Eva Eisler: I kameny mají paměť

Výstava
27. septembra 2022 – 28. októbra 2022

Vernisáž: 27. september 18:00

Výstava českej dizajnérky, šperkárky a pedagogičky prof. Evy Eisler I kameny mají paměť obsahuje objekty z kameňa, dreva, hutníckeho skla a kresby. Autorka materiály prepája a necháva ich komunikovať medzi sebou.

„Ide o komornú, ale zároveň komplexnú kolekciu predstavujúcu sklenené plastiky, objekty z prírodných materiálov, šperky a kresby Evy Eisler. Som veľmi rada, že autorka, ktorá patrí k najvýznamnejším českým umelkyniam svetového renomé a inšpiratívnym osobnostiam, sa predstaví práve v našej galérii pri príležitosti jej životného jubilea,“ komentuje Monika Koblerová, riaditeľka Českého centra.

Eva Eisler sa narodila v Prahe, kde tiež vyštudovala strednú výtvarnú školu umenia. V roku 1983 spoločne s manželom emigrovali do Spojených štátov amerických. Tam sa venovala interiérovému dizajnu a šperkárstvu. Zároveň tiež vyučovala na niekoľkých školách – najmä na New York Univerisity a Parsons School of Design. V roku 2006 sa presťahovala späť do Prahy, kde v súčasnosti vyučuje na Vysokej škole umeleckopriemyselnej. Od roku 2007 na katedre úžitkového umenia vedie ateliér K. O. V. Okrem umeleckej tvorby pôsobí aj v oblasti architektúry. Zúčastnila sa množstva samostatných a skupinových výstav po celom svete. Zároveň sa venuje kurátorskej činnosti. Jej diela sú zastúpené v mnohých svetových umeleckých zbierkach. Je držiteľkou českých i zahraničných  dizajnových a umeleckých ocenení, napr. Residency, Rockefeller Study Center, Bellagio, Taliansko, Fellowship, 1993, New York Foundation for the Arts Form 2003, Bundesverband Kunsthanwerk, Nemecko, Czech Grand Design, Praha.

Výstava Evy Eisler I kameny mají paměť bude v priestoroch Českého centra v Bratislave prístupná celý mesiac v pracovných dňoch vždy medzi 10. a 17. hodinou. Organizátorom výstavy je České centrum v Bratislave. Viac informácií o výstave nájdete na bratislava.czechcentres.cz.

České centrum Bratislava

Prepoštská 2088/6, 811 01 Bratislava

Otváracie hodiny

Utorok - piatok 10:00 - 17:00