Fórum dizajnu 2024

Výstava
24. apríla 2024 – 28. apríla 2024

25. ročník Fóra Dizajnu s názvom Každodennosť predstavuje študentské projekty šiestich vysokých škôl zo Slovenska, Českej republiky a Poľska. Slovenské centrum dizajnu prezentuje verejnosti výstupy akademickej výučby v oblasti nábytkového, produktového, textilného, sklárskeho a experimentálneho dizajnu.

Študenti spravidla načúvajú rytmu života spoločnosti a energicky reagujú na jej pohyby. Pozrieť sa na svet ich očami, znamená mať svieži pohľad. Keď sa svet snaží premosťovať polarizované postoje, prekonáva sociálne a environmentálne prekážky, mladí ľudia neraz upriamujú väčšiu pozornosť na to, čo je každému dobre známe – na každodennosť.

Výstava nás vyzýva k hlbšiemu prieniku do rôznych polôh pojmu každodennosť. Termín zastrešuje aspekty života, ktoré považujeme za bežné, všedné až banálne. Má nielen kongitívny význam, ale nesie tiež emocionálny obsah, predstavuje niečo ľahko predvídateľné a zároveň pôsobí dojmom známeho bezpečia.

Dobrý každodenný priestor sa prispôsobuje nám. Je to vešiak v predsieni, čo nás víta po celom dni doma, knižnica, ktorá nám podáva obľúbené knihy, príbor spríjemňujúci večeru, alebo stolná váza, ktorou už niekoľký rok ožíva jar. Pohodlné kreslo nám pomohlo zniesť už zopár vtipov, či podporilo myšlienky v diskusii s kamarátmi.

Každý deň používané predmety, či navštevované priestory formujú naše správanie a myslenie. V dizajne musia mať preto zdanlivo bežné produkty najvyššiu prioritu. V stávke je totiž kvalita nášho života. Preto je Každodennosť dôležitá, a preto ju výstava predstavuje projektmi najlepších študentov dizajnu.

Partneri výstavy:
Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Technická univerzita vo Zvolene, Technická univerzita v Košiciach, Univerzita Tomáša Baťu v Zlíne a Akadémia výtvarných umení Eugeniusza Gepperta vo Vroclave.

Kurátorka výstavy: Wanda Borysko
Dizajnér výstavy: Dušan Kočlík
Grafické dizajnérky výstavy: Adriana Baránková a Nikoleta Dekanová
Produkcia výstavy: Gabriela Rybáriková
Kurátorská spolupráca: Elena Farkašová

agrokomplex NÁRODNÉ VÝSTAVISKO

Výstavná 654/4, 949 01 Nitra-Chrenová

Otváracie hodiny

pondelok - sobota 9:30 - 18:00, nedeľa 9:30 - 17:00