hodín, a to od 8.30 h do 19.00 h. Súčasťou výstavy sú aj komentované prehliadky, workshopy a prezentácia tvorby autora.

Výstavu kurátorsky zastrešili Slovenské centrum dizajnu v spolupráci s pani Salamonovou. Na inštalácii sa podieľal Pavol Choma a Juraj Žilinčár. Grafický dizajn navrhol Peter Nosáľ. Autorkou kurátorského textu k výstave je Gabika Ondrišáková.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Mestská knižnica mesta Piešťany

Školská 19, 921 01 Piešťany

Otváracie hodiny

Pondelok - piatok 8:30 - 19:00

Osobnosti dizajnu na výstave

Ďalšie osobnosti dizajnu