Felt is not dead / Plsť žije!

Felt is not dead / Plsť žije!

Výstava
30. novembra 2011 – 22. januára 2012

Termín: 30. november 2011 – 22. január 2012,
vernisáž – 30. november 2011 (streda) o 18,00 hod.,
miesto konania – SATELIT, výstavný a informačný bod SCD, Dobrovičova 3, Bratislava,
kurátor – Mgr. art. Ondrej Eliáš,
vystavujúci – Mgr. art. Ondrej Eliáš, Mgr. art. Peter Eliáš.

Slovenské centrum dizajnu, výstavno infomačný bod Satelit pripravilo výstavu Felt is no dead/Plsť žije!, ktorá predstaví plstený dizajn bratov Ondreja a Petra Eliášovcov.

Zameranie výstavy, na netkaný textilný materiál – vlnenú plsť, predurčilo víťazstvo Ondreja Eliáša Ceny Fóra dizajnu 2010 v rámci veľtrhu Nábytok a bývanie v Nitre za kolekciu plstených kobercov Szlovákia a Mr. Braun.

Výstava Felt is not dead/Plsť žije!, sa nesie v duchu znovuobjavenia tradičného textilného materiálu – vlnenej plsti. Vlnená plsť je prírodný materiál, ktorý sa vyrába plstením ovčej vlny za mokra alebo za sucha (vpichovaná plsť). V minulosti sa využíval najmä pri výrobe oblečenia a klobúkov. Postupom času však plsť vytlačili umelé (syntetické) textílie. Cieľom dizajnérov je nájsť nové, niekedy netradičné, uplatnenie plsti v súčasnej domácnosti.

Dizajnéri, bratia Ondrej a Peter Eliášovci, prezentujú niekoľko kolekcií výrobkov z dekoračnej i technickej plsti ako sú napr. koberce, závesy, misy, stolovacie doplnky, atď.
Vystavené produkty spája minimalistická estetika obohatená o odkazy na rôznorodé inšpiračné zdroje (archetyp, elektrotechnika, geometria, geografia, ľudový ornament, zoológia). Niektoré návrhy kombinujú plsť s nerezom čím vytvárajú zaujímavý kontrast mäkkého, teplého s tvrdým, chladným.
Možnosti použitia plsti sú však nekonečné a záleží len na fantázií tvorcu.

Ondrej Eliáš (1982)
V roku 2007 absolvoval Ateliér produkt dizajn na VŠVU v Bratislave pod vedením prof. akad. soch. Františka Buriana. O dva roky neskôr zakladá vlastné dizajnérske štúdio Designend. Dizajn chápe ako hľadanie nových súvislostí a významov prostredníctvom tradičných foriem. Snaží sa vytvárať jednoduchý, ale plne funkčný, minimalistický dizajn okorenený jemným humorom alebo sémantickým odkazom.

Peter Eliáš (1980)
Po absolvovaní ateliéru priemyselného dizajnu na Ústave dizajnu na STU v Bratislave pokračoval v magisterskom štúdiu na VŠVU, Ateliér priemyselného dizajnu pod vedením doc. akad. soch. Ferdinanda Chrenku. Dizajn chápe ako kombináciu hry a trápenia pri hľadaní ideálneho výsledku. Má rád kreatívne výzvy a rozumných klientov. Venuje sa grafickému a priemyselnému dizajnu.

Kurátor: Ondrej Eliáš