Dizajn bez hraníc

Výstava
10. marca 2023 – 9. apríla 2023

Budapeštianska výstava a séria podujatí s devätnásťročnou tradíciou sa po prvýkrát predstaví aj mimo hlavného mesta Maďarska. Projekt, ktorý sa realizoval bez inštitucionálneho zázemia, prešiel obrovským vývojom a stal sa jedným z hlavných dizajnérskych a umeleckých podujatí v regióne. Bratislavský výber pozostáva z časti diel prezentovaných na výstave v roku 2022 v Budapešti a z diel z predchádzajúcich ročníkov výstavy Dizajn bez hraníc.
V Bratislave sa predstaví 115 umelcov z 15 krajín.

Projekt sa zameriava na priestupnosť hraníc medzi žánrami a témami. Jeho názov poukazuje na medzinárodný charakter iniciatívy, regionálny dialóg, európsku spolupatričnosť a priestupnosť hraníc medzi rôznymi umeleckými odvetviami. Výslovným zámerom organizátorov je predstaviť možnosti interpretácie dizajnu v širšom zmysle: rozšírením konceptu do centra pozornosti kladú kreatívny prístup a inovatívnosť. V súlade s praxou z predchádzajúcich rokov prezentované diela, projekty a objekty premosťujú najrôznejšie oblasti – výtvarné umenie, produktový dizajn, vizuálne umenie a performatívne umenie.

Okrem tvorby dizajnérov nábytku, textilu, objektov a šperkov a v súvislosti s Medzinárodným rokom skla 2022 aj dizajnérov skla a umeleckých sklárov, v bohatom výbere výstavy dostane priestor aj tvorba výtvarných umelcov a architektov blízka tvorbe objektu.

V sekcii dizajnérov šperkov sa okrem začínajúcich dizajnérov predstavia aj renomovaní šperkári ako Margaret Hart a Susanne Hammer z Rakúska, Silvia Weidenbach z Nemecka, Jorge Manila z Mexika, ktorý pôsobí ako pedagóg v Nórsku, či Tanel Veenre z Estónska. Už tradične si záujemcovia môžu každoročne pozrieť aj výber šperkov z veľkých festivalov a škôl. Tentokrát to budú šperky z dielne umelcov-pedagógov a študentov Katedry šperkov Istituto Europeo di Design v Miláne, víťazné diela Legnica Jewellery Festival SILVER, výber KHiO – Oslo National Academy of the Arts, FDULS v Plzni, MOME v Budapešti a VŠVU Ateliér S+M+L_XL – KOV A ŠPERK.

Počas výstavy sa predstavia aj objekty viacerých medzinárodne uznávaných autorov, vrátane holandského architekta Kasa Oosterhuisa, maďarsko-holandskej autorky Ilony Lénárd, rakúskeho ateliéru mischer’traxler, českých autorov Heleny Dařbujánovej a Lukáša Jabůrka, poľského Oskara Ziętu a medzinárodne uznávaného slovenského sklárskeho umelca Patrika Illo. Medzi nádejnými talentmi si návštevníci môžu pozrieť diela na slovenskej aj medzinárodnej scéne úspešnej Zuzany Zmatekovej a Lindy Vikovej. Spomedzi maďarských autorov to budú objekty Bálinta Szalaia a Adrienn Király, zakladateľov značky Itthon, ktorá získala významné domáce i medzinárodné ocenenia, ako aj výsledky projektu TEXHIBITION, ktorý pred niekoľkými rokmi založila textilná dizajnérka Szilvia Szigeti.

Zaujímavou súčasťou výberu sú krátke filmy vyhotovené namiesto výstav naplánovaných na rok 2021 v Bratislave a vo Viedni, ktoré boli kvôli Covidu zrušené. Na prezentáciu projektu, ktorý vznikol doslova bez hraníc, organizátori vytvorili aj v medzinárodnom kontexte inovatívnu platformu s názvom DWB VLOG. Diela 154 účastníkov výstavy Dizajn bez hraníc 2020 z 15 krajín ožívajú v krátkych umelecky ladených filmoch za účinkovania medzinárodne uznávanej umelkyne súčasného tanca Rity Góbi.
Kompletný materiál výstavy nájdete na webovej stránke výstavy Dizajn bez hraníc a na YouTube.

Zakladajúcimi kurátormi výstavy sú:
Tamás Radnóti, interiérový dizajnér a Szilvia Szigeti, textilná dizajnérka

Výstava je súčasťou série podujatí s názvom Dizajn bez hraníc a uskutočňuje sa s hlavnou podporou Medzinárodného vyšehradského fondu v spolupráci so Slovenskou výtvarnou úniou.

Kurátori počas trvania výstavy usporiadajú dve komentované prehliadky:
18. marca 2023 o 16:00 hod
19. marca 2023 o 16:00 hod

Mediálny kontakt:
Szilvia Szigeti
szilvisziget@gmail.com

Viac informácií o výstave nájdete na www.design-without-borders.eu.

Udalosť na FB.

Galéria Umelka

Dostojevského rad 2, 811 09 Bratislava

Otváracie hodiny

Utorok - nedeľa 12:00 - 18:00