Best of Art Colony Cered

Výstava
7. decembra 2023 – 1. februára 2024

Art Colony Cered je umelecká a intelektuálna tvorivá dielňa založená v roku 1996 v Maďarsku, ktorej cieľom je posilniť spoločenskú, sociologickú, ekonomickú a kultúrnu úlohu súčasného umenia, nielen v metropolách, ale aj na regionálnych perifériách. Snaží sa o zachovanie miestneho folklórneho bohatstva, ale zároveň o posilnenie nových tvorivých, technologických a materiálových procesov a prezentovanie významných umelcov na spoločných stretnutiach, pri výstavných projektoch a v tlačených publikáciách.

Výstava ukazuje kurátorskú selekciu najlepších sôch, inštalácií, grafík, textílií a fotografií posledných tematicky zameraných letných sympózií, ktoré v maďarskej dedine Cered každoročne prebiehajú. Predstavia sa zakladateľské osobnosti zo staršej generácie – konceptuálna a textilná výtvarníčka Cecilia Kun a grafik Lászlo Sánta, ale aj ďalší umelci a umelkyne – sochár Pál Németh, konceptualistka Szabina Péter a Eszter Pálik, fotografka Agóta Krnács,

Za selekciou stoja kurátori Jozef Suchoža (Akadémia umenia v Banskej Bystrici) a Miroslav Zelinský (FMK UTB v Zlíne). „Prepojenie zlínskeho prostredia s maďarským umeleckým združením Art Colony Cered je väčšie, než sa môže zdať. Už desaťročia do Ceredu dochádza jeden z našich pedagógov, autor objektov Vladimír Kovařík, celý rad spomínaných autorov sa navyše každoročne svojou účasťou podieľa na sympóziu Panta Rhei, ktoré naša fakulta už bezmála dve desaťročia organizuje,“ komentuje význam výstavy Zelinský.

Vstupné do galérie je pre všetkých zadarmo.

Viac informácií o výstave nájdete na www.g18.cz.

G18 Zlín

Štefánikova 5670, 760 01 Zlín 1, Česko

Otváracie hodiny

Pondelok - štvrtok 13:00 - 18:00