Kniha mesiaca MAREC

Marec už tradične patrí nielen knihám, ale aj ženám. Práve preto sme výber kníh venovali publikáciám, ktoré približujú tvorbu žien v oblasti dizajnu, architektúry a umeleckého remesla. Vybrané knihy prinášajú pohľad na ich prácu, príbehy aj historický kontext a pomáhajú dopĺňať dôležité kapitoly dejín dizajnu. Poďme si ich postupne bližšie predstaviť.

Women Made: Great Women Designers – Jane Hall

Táto bohato ilustrovaná publikácia patrí k najkomplexnejším knihám o ženách v produktovom dizajne. Predstavuje viac než 200 dizajnérok z viac ako 50 krajín a mapuje ich tvorbu od začiatku 20. storočia až po súčasnosť.

Kniha ponúka vizuálnu prehliadku ikonických aj menej známych návrhov a zároveň spochybňuje predstavu, že dizajn bol historicky predovšetkým mužskou doménou. Objavujú sa tu mená legendárnych osobností aj súčasných tvorivých líderiek, napríklad Ray Eames, Eileen Gray, Florence Knoll, Ilse Crawford, Faye Toogood či Nathalie du Pasquier.

Každá dizajnérka je predstavená prostredníctvom jedného charakteristického diela doplneného stručným textom. Prehľad usporiadaný od A po Z vytvára pôsobivý obraz o šírke a rozmanitosti tvorby žien v dizajne a zároveň slúži ako inšpiratívny sprievodca tým najlepším, čo tento odbor ponúka.

 

Women in Design – Anne Massey

Kniha historičky dizajnu Anne Massey ponúka komplexný pohľad na pôsobenie žien v dizajne od roku 1900 až po súčasnosť. Chronologicky mapuje ich prácu naprieč rôznymi oblasťami – od architektúry a remesla až po módu, grafický, produktový či textilný dizajn.

Publikácia približuje príbehy priekopníčok, ktoré napriek spoločenským a profesionálnym prekážkam významne ovplyvnili podobu moderného dizajnu. Medzi predstavenými osobnosťami nechýbajú napríklad Anni Albers pôsobiaca v Bauhause, architektky Eileen Gray a Zaha Hadid, interiérová dekoratérka Elsie de Wolfe či módna inovátorka Mary Quant.

Autorka sa zameriava na kľúčové diela a projekty, ktoré formovali moderný životný štýl, a skúma aj prepojenie medzi dizajnom, výrobou, spotrebou a kultúrou každodennosti. Kniha tak ponúka dôležitý historický kontext aj nové perspektívy na vývoj moderného dizajnu.

Women Artists of the Wiener Werkstätte

Tvorba umelcov Viedenskej dielne (Wiener Werkstätte) má dnes svetové renomé, no ženy, ktoré sa na jej činnosti podieľali, zostávali dlho v tieni svojich mužských kolegov. Niektoré mená, ako keramičky Gudrun Baudisch, Susi Singer či Vally Wieselthier, sú známe širšej verejnosti. Iné – napríklad Mathilde Flögl, Hilda Jesser, Maria Likarz alebo Felice Rix – vyvolávajú aspoň určité povedomie. No mnohé ďalšie, ako Martha Alber, Rose Krenn či Margarete Reingold, poznali doteraz najmä odborníci.

Vďaka výskumu múzea MAK sa podarilo identifikovať približne 180 umelkýň, ktoré sa podieľali na rozvoji viedenského umeleckého remesla. Táto publikácia – katalóg výstavy – ich prácu predstavuje vôbec po prvýkrát v takom rozsahu. Okrem konkrétnych diel analyzuje aj profesijný profil „umeleckej remeselníčky“ a jeho emancipačný potenciál. Predovšetkým však odhaľuje mimoriadnu tvorivosť a nápaditosť dizajnérok, ktoré spoluvytvárali jedinečné postavenie Viedenskej dielne v dejinách moderného dizajnu.

Príďte si knihy požičať do Knižnice dizajnu

Tieto publikácie patria medzi novinky vo fonde našej knižnice, aj preto by sme na ne radi týmto spôsobom upriamili pozornosť a predstavili vám ich. Príďte si ich požičať do Knižnice dizajnu na Jakubovom námestí 12 v Bratislave (3. poschodie) v čase otváracích hodín. Radi vás privítame.

Odpustenie pokút počas marca

A ešte jedna dobrá správa: počas celého marca môžete v našej knižnici využiť aj odpustenie pokút za oneskorené vrátenie kníh. Ak máte doma knihy po termíne, teraz je ideálny čas ich priniesť späť – a vrátiť bez poplatkov.

Skip to content