Bratislava Design Week 2023

Festival
6. decembra 2023 – 10. decembra 2023

Bratislava Design Week (BADW) je najväčšie medzinárodné podujatie na Slovensku venujúce sa súčasnému dizajnu. Vznikol v roku 2009 a každý rok prezentuje to najlepšie z domácej scény ako aj vybrané projekty zaujímavých tvorcov zo zahraničia. Poskytuje priestor etablovaným autorom, ale aj študentom dizajnu, nezávislým značkám, experimentálnemu dizajnu i móde a prepája ich s návštevníkmi všetkých vekových kategórií. Od roku 2016 je hlavným organizátorom festivalu o. z. Aparát s kurátorskou koncepciou riaditeľky festivalu Ľubice Hustej.

Festival BADW si vždy vyberá tému na základe aktuálneho dobového pocitu. Tento rok ju zadefinovali ako ODVAHA. Naša spoločnosť žije veľmi tenzné časy, ktoré sa nás snažia zahnať do kúta. Kríza sa do našej spoločnosti nasťahovala v rôznych formách, ekonomickej, spoločenskej, vzťahovej, hodnotovej, profesijnej, environmentálnej atď. Stále je ohrozený základný predpoklad existencie spoločenstiev, ktorým je mier. Napriek tomu nie je čas na nariekanie. Dôležitou sa stáva práve ODVAHA. Vykročiť novým smerom, pozrieť sa na problémy z inej strany, odvaha nesúhlasiť, odvaha zastať sa slabších, odvaha pohnúť sa vpred, odvaha ukázať kto som, odvaha experimentovať. To všetko je rovnako ako pre spoločnosť, dôležité aj pre prácu a pozíciu dizajnéra.

BADW 2023 sa bude prvý krát konať v OD Prior na Kamennom námestí. Vystavujúci vybraní z Open Call aj hlavná medzinárodná výstava obsadia celé 2 poschodie obchodného domu (plocha viac ako 2000 M2 v trojbokej stavbe obchodného domu). Okrem výstav sa tu bude nachádzať aj POP UP shop s produktami mladých slovenských dizajnérov a zároveň tu budú v podvečerných hodinách Talks s hosťami festivalu.

Už druhý rok bude BADW aj v nádherných priestoroch stálej zbierky barokového umenia GMB. Tá je situovaná na prvom poschodí v budove Mirbachovho paláca. Súzvuk vzácnych diel barokového umenia, palácových interiérov a súčasného dizajnu ste mali možnosť zažiť už minulý rok. Zopakujeme si ho aj teraz – samozrejme v inej zostave vystavujúcich. Tento rok tu predstavia vybrané projekty a kolekcie zo súčasnej dizajnérskej scény. Medzi nimi aj tradičnú edíciu Majstri, v ktorej predstavíme výraznú osobnosť slovenského dizajnu sedacieho nábytku, Viliama Chleba.

Ďalšie informácie nájdete na www.badw.sk.

OD Prior / Galéria mesta Bratislavy (Mirbachov palác)