Ján Čalovka – dizajnér, ktorý predbehol dobu

Výstava
1. februára 2022 – 30. apríla 2022

Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň Vás srdečne pozýva na výstavu Ján Čalovka – dizajnér, ktorý predbehol dobu.

Ján Čalovka (1936 – 2011) bol jednou z osobností, ktoré dali slovenskému dizajnu špecifické črty a profesionálnu kvalitu. V podniku Sandrik Dolné Hámre pôsobil od roku 1956 ako priemyselný výtvarník, neskôr sa stal výtvarníkom na voľnej nohe. Spolupracoval s viacerými podnikmi – Kovosmalt, Vagónka Poprad, či komárňanské lodenice. V roku 2005 mu bola ministrom kultúry SR udelená Zvláštna cena ministra kultúry Slovenskej republiky za celoživotné mimoriadne aktivity v oblasti dizajnu. Dizajnérske umenie Jána Čalovku bolo prezentované na domácich aj zahraničných výstavách.

Osobitné postavenie mal vďaka širokej škále produktov, ktoré navrhol a tie sa sériovo vyrábali a používali. K jeho dielam patrí stolovací riad, príbory, podnosy, misy a úžitkovo – dekoratívne predmety. Navrhoval aj pre strojársky a obuvnícky priemysel. Najznámejším dizajnom Jána Čalovku je príbor Brusel 58, ktorý sa vyrába nepretržite od svojho vzniku vyše 50 rokov.

Viac informácií o výstave nájdete na stránke muzeum.sk.

Múzeum bábkarských kultúr a hračiek - hrad Modrý Kameň, SNM

Slovenské národné múzeum - Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň Zámocká 1, 992 01 Modrý Kameň

Otváracie hodiny

máj - október: pondelok -nedeľa 9:00 - 17:00, júl - august: pondelok - nedeľa 9:00 - 18:00, november - apríl: pondelok - piatok 8:00 - 15:00

Osobnosti dizajnu na výstave

Ďalšie osobnosti dizajnu