Fórum dizajnu 2010

Fórum dizajnu 2010

Výstava
9. marca 2010 – 14. marca 2010

Organizátor: Slovenské centrum dizajnu, Agrokomplex – Výstavníctvo, Nitra
Spoluorganizátor: Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave
Miesto: Agrokomplex – Výstavníctvo, Nitra, veľtrh Nábytok a bývanie, pavilón M3

Kurátorky: Adriena Pekárová, Katarína Hubová

Termín: 9. 3 – 14. 3. 2010

13. ročník výstavy Fórum dizajnu 2010 predstavuje aktuálne trendy nábytkového a interiérového dizajnu v návrhoch a riešeniach študentov vysokých škôl so zameraním na dizajn.
Ročník 2010 je zameraný na účinok dezénu v interiéri a použitie textilu, ktorý je jeho najčastejším nositeľom. Textil je nevyhnutným doplnkom interiéru, v mnohých podobách – ako záves, koberec, vankúš, tapiséria, obrus, prikrývka a iné – plní mnoho praktických účelov, ale aj vytvára jeho atmosféru intimity či otvorenosti, pohodlia pre oddych a komfortu pri práci. Na výstave sa predstaví 11 profesionálnych dizajnérov, 6 firiem, jedna vysoká škola a jedna stredná škola s vyše 30 produktami.

Najväčšiu kolekciu tvoria práce študentov Ateliériu textilného dizajnu VŠVU, ktorý vedie M. A. Mária Fulková. Okrem návrhov dezénov dekoračných textílií vystavujú aj kolekciu stoličiek, ktoré vznikli v spolupráci s nemeckou firmou Poslterfashion and Trevira CS, ktorá podporuje tvorbu mladých dizajnérov organizovaním súťaží na frankfurtskom veľtrhu. Riešenia stoličiek s použitím materiálov tejto firmy boli úspešné v dvoch ročníkoch súťaže Young Creation Contract Award 2009 a 2010 vo Frankfurte. Spolupráca s firmami je pre študentom motivujúcim faktorom; ústretové sú aj domáce firmy, ako Brik Kremnica a Domark Žilina, ktoré poskytli študentom na čalúnenie svoje produkty. Firma Tuli, Bratislava, zase ochotne zrealizovala kolekciu návrhov na sedacie vaky, ktoré vznikli v Oddelení propagačného výtvarníctva na Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave.

Pestrú škálu produktov prinášajú aj profesionálni dizajnéri – či už začínajúci mladí (Ondrej Eliáš, Michal Riabič, Michal Žák) alebo skúsení tvorcovia, ako Peter Bohuš, Miro Debnár, Jozef Gašparík alebo Veronika Kotradyová. Prvýkrát sa výstava otvorila aj slovenským dizajnérom žijúcim v zahraničí. Svoje práce predstavujú Babeta Ondrová a Mária Hostinová, pôsobiace v Českej repubilke a Karol Pichler z Brazílie.

Aj tento rok Slovenské centrum dizajnu ako hlavný organizátor Fóra dizanu udelí Cenu FD 2010, ktorou je možnosť usporiadať vlastnú výstavu v priestoroch výstavného a informačného bodu SCD SATELIT v Bratislave.
Minuloročný držiteľ ceny – Oddelenie propagačného výtvarníctva ŠÚV J. Vydru v Bratislave práve svoju výstavu pripravuje, jej otvorenie sa uskutoční 17. marca 2010 a potrvá do 30. apríla 2010. 

Vystavujú

Školy:
Ateliér textilného dizajnu VSVU Bratislava (vedúca ateliéru M. A. Mária Fulková)
Kurz textilnej tvorby a dizajnu VŠVU Bratislava (pedagóg M. A. Blanka Cepková)
Katedra grafického dizajnu VŠVU Bratislava (pedagógovia doc. akad. mal. Pavel Choma
a  Mgr. Art. Pavel Bálik)
Mendelova univerzita, Brno
Škola úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru, Bratislava – Oddelenie propagačného výtvarníctva (pedagóg Mgr. Art. Lenka Šeniglová)

Profesionálni dizajnéri:
Zuzana Branišová, Michal Riabič, Eliáš Ondrej, Veronika Kotradyová, Peter Bohuš, Martina Pavlíková, Michal Žák, Karol Pichler, Mária Hostinová, Jana Růžičková, Babeta Ondrová, Miro Debnár

Firmy:
Brik, Domark, Idona, Refima, Ton, Vavex

Sprievodné akcie (odborné semináre)

Bývanie ako radosť
Miesto: Konferenčná sála medzi pavilónmi B a C
Dátum: 10.3.2010
Čas: 09:15 – 12:00

Elektronika v súlade s dizajnom
Miesto: Konferenčná sála medzi pavilónmi B a C
Dátum: 11. 3. 2010
Čas: 09:15 – 12.00

%%%IncludeURL#gallery/index.php?gallery=forum-dizajnu-2010-9-3-14-3-2010%%%

Kurátor: Adriena Pekárová, Katarína Hubová

Skip to content